Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
2/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Błąd lekarski a zgoda rodziny zmarłego na sekcję zwłok

Aleksander Dubrzyński

Online publish date: 2003/12/18
View full text Get citation
 


Pojęcie błędu lekarskiego jest coraz częściej nadużywane. Bardzo ważne jest, aby każdy przypadek podejrzenia popełnienia błędu lekarskiego był oceniany indywidualnie. Można w ten sposób obiektywnie go wyjaśnić – zarówno dla dobra rodziny zmarłego, jak i lekarza, posądzonego o popełnienie błędu, by ewentualnie oczyścić go z niesłusznie postawionego zarzutu.







Zastrzeżenia dotyczące postępowania lekarskiego w początkowej fazie oceny danej sytuacji, muszą być traktowane jako podejrzenia popełnienia błędu lekarskiego. Jednoznaczne i kategoryczne stwierdzenie, iż lekarz popełnił błąd, jest dopuszczalne i możliwe dopiero w ostatecznej fazie postępowania, wówczas gdy odpowiedni organ procesowy (sąd powszechny albo sąd lekarski) dokona obiektywnej oceny określonego postępowania lekarskiego. Bez czekania na ostateczne wyjaśnienie nierzadko ferowane są sądy; zbyt często spotykamy się z przedstawianiem sytuacji nie do końca wyjaśnionych, a ukazywanych przez środki masowego przekazu jako pewne. Moim zdaniem, odbywa się to ze szkodą dla zainteresowanych. Nagłośnienie w niczym pokrzywdzonym nie pomaga.

Niejednokrotnie rodzina, która uważa, że zgon został spowodowany błędem lekarskim, wykazuje brak konsekwencji: domagając się ścigania lekarza, odmawia zgody na przeprowadzenie chociażby szpitalnej sekcji zwłok. Często nawet domaga się odstąpienia od wykonania sądowo-lekarskiej sekcji zwłok. Takie podejście rodziny zmarłego powoduje utratę najważniejszego dowodu w sprawie. W rezultacie całe postępowanie wyjaśniające nie ma oparcia w obiektywnym ustaleniu przyczyny zgonu oraz niekorzystnego wyniku leczenia danego pacjenta.
Zgodnie z klasycznymi zasadami orzecznictwa sądowo-lekarskiego, ustalenie bezpośredniego lub pośredniego związku przyczynowego jest możliwe w ściśle określonych przypadkach. Wtedy, gdy istnieją bezsporne dowody stwierdzające w określonym okresie dany stan chorobowy albo uchwytne dla otoczenia chorego objawy – również udokumentowane i określone w czasie, względnie, kiedy istnieje możliwość interpretacji pośredniej innych obiektywnych dowodów. Tylko wtedy te zobiektywizowane dowody mogą być wykorzystane dla celów procesowych. Chodzi tu o ocenę całego procesu diagnozowania i leczenia oraz porównania tych danych z wynikami sekcji zwłok i uzupełniającymi wynikami badań dodatkowych materiału zabezpieczonego w czasie sekcji.

Zgodnie z...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.