eISSN: 2299-0046
ISSN: 1642-395X
Advances in Dermatology and Allergology/Postępy Dermatologii i Alergologii
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
2/2010
vol. 27
 
Share:
Share:

Case reports
Eczema herpeticum Kaposi during treatment of a child with atopic dermatitis with 1% pimecrolimus cream

Aleksandra Lesiak
,
Aleksandra Kopeć
,
Anna Chruściel
,
Joanna Narbutt

Post Dermatol Alergol 2010; XXVII, 2: 135–139
Online publish date: 2010/05/17
Article file
Get citation
 
 
Wstęp
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą, uwarunkowaną genetycznie, zapalną dermatozą, czesto współistniejącą z innymi chorobami atopowymi, takimi jak astma, alergiczny nieżyt nosa badź zapalenie spojówek. W większości przypadków choroba rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie, przed 3. rokiem życia, jednak w niektórych przypadkach może ujawniać w okresie dojrzałości [1]. Według danych z piśmiennictwa dotyczy ok. 10–20% populacji, szczególnie krajów o wysokim uprzemysłowieniu. Obecnie AZS uznaje się za chorobę cywilizacyjną [2–4].
Najbardziej charakterystycznymi klinicznymi objawami choroby są nadmierna suchość skóry oraz uporczywy świąd. Ze względu na niecałkowicie poznaną patogenezę choroby leczenie AZS sprawia klinicystom wiele trudności. W praktyce lekarskiej obserwuje się częste nawroty choroby i w większości przypadków stosunkowo krótkie okresy remisji [5, 6].
W terapii AZS zasadnicze znaczenie ma edukacja chorego, dotycząca unikania czynników wyzwalających, a także prawidłowa pielęgnacja skóry z zastosowaniem emolientów. W przypadku występowania aktywnych zmian chorobowych stosuje się w pierwszym rzucie miejscowe preparaty przeciwzapalne, do których zalicza się glikokortykosteroidy. Przy braku skuteczności w kolejnym etapie można stosować foto(chemo)terapię bądź leki o działaniu immunosupresyjnym, głównie cyklosporynę A [7, 8]. Nową grupę leków stosowanych w miejscowym leczeniu AZS stanowią inhibitory kalcyneuryny – takrolimus i pimekrolimus. Działają one immunomodulująco, blokując transkrypcję cytokin prozapalnych, w konsekwencji prowadząc do zahamowania ich syntezy przez komórki nacieku zapalnego, głównie limfocyty T [9]. Dotychczasowe wyniki badań klinicznych wskazują na relatywnie duży profil bezpieczeństwa tej grupy leków [10–12]. Pojedyncze dane z piśmiennictwa wskazują, że postępowanie terapeutyczne z wykorzystaniem miejscowo stosowanych glikokortykosteroidów, ale również inhibitorów kalcyneuryny, może niekiedy łączyć się z rozwojem chorób bakteryjnych i wirusowych, w tym rozsianej infekcji wirusem opryszczki pospolitej (herpes simplex virus – HSV), czyli wyprysku opryszczkowatego Kaposiego [13].
Autorzy pracy przedstawiają przypadek dotyczący 18-miesięcznego chłopca leczonego 1-procentowym pimekrolimusem w kremie z powodu zmian skórnych w przebiegu AZS, u którego w trakcie terapii doszło do rozwoju zmian o typie rozsianej infekcji HSV.

Opis przypadku
Osiemnastomiesięczny chłopiec, z AZS rozpoznanym w 3. mies. życia został zgłoszony do Przyklinicznej Poradni Dermatologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi ze zmianami skórnymi zlokalizowanymi w obrębie skóry twarzy, szyi oraz kończyn górnych ze współistniejącym świądem. Rozpoznanie AZS ustalono na podstawie obrazu klinicznego, zgodnie z kryteriami Hanifina i Rajki [14]. W wywiadzie stwierdzono alergię wziewno-pokarmową (pyłki brzozy, jabłko i mleko krowie) oraz zwiększone poziomy IgE całkowitego (1000 IU/l). Wywiad rodzinny w kierunku chorób alergicznych był ujemny. W trakcie badania fizykalnego odnotowano ogniska o charakterze rumieniowo-złuszaczającym oraz suchość skóry. Wykonano podstawowe badania laboratoryjne (morfologia, próby wątrobowe), w których nie wykazano odchyleń od stanu prawidłowego. Zastosowano leczenie miejscowe 1-procentowym pimekrolimusem w kremie 2 razy dziennie oraz emolienty. W 20. dniu terapii pojawił się wysiew wielu zmian pęcherzykowo-krostkowych, a następnie nadżerkowych w obrębie skóry twarzy, szyi i grzbietów rąk (ryc. 1.–2.). Wszystkie zmiany dotyczyły obszarów skóry wcześniej leczonych pimekrolimusem. Wykwitom chorobowym towarzyszyło ogólne osłabienie, gorączka (do 39°C) oraz powiększenie obwodowych węzłów chłonnych. Pobrano materiał do badań bakteriologicznych i wirusologicznych. Uzyskano ujemny wynik hodowli bakteriologicznych oraz dodatni wynik na obecność wirusa HSV-1. Na podstawie obrazu klinicznego oraz wykonanych badań rozpoznano wyprysk opryszczkowaty Kaposiego. Pacjenta przewieziono na oddział pediatryczny Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, gdzie włączono terapię acyklowirem w iniekcjach dożylnych w dawce 5 mg/kg m.c., antybiotykoterapię amoksycyliną z kwasem klawulonowym oraz leczenie miejscowe 3-procentowym acyklowirem w kremie, uzyskując szybką poprawę kliniczną w obrębie zmian skórnych (ryc. 3.–4.) oraz poprawę stanu ogólnego. Dziecko po 10 dniach hospitalizacji wypisano do domu w stanie ogólnym dobrym, z zaleceniem dalszego leczenia ambulatoryjnego.

Omówienie
Atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się nawrotowym przebiegiem, z okresami zaostrzeń i remisji objawów klinicznych [5, 6]. Ze względu na przewlekły charakter w leczeniu AZS uzasadnione jest jak najrzadsze, szczególnie u dzieci, stosowanie terapii systemowej, obarczonej wieloma działaniami niepożądanymi. W ostatniej dekadzie inhibitory kalcyneuryny (pimekrolimus i takrolimus) – nowoczesne leki immunomodulujące – zajmują ważne miejsce w schematach terapeutycznych tej dermatozy, pozwalając kontrolować ostrą fazę choroby i zapobiegać nawrotom [9–12]. Pimekrolimus – pochodna askomycyny – początkowo został zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych, Japonii oraz Unii Europejskiej jako terapia drugiego wyboru w krótkotrwałym lub przerywanym schemacie leczenia łagodnej i umiarkowanej postaci AZS u dorosłych i dzieci powyżej 2. roku życia [15]. Wiele danych z piśmiennictwa wskazuje na ich duży profil bezpieczeństwa i skuteczność również u dzieci chorych na AZS, które nie ukończyły 2. roku życia. Paul i wsp. [13] stosowali pimekrolimus u 1133 dzieci w wieku 3–23 mies., obserwując dobrą tolerancję i bezpieczeństwo terapii tym preparatem. Autorzy ci uzasadniają celowość stosowania pimekrolimusu nawet u niemowląt ze względu na stabilność substancji, utrzymywanie się terapeutycznego stężenia leku na stałym poziomie oraz taką samą przezskórną absorpcję leku jak u dzieci starszych [16]. Miejscowe inhibitory kalcyneuryny, w przeciwieństwie do kortykosteroidów, są pozbawione działań niepożądanych prowadzących do rozwoju zaników lub rozstępów skóry. Leczenie tymi preparatami powoduje naprawę uszkodzonej bariery naskórkowej, zmniejszenie liczby nawrotów i łagodniejszy przebieg AZS [16, 17], dlatego miejscowe inhibitory kalcyneuryny stanowią cenną alternatywę leczenia, zwłaszcza zmian zlokalizowanych w obrębie skóry twarzy, szyi oraz fałdów, szczególnie u dzieci.
Ze względu na przewlekły i nawrotowy przebieg choroby i konieczność stosowania inhibitorów kalcyneuryny przez wiele tygodni, miesięcy, a nawet lat, problemem do końca niewyjaśnionym jest rozwój wczesnych i odległych działań niepożądanych. Do najczęstszych należą świąd i pieczenie skóry w miejscu aplikacji leku. Ten rodzaj dolegliwości występuje u wszystkich chorych i w miarę trwania terapii zmniejsza się lub całkowicie ustępuje [18]. Przedmiotem kontrowersji pozostaje natomiast problem występowania chorób infekcyjnych podczas leczenia. Niektórzy autorzy nie obserwowali zwiększonej predyspozycji do rozwoju zakażeń bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych u pacjentów leczonych inhibitorami kalcyneuryny [19]. Büchau i wsp. w badaniu przeprowadzonym w warunkach in vitro wykazali, że pimekrolimus prowadzi do zwiększenia ekspresji naturalnych peptydów antybakteryjnych w keratynocytach oraz hamuje rozwój gronkowca złocistego [20]. Inni autorzy potwierdzają natomiast, że w przebiegu terapii, zwłaszcza w miejscu aplikacji, dochodzi do rozwoju rozmaitych infekcji skóry [21]. Reitamo i wsp. [22] podczas 4-letniej obserwacji w trakcie leczenia takrolimusem wykazali, że częstość występowania i charakter skutków ubocznych zależy od wieku chorych. W grupie najmłodszych pacjentów najczęstszym działaniem niepożądanym były zakażenia skóry, natomiast w starszej grupie wiekowej przeważały objawy subiektywne – świąd i pieczenie. Wykazano również pewną zależność od okolicy, w obrębie której aplikowano preparat. Autorzy zaobserwowali, że świąd i pieczenie rozwijały się ściśle w miejscu stosowania leku, natomiast zakażenia dotyczyły nawet okolic nieleczonych [22]. W opisywanym przypadku zakażenie wirusem opryszczki rozwinęło się w okolicach poddanych terapii. Do najcięższych powikłań wywołanych zakażeniem wirusowym należy wyprysk opryszczkowaty Kaposiego spowodowany wirusem HSV [23]. Choroba ta rozwija się u dzieci i niemowląt, istotnie częściej przy współistnieniu AZS. W obrębie zmienionej zapalnie skóry – najczęściej na twarzy – pojawiają się liczne pęcherzyki, które łatwo pękają, tworząc nadżerki, a następnie pokrywają się strupami. Wykwity chorobowe wykazują tendencję do zlewania, szerząc się obwodowo. Zmianom chorobowym towarzyszy niepokój, bolesność, niekiedy uporczywy świąd oraz gorączka (w granicach 39–40°C). Stan ogólny pacjenta czasem może być ciężki, a objawy choroby utrzymują się ok. 7–14 dni [24–26]. Z jednej strony, ten uogólniony proces powszechnie rozwija się u chorych na AZS, z drugiej jednak strony, być może to miejscowo stosowany pimekrolimus jest jednym z czynników usposabiających do rozwoju tego powikłania. Dane z piśmiennictwa nie są jednak zgodne w tym temacie. Paul i wsp. [13], oceniając częstość występowania przypadków wyprysku Kaposiego wśród pacjentów poniżej 2. roku życia chorych na AZS i leczonych pimekrolimusem, obserwali 1,3 przypadki na 1000 pacjentów, bez różnicy w odniesieniu do zastosowania placebo. Podobnie Luger i wsp. [27] w grupie 658 chorych na AZS leczonych miejscowo preparatem zawierającym inhibitor kalcyneuryny, miejscowymi glikokortykosteroidami lub placebo nie stwierdzili różnic w częstości występownia wyprysku Kaposiego w zależności od leczenia miejscowego. W piśmiennictwie istnieje niewiele opisów dotyczących przypadków wystąpienia tej choroby w trakcie terapii inhibitorami kalcyneuryny, większość z nich jednak dotyczy stosowania maści takrolimus [23, 28].
Segura i wsp. [28] przedstawili przypadek dotyczący 27-letniego pacjenta z AZS, u którego zmiany o charakterze wyprysku Kaposiego pojawiły się po 2 tyg. stosowania 1-procentowego pimekrolimusu w kremie. W dostępnym piśmiennictwie nie znaleziono opisu rozsianej infekcji HSV u dziecka leczonego tym preparatem z powodu zmian o charakterze AZS.
Jak wspomniano, AZS jest jedną z najczęstszych dermatoz predysponujących do rozwoju wyprysku Kaposiego, który dotyczy ok. 3–6% chorych. Postuluje się, że zasadniczą przyczyną predyspozycji jest genetycznie uwarunkowane uszkodzenie bariery naskórkowej, umożliwiające zwiększone wnikanie wirusów [29].
W ostatnich latach w piśmiennictwie wiele uwagi poświęca się również fenotypowi chorych na AZS, u których rozpoznano wyprysk opryszczkowaty. Jak wynika z badań National Institut of Alergology and Infectious Diseases University of Rochester oraz University of Bonn, rozsiana infekcja HSV dotyczy najczęściej pacjentów, u których AZS rozwija się we wczesnym okresie życia, często ze współistniejącą alergią powietrznopochodną i pokarmową oraz predylekcją zmian skórnych do okolic twarzy i szyi, podobnie jak w przypadku przedstawionym przez autorów niniejszej pracy. U pacjentów tych opisuje się ponadto zwiększone stężenie całkowitego IgE w surowicy, zmniejszoną liczbę plazmatycznych komórek dendrytycznych w naskórku, zmniejszoną zdolność syntezy interferonu  pod wpływem kontaktu z alergenem, a także zwiększoną podatność na zakażenia wywoływane przez gronkowca złocistego czy mięczaka zakaźnego [30, 31].
Na podstawie przedstawionego przypadku stwierdzono, że pimekrolimus może być jednym z czynników predysponujących do rozwoju wyprysku Kaposiego u dzieci z AZS. Z tego powodu niezmiernie ważne jest poinformowanie rodziców o konieczności zaprzestania terapii przy pojawieniu się pierwszych, niepokojących objawów infekcji wirusowej i konsultacji dermatologicznej w celu wdrożenia leczenia przyczynowego. W takich przypadkach opóźniona diagnoza i leczenie przeciwwirusowe może doprowadzić do wtórnych nadkażeń bakteryjnych lub rozsiewu wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, powodując ciężki, a w rzadkich przypadkach nawet śmiertelny przebieg choroby. Praca finansowana z funduszy prac statutowych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi 503-1152-1 oraz projektu MNiSW nr NN402434933.

Piśmiennictwo
1. Leung DY, Nicklas RA, Li JT, et al. Disease menagement of atopic dermatitis: an updated practice parameter. Ann Allergy Astma Immunol 2004; 93 (3 suppl): S1-21.  
2. Mohrenschlager M, Darsow U, Schnopp C, Ring J. Atopic eczema: what’s new? J Eur Acad Dermatol Venereol 2006; 20: 503-11.  
3. Williams HC, Strachan DP, Hay RJ. Childhood eczema: disease of the advantaged. BMJ 1994; 308: 1132-5.  
4. Turner JD, Schwarz RA. Atopic dermatitis. A clinical challenge. Acta Dermatovenerol Alp Panonica Adriat 2006; 15: 59-68.  
5. Leung DY. Atopic dermatitis: new insights and opportunities for therapeutic intervention. J Allergy Clin Immunol 2000; 105: 860-76.  
6. Wüthrich B, Schmid-Grendelmeier P. The atopic eczema/dermatitis syndrome. Epidemiology, natural course, and immunology of the IgE-associated (“extrinsic“) and the nonallergic (“intrinsic“) AEDS. J Investig Allergol Clin Immunol 2003; 13: 1-5.  
7. Krakowski AC, Eichenfield LF, Dohil MA. Management of atopic dermatitis in the pediatric population. Pediatrics 2008; 122: 812-24.  
8. Belloni B, Andres C, Ollert M, et al. Novel immunological approaches in the treatment of atopic eczema. Curr Opin Allergy Clin Immunol 2008; 8: 423-7.  
9. Wollenberg A, Sharma S, von Bubnoff D, et al. Topical tacrolimus (FK 506) leds to profund phenotypic and functional alterations of epidermal antigen-presenting dendritic cells in atopic dermatitis. J Allergy Clin Immunol 2001; 107: 519-25.  
10. Langley RG, Luger TA, Cork MJ, et al. An update on the safety and tolerability of pimecrolimus cream 1%: evidence from clinical trials and post-marketing surveillance. Dermatology 2007; 215 (Suppl 1): 27-44.  
11. Ingram JR, Martin JA, Finlay AY. Impact of topical calcineurin inhibitors on quality of life in patients with atopic dermatitis. Am J Clin Dermatol 2009; 10: 229-37.  
12. Fabroni C, Lotti T. Pimecrolimus in dermatology. G Ital Dermatol Venereol 2009; 144: 321-5.  
13. Paul C, Cork M, Rossi AB, et al. Safety and tolerability of 1% pimecrolimus cream among infants: experience with 1133 patients treated for up to 2 years. Pediatrics 2006; 117: e118-28.  
14. Hanifin JM, Rajka G. Diagnostic features of atopic dermatitis. Acta Dermatol Venereol (Stock) 1980; (Suppl 92): 44-7.  
15. Wahn U, Bos JD, Goodfield M, et al.; Flare Reduction in Eczema with Elidel (Children) Multicenter Investigator Study Group. Efficacy and safety of pimecrolimus cream in the long-term management of atopic dermatitis in children. Pediatrics 2002; 110: e2.  
16. Jensen JM, Pfeiffer S, Witt M, et al. Different effects of pimecrolimus and betamethasone on the skin barrier in patients with atopic dermatitis. J Allergy Clin Immunol 2009; 123: 1124-33.  
17. Kapp A, Papp K, Bingham A, et al.; Flare Reduction in Eczema with Elidel (infants) multicenter investigator study group. Long-term management of atopic dermatitis in infants with topical pimecrolimus, a nonsteroid anti-inflammatory drug. J Allergy Clin Immunol 2002; 110: 277-84.  
18. Kempers S, Boguniewicz M, Carter E, et al. A randomized investigator-blinded study comparing pimecrolimus cream 1% with tacrolimus ointment 0.03% in the treatment of pediatric patients with moderate atopic dermatitis. J Am Acad Dermatol 2004; 51: 515-25.  
19. Sehgal VN, Pahwa M. Pimecrolimus, yet another intriguing topical immunomodulator. J Dermatolog Treat 2007; 18: 147-50.  
20. Büchau AS, Schauber J, Hultsch T, et al. Pimecrolimus enhances TLR2/6-induced expression of antimicrobial peptides in keratinocytes. J Invest Dermatol 2008; 128: 2646-54.  
21. Narang T, Pahwa M, Kanwar AJ, Parsad D. Verruca vulgaris following treatment with tacrolimus ointment. Dermatology 2006; 213: 254-5.  
22. Reitamo S. Rustin M, Harper J, et al.; 0.1% Tacrolimus Ointment Long-term Follow-up Study Group. A 4-year follow-up study in atopic dermatitis therapy with 0.1% tacrolimus ointment in children and adult patients. Br J Dermatol 2008; 159: 942-51.  
23. Kimata H. Kaposi’s varicelliform eruption associated with the use of tacrolimus ointment in two neonates. Indian J Dermatol Venereol Leprol 2008; 74: 262-3.  
24. Hwang YS, Spruance SL. The epidemiology of uncommon Herpes simplex virus type 1 infections. Herpes 1999; 6: 16-9.  
25. Mackley CL, Adams DR, Anderson B, Miller JJ. Eczema herpeticum: a dermatologic emergency. Dermatol Nurs 2002; 14: 307-10, 323.  
26. Shenoy MM, Suchitra U. Kaposi’s varicelliform eruption. Indian J Dermatol Venereol Leprol 2007; 73: 65.  
27. Luger TA, Lahfa M, Fölster-Holst R, et al. Long-term safety and tolerability of pimecrolimus cream 1% and topical corticosteroids in adults with moderate to severe atopic dermatitis. J Dermatolog Treat 2004; 15: 169-78.  
28. Segura S, Romero D, Carrera C, et al. Eczema herpeticum during treatment of atopic dermatitis with 1% pimecrolimus cream. Acta Derm Venereol 2005; 85: 524-5.  
29. Reitamo S, Wollenberg A, Schöpf E, et al. Safety and efficacy of 1 year tacrolimus ointment monotherapy in adults with atopic dermatitis. The European Tacrolimus Ointment Study Group. Arch Dermatol 2000; 136: 999-1006.  
30. Beck LA, Boguniewicz M, Hata T, et al. Phenotype of atopic dermatitis subjects with a history of eczema herpeticum. J Allergy Clin Immunol 2009; 124: 260-9.  
31. Bussmann C, Peng WM, Bieber T, Novak N. Molecular pathogenesis and clinical implications of eczema herpeticum. Expert Rev Mol Med 2008; 10: e21.
Copyright: © 2010 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.