Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
11/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Bóle krzyża

Teofan M. Domżał

Przew Lek 2001, 4, 11, 104-110
Online publish date: 2003/11/12
View full text Get citation
 


Jedną z najczęściej spotykanych w praktyce lekarskiej klinicznych postaci bólu jest ból pochodzenia kręgosłupowego, a w szczególności ból w dolnym odcinku kręgosłupa, zwany pospolicie bólem krzyża. Trudno o dobrą definicję dla tego cierpienia. Przyjęto u nas nazywać bólem krzyża każdy ból zlokalizowany w dolnym odcinku kręgosłupa lub wywodzący się z tego odcinka, który może promieniować do pośladków lub kończyny dolnej po jednej lub obu stronach.






Kiedy ból taki pojawia się pierwszy raz w życiu, najczęściej nie wiadomo jaka jest jego przyczyna i jaki będzie dalszy rozwój dolegliwości. W takich przypadkach wstępne rozpoznanie: ból krzyża, wydaje się najbardziej stosowne i nie przesądzające o przyczynie. Również w późniejszym okresie, kiedy ból staje się przewlekły lub powtarzają się jego nawroty i nie można wykryć żadnej przyczyny poza zmianami zwyrodnieniowym w kręgosłupie, takie rozpoznanie też może być uzasadnione. Synonimami tego określenia, używanymi często w praktyce, są: lędźwioból, lumbago, postrzał, dyskopatia, zapalenie korzeni (nie korzonków! – nie ma takiej nazwy w anatomii), a angielskim odpowiednikiem jest low back pain. Należy jednak dążyć do używania jednej nazwy, ponieważ synonimy wprowadzają zamieszanie i dezorientują pacjenta.

Szacuje się, że ból krzyża odczuwa przynajmniej raz w życiu ok. 80 proc. ludzi. Ból krzyża może być jedynym objawem, częścią zespołu klinicznego, a dla wielu ludzi jest chorobą nękającą przez całe życie.


Etiologia bólu krzyża jest bardzo różna. Medycyna zna ponad 100 przyczyn, ale w ostrym bólu, który występuje pierwszy raz tylko u 2 proc. chorych możliwe jest ustalenie przyczyny. Kiedy przyczyna zostaje wykryta, mówimy o objawowym bólu krzyża i postępowanie lecznicze ukierunkowane jest na usunięcie przyczyny. Do najczęstszych przyczyn należy zwyrodnienie krążka międzykręgowego, zapalenie lub zwyrodnienie stawów międzykręgowych i krzyżowo-biodrowych oraz bóle mięśniowe. Ból w takich przypadkach może być dominującym objawem w zespole innych, składających się na obraz choroby kręgosłupa lub jego sąsiedztwa. Obraz kliniczny takiego zespołu tworzą objawy neurologiczne, jak ból, ubytki czucia, niedowłady lub porażenia, objawy korzeniowe, objawy kręgosłupowe widoczne przedmiotowo i w obrazie radiologicznym oraz objawy choroby powodującej zespół. Rozpoznanie jest stawiane wg przyczyny bólu [8].

...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.