eISSN: 2543-6627
ISSN: 2450-9167
Reumatologia News
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
4/2017
vol. 2
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Choroby reumatyczne u dzieci
ROZMOWA Z PROF. ELŻBIETĄ SMOLEWSKĄ

Alicja Kostecka

Data publikacji online: 2017/12/04
– W przypadku najczęstszej choroby reumatycznej wieku dziecięcego, jaką jest młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, rokowanie, a więc i możliwość uzyskania trwałej remisji ściśle zależy od podtypu choroby – mówi prof. dr hab. Elżbieta Smolewska, kierownik Zakładu Reumatologii Dziecięcej w Klinice Kardiologii i Reumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. – Ogólnie szacuje się, że niemal połowa pacjentów z MIZS wkracza w dorosłe życie z nadal aktywną chorobą, jednak dzięki postępom w diagnostyce i leczeniu jakość życia pacjentów zdecydowanie się poprawiła, podobnie jak zmniejszyła się liczba odległych powikłań.

Powszechnie uważa się, że choroby reumatologiczne to dolegliwość ludzi starszych. Wiadomo jednak, że chorują na nie również dzieci i młodzież. Na co lekarze POZ i pediatrzy powinni zwrócić uwagę, aby nie przeoczyć tych schorzeń u młodych pacjentów?

Rzeczywiście choroby reumatyczne powszechnie postrzega się jako schorzenia dotykające osoby w starszym wieku. Dotyczy to jednak zmian zwyrodnieniowych, natomiast choroby o podłożu zapalnym występują także u dzieci, nawet w bardzo wczesnym okresie ich życia. Rola lekarza POZ jest tutaj bardzo ważna, aby odpowiednio wcześnie skierował do reumatologa dziecięcego pacjenta, który zgłasza określone objawy sugerujące chorobę reumatyczną. Do takich niepokojących objawów należą bóle i obrzęki stawów, utykanie, powłóczenie chorą kończyną, bóle kręgosłupa, bóle i osłabienie mięśni, niechęć do wysiłku fizycznego. Oczywiście mogą także wystąpić towarzyszące objawy ogólne, takie jak osłabienie, gorączka czy stany podgorączkowe bez podłoża infekcyjnego, wysypki, zmiany narządowe (powiększenie wątroby, śledziony, węzłów chłonnych), wypadanie włosów, afty w jamie ustnej. Ważne jest dokładne zebranie wywiadu dotyczącego czasu utrzymywania się dolegliwości, pory dnia występowania objawów, poprzedzających zakażeń, urazów oraz chorób reumatycznych rozpoznanych w rodzinie pacjenta. Obowiązkiem lekarza POZ jest zlecenie podstawowych badań laboratoryjnych, takich jak morfologia, oznaczenie wskaźników stanu zapalnego, tj. odczynu Biernackiego, stężenia białka C-reaktywnego, czynnika reumatoidalnego, badanie ogólne moczu, oraz badań obrazowych, np. badania ultrasonograficznego lub radiologicznego zmienionych stawów.

Czy różnicowanie chorób reumatologicznych u małych pacjentów jest łatwe i jakimi metodami i narzędziami lekarze dysponują?

Proces diagnostyczny jest dość żmudny. Po...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.