ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
11/2001
vol. 4
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Bóle barku

Renata Martynów
,
Ryszard Podemski

Przew Lek 2001, 4, 11, 112-117
Data publikacji online: 2003/11/12
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Bóle barku stanowią jedną z najczęstszych dolegliwości mięśniowo-szkieletowych. Jak twierdzi E. Codman – u ludzi starszych znaleźć zdrowy bark jest równie trudno jak zdrową aortę [7]. Jest to efekt sumowania się mikrourazów i przeciążeń w ciągu całego życia, schorzeń nerwowo-mięśniowych, okołostawowych stanów zapalnych, chorobowych zmian w obrębie kręgosłupa, struktur kostnych samego barku i sąsiadujących z nim tkanek.







Szczególna podatność barku na urazy i zmiany chorobowe o różnej etiologii, wynika m.in. z jego złożonej budowy. Składa się on z 4 stawów: ramiennego, barkowo-obojczykowego, mostkowo-obojczykowego i stawu łączącego łopatkę ze ścianą klatki piersiowej. Części kostne barku połączone są za sobą tkankami miękkimi – mięśniami, torebkami stawowymi oraz aparatem więzadłowym, tworząc anatomiczno-czynnościową jednostkę ruchową, o największym spośród wszystkich stawów człowieka zakresie ruchów. Konsekwencją tak złożonej budowy barku jest też różnorodność i interdyscyplinarny charakter schorzeń, manifestujących się bólami tej okolicy.

Zespoły bólowe barku mogą mieć podłoże nieneurologiczne (tab. 2.), pozostając wówczas w kompetencji lekarzy reumatologów, internistów, angiologów, ortopedów, a także psychiatrów, natomiast bóle barku z przyczyn neurologicznych (tab. 3.) są przedmiotem zainteresowania przede wszystkim lekarzy neurologów [4, 7, 11, 17]. Obie te grupy schorzeń mają różną symptomatologię, której najbardziej istotne elementy przedstawiono w tab. 1. Poniżej omówiono najważniejsze zespoły bólowe barku pochodzenia neurogennego.



Bóle barku z przyczyn neurologicznych




Zespół korzeniowy szyjny


Bóle barku spowodowane patologią kręgosłupa szyjnego są wprawdzie częste, ale nie aż tak jak się powszechnie uważa. Według danych epidemiologicznych, zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego, ze współistniejącą często wypukliną jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej (dyskopatią szyjną), wykrywa się radiologicznie u 70 proc. kobiet i 95 proc. mężczyzn w wieku 60–65 lat, którzy nie mają z tego powodu żadnych dolegliwości. Bóle barku spowodowane zmianami w kręgosłupie szyjnym można podejrzewać tylko wówczas, gdy przy wykonywaniu czynnych ruchów w tym odcinku kręgosłupa, pojawia się ból łopatki. Typowy ból korzeniowy ma ponadto pewne szczególne cechy, a mianowicie promieniuje...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.