ISSN: 000-1323
Problemy Lekarskie/Medical Problems
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
3/2006
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Chorzy otyli w leczeniu nerkozastępczym– jak prowadzić skuteczne hemodializy?

Ewa Wątorek
,
Robert Krawczyk

Problemy Lekarskie 2006; 45, 3: 239
Data publikacji online: 2006/09/26
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Panuje powszechne przekonanie, że otyłość u chorych z niewydolnością nerek jest czynnikiem niekorzystnie wpływającym na skuteczność zabiegu wytworzenia pierwotnej przetoki tętniczo-żylnej (PPTŻ) dla celów hemodializ. Jako postępowanie alternatywne stosuje się często wszczepy ze sztucznych naczyń i cewniki centralne, które ze względu na niską żywotność i wysoki odsetek powikłań powodują dodatkowy wzrost chorobowości i śmiertelności w tej grupie chorych. Wyniki własnych obserwacji z jednej strony nie potwierdzają istotnie wyższego odsetka niepowodzeń zabiegów wytwórczych PPTŻ u chorych otyłych, z drugiej zaś dowodzą, że głębokie położenie naczyń żylnych na przedramieniu może mieć wpływ ochronny, m.in. przed licznymi punkcjami dla celów diagnostycznych i leczniczych w okresie przeddializacyjnym.
W przeprowadzonej przez nas analizie retrospektywnej u 71 otyłych chorych (51 kobiet i 20 mężczyzn) z BMI 29,1–53,73 (średnio 34,6±7,8), z niewydolnością nerek, w wieku 13–87 lat (średnio 68±15,1 lat) wykazano głębokie położenie naczyń żylnych na przedramieniu. Wśród przyczyn niewydolności nerek nefropatia cukrzycowa leżała u podłoża mocznicy u 42 chorych. Wszystkich chorych poddano 2-etapowemu zabiegowi wytworzenia PPTŻ wg własnej metody. W 1. etapie dokonywano zespolenia tętnicy promieniowej i żyły odpromieniowej, w 2. zaś transpozycji pod skórę części żylnej dojrzałej przetoki.
W 1. etapie uzyskano sukces u 53 (75%) chorych, powtórnego zabiegu wymagało 8 (11%), a 3 zabiegów 4 (6%) chorych. Drugi etap przeprowadzono u 65 (92%) chorych, jednak ostateczny sukces – PPTŻ umożliwiającą prowadzenie adekwatnych hemodializ – uzyskano u 60 (85%) chorych. Nie stwierdzono przypadków jatrogennego uszkodzenia żył w okolicy nadgarstka.
W naszych obserwacjach wytworzenie PPTŻ do hemodializ było u możliwe 85% chorych otyłych, co jest porównywalne z wynikami u chorych bez otyłości. Otyłość nie wpływa niekorzystnie na możliwość wytworzenia PPTŻ z naczyń własnych jako dostępu naczyniowego, wręcz przeciwnie – głębokie położenie naczyń żylnych na przedramieniu może chronić je przed uszkodzeniami jatrogennymi w okresie przeddializacyjnym.


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.