1/2015
vol. 14
Chrzęstniaki masywu szczękowo-sitowego ulegające przemianie złośliwej – doświadczenie na podstawie trzech przypadków
Postępy w Chirurgii Głowy i Szyi 2015; 1: 14–18
Data publikacji online: 2015/07/09
Pobierz cytowanie
Wstęp
Nowotwory masywu szczękowo-sitowego stanowią ok. 0,5% wszystkich nowotworów i 3% guzów głowy i szyi. Guzy te dotyczą przede wszystkim mężczyzn między 5. a 7. dekadą życia. Zwykle lokalizują się w zatoce szczękowej (50–70%), w jamie nosowej lub komórkach sitowych. Najczęstszym nowotworem w regionie zatok przynosowych jest rak płaskonabłonkowy, który stanowi 85–90% wszystkich guzów w obrębie masywu szczękowo-sitowego, kolejne to gruczolakorak, rak gruczołowo-torbielowaty, nerwiak zarodkowy z komórek węchowych. Nowotwory łagodne nosa i zatok przynosowych występują rzadko. Należą do nich: kostniak, włókniak kostniejący, brodawczak odwrócony, naczyniak krwionośny i limfatyczny, chrzęstniak oraz guz olbrzymiokomórkowy.
Guzy kości i chrząstek w obrębie zatok przynosowych stanowią przedmiot opisów kazuistycznych.
Chrzęstniaki (chondroma) są łagodnymi nowotworami o powolnym wzroście, które najczęściej umiejscawiają się w kościach długich, miednicy, mostku, żebrach i łopatce. Stanowią drugą największą grupę wśród nowotworów kości, jednak jako guzy łagodne nosa i zatok przynosowych pojawiają się rzadko. Pierwszy przypadek został opisany już w 1842 r. przez Morgana. Najczęstszą lokalizacją w obrębie zatok przynosowych jest zatoka klinowa (50%) oraz przegroda nosowa (17%). Guzy te występują zwłaszcza u młodych dorosłych i charakteryzują się tendencją do wznowy i potencjalną transformacją do nowotworu złośliwego [1].
Chrzęstniakomięsak (chondrosarcoma) jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym kośćca. Najczęściej umiejscawia się w obrębie miednicy, kości udowej, ramiennej oraz żeber. W kościach twarzoczaszki stanowi 10–12% wszystkich opisanych przypadków. W obrębie twarzoczaszki ten typ mięsaka może się rozrastać w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego, w jamie nosowej i zatokach przynosowych. Zwykle stwierdza się go u mężczyzn w wieku 50–70 lat [1, 2].
W niniejszej pracy przedstawiamy 3 pacjentów z nawracającymi chrzęstniakami masywu szczękowo-sitowego ze szczególnym uwzględnieniem występowania nawrotów choroby i przemiany złośliwej w ciągu wieloletniej obserwacji.
Opisy przypadków
Przypadek 1.
Mężczyzna 39-letni został przyjęty do Kliniki Otolaryngologii w Poznaniu z powodu podejrzenia wznowy chrzęstniaka w obrębie prawej zatoki czołowej. Głównymi dolegliwościami chorego były przewlekłe bóle głowy oraz płynotok nosowy. Pacjent był wielokrotnie operowany (w latach 1995, 1997, 2000, 2002, 2005, 2007) z powodu chrzęstniaka zatok i nosa po stronie prawej. W 2011 r. przeszedł operację plastyczną twarzy w okolicy skrzydełka nosa i wargi górnej prawej. Obecnie w tomografii komputerowej stwierdzono rozległą wznowę procesu rozrostowego. Obejmowała ona światło prawej zatoki czołowej, niszczyła jej przednią ścianę na odcinku 33 mm, wpuklała masy w tkanki miękkie podskórne i niszczyła tylną ścianę zatoki czołowej prawej na odcinku 24 mm (ryc. 1). Guz wpuklał się do jamy czaszki, jak również obustronnie do sitowia, z lateralizacją na stronę prawą. Widoczny był stan po operacji twarzoczaszki w okolicy nasady nosa, rozległy pooperacyjny ubytek kostny w obrębie prawej zatoki szczękowej, ze współistniejącym ubytkiem w dnie oczodołu prawego (ryc. 2). Chorego zakwalifikowano do szerokiej resekcji zmiany. W znieczuleniu ogólnym z dojścia zewnętrznego (cięcie wzdłuż obu łuków brwiowych) usunięto guz naciekający przednią i tylną ścianę zatoki czołowej, wpuklający się do sitowia obustronnie, z lateralizacją na stronę prawą. Nowotwór zniszczył częściowo ścianę przyśrodkową oczodołu lewego, obustronnie schodził do zatok szczękowych. Został usunięty w całości z zachowaniem opony przedniego dołu czaszki. W ostatnim badaniu histopatologicznym stwierdzono utkanie chondrosarcoma G1. Aktualnie u chorego będzie wykonana tomografia komputerowa zatok przynosowych w kierunku potencjalnej zmiany resztkowej.
Przypadek 2.
Kobieta 63-letnia została przyjęta do Kliniki Otolaryngologii w Poznaniu z powodu dolegliwości bólowych i poczucia dyskomfortu w obrębie twarzoczaszki. Wielokrotnie była ona operowana z powodu nawrotów chrzęstniaka jamy nosowej i zatok. Pierwszy zabieg usunięcia chrzęstniaka z plastyką nosa i rekonstrukcją podniebienia twardego wykonano w 1997 r., następne w latach 1998, 2002, 2006 i 2008. Pacjentka była także dwukrotnie ponownie operowana w Klinice w Poznaniu: w marcu 2009 r. (usunięcie guza przednio-dolnej ściany zatoki klinowej po stronie lewej oraz guza dna jamy nosowej i przewodu nosowego dolnego po stronie prawej) oraz we wrześniu 2014 r. Usunięto wówczas wznowę guza zatoki szczękowej i jamy nosa po stronie prawej, która naciekała dół skrzydłowo-podniebienny, dół podskroniowy i wyrostek zębodołowy szczęki. Chora nie wyrażała zgody na zabieg radykalny ze względów estetycznych. Obecnie po przeprowadzeniu badania endoskopowego jam nosa oraz tomografii komputerowej nosa i zatok przynosowych wykazano bezpowietrzną, zajętą przez zmianę rozrostową prawą zatokę szczękową (ryc. 3). Ze względu na wielokrotne zabiegi zaburzające warunki anatomiczne interpretacja badania tomografii komputerowej była znacznie utrudniona. W przedniej części zatoki szczękowej prawej był widoczny niejednorodny obszar wielkości ok. 3,5 × 1,8 cm, w którym stwierdzono bezpostaciowe zwapnienia będące zmianą pooperacyjną bądź resztkową masą guza. W znieczuleniu ogólnym z dojścia podwargowego usunięto guz niszczący przednią, boczną i przyśrodkową ścianę prawej zatoki szczękowej. Masę guza usunięto w całości. W badaniu histopatologicznym wykazano utkanie chondrosarcoma. Pacjentka nie wyraziła zgody na radykalną ponowną operację twarzoczaszki.
Przypadek 3.
W kwietniu 2013 r. 36-letnia kobieta w 20. tygodniu ciąży zgłosiła się do Kliniki z podejrzeniem wznowy guza jamy nosa oraz zatoki szczękowej po stronie lewej. Chora była już dwukrotnie operowana z powodu nawracającego chrzęstniaka lewej jamy nosa – w 2005 i 2007 r. W znieczuleniu ogólnym dotchawiczym wykonano cięcie i uwidoczniono guz wychodzący z dna jamy nosa po stronie lewej, który usunięto w całości i przy użyciu frezy wygładzono powierzchnię dna jamy nosa. Podczas zabiegu stwierdzono brak przegrody nosowej. W badaniu histopatologicznym wykazano utkanie chrzęstniakomięsaka w stopniu zaawansowania G2. Chorą zakwalifikowno do pilnej ponownej operacji w 26. tygodniu ciąży z dojścia podwargowego – midfacial degloving. Usunięto wówczas wszystkie tkanki, blizny, błonę śluzową, okostną z szerokim marginesem kostno-śluzówkowym. Zniesiono ścianę boczną nosa po stronie lewej, usunięto małżowinę nosową środkową lewą, pozostałą część przegrody nosowej oraz sitowie przednie i tylne z zachowaniem podniebienia. Powierzchnie kostne wygładzono frezą do granicy nozdrzy tylnych. W badanych fragmentach tkankowych nie stwierdzono utkania chondrosarcoma, jednocześnie w materiale z podniebienia były obecne pobudzone komórki mezenchymalne typowe dla procesu gojenia. Chorą w 34. tygodniu ciąży przekazano na oddział położniczy w celu rozwiązania ciąży i niezwłocznie skierowano do uzupełnienia radioterapii. Obecnie chora jest w stanie ogólnym dobrym, bez cech wznowy guza.
Omówienie
Chrzęstniaki i chrzęstniakomięsaki w obrębie głowy i szyi rozwijają się podstępnie, często nie dając żadnych dolegliwości. Do najczęstszych objawów klinicznych należą: ból, parestezje, ograniczenie ruchów żuchwy, ograniczenie ruchów gałki ocznej, upośledzenie drożności nosa, deformacje twarzy, zaburzenia zgryzu [2].
Obraz radiologiczny chrzęstniaka w początkowym etapie rozwoju jest niecharakterystyczny. W postaciach bardziej zaawansowanych stwierdza się osteolityczne ubytki oraz zwapnienia cechujące się dużą nieregularnością. W obrazie radiologicznym chrzęstniakomięsaka można zauważyć przejaśnienia o kształcie plastra miodu i odczyny okostnowe podobne do kłaczków waty [3]. W przedstawianych powyżej przypadkach obraz radiologiczny był niecharakterystyczny i przemawiał za zmianami łagodnymi.
Rozróżnienie zmiany łagodnej od złośliwej może być trudne, nawet w obrazie histopatologicznym, który jest rozstrzygający. Chrzęstniak charakteryzuje się zwiększoną liczbą prawidłowych chondrocytów, natomiast chrzęstniakomięsak – licznymi hiperchromatycznymi komórkami o nieprawidłowym kształcie i rozmiarach. Postawienie właściwej diagnozy przez histopatologa jest bardzo istotne, ponieważ chrzęstniakomięsak cechuje się złym rokowaniem, dając liczne przerzuty, najczęściej miejscowe [1, 2]. U przedstawionych chorych nie obserwuje się przerzutów miejscowych i odległych, niemniej podlegają oni regularnym kontrolom laryngologicznym i onkologicznym.
Przy planowaniu leczenia chirurgicznego guzów nosa i zatok przynosowych należy uwzględnić: 1) rozległość naciekania przez nowotwór tkanek miękkich i kości, które powinny być usunięte w jednym bloku, 2) skutki zaburzeń wywołanych przez usunięcie tkanek objętych naciekiem i rozmiar defektu kosmetycznego, 3) możliwość wykonania zabiegów protetycznych, zmniejszających wady anatomiczne i korygujących wygląd [4].
Jak wspomniano powyżej, resekcja guza jest podstawową metodą leczenia chrzęstniaków masywu szczękowo-sitowego. Operacja powinna mieć odpowiednią rozległość w celu uniknięcia ewentualnych nawrotów i zezłośliwienia pozostawionych fragmentów nowotworu [5]. Z tego samego powodu postuluje się długotrwałą obserwację pacjentów [3]. Postępowanie operacyjne zależy od punktu wyjścia nowotworu, jego umiejscowienia i wielkości. Guzy niezłośliwe zatok operuje się zwykle poprzez zabiegi wewnątrznosowe za pomocą endoskopu lub mikroskopu. Chrzęstniak zatoki czołowej oraz sitowia wymaga zabiegu, w którym wytwarza się szeroki drenaż zatoki, bądź zabiegu osteoplastycznego zatoki czołowej z jej obliteracją [6].
Leczenie chrzęstniakomięsaków musi być znacznie bardziej radykalne. Rozległa, doszczętna resekcja guza z marginesem zdrowej tkanki bywa trudna ze względu na ograniczenia anatomiczne: opony przedniego dołu czaszki, gałkę oczną, podniebienie, wyrostki zębodołowe. Leczeniem uzupełniającym jest radioterapia, której skuteczność, według piśmiennictwa, jest bardzo niska ze względu na niewielką wrażliwość komórek chrzęstniakomięsaka na promieniowanie [7]. Znajduje ona zastosowanie u pacjentów z guzami nieresekcyjnymi. Niektórzy autorzy rekomendują chemioterapię przed operacją (terapia neoadiuwantowa), co miałoby zahamować intensywny wzrost guza. Terapia adiuwantowa daje natomiast dobre rezultaty u chorych z trzecim stopniem złośliwości [8–10]. Umiejscowienie i rozległość nowotworu decydują o rokowaniu i wpływają na wybór typu dostępu operacyjnego [6].
Chondrosarcoma pojawia się wyjątkowo rzadko w ciąży. W piśmiennictwie można znaleźć opisy nielicznych przypadków chorych poddanych zabiegowi chirurgicznemu w czasie ciąży. Nieznany jest jej wpływ na wzrost chrzęstniakomięsaka i transformację chondroma w chondrosarcoma. Prawdopodobnie istotną rolę odgrywają hormony [11]. Opisywano wpływ progesteronu w czasie ciąży na wystąpienie objawów neurologicznych u pacjentki z wewnątrzczaszkowym chrzęstniakomięsakiem, co można wiązać z działaniem hormonu na swoiste receptory w komórkach guza – zależność taką opisano u 80% chorych na meningioma, w przypadku chondrosarcoma wymagane są dalsze badania [12–15]. Wysunięto także hipotezę, że występująca w tym okresie retencja wody i – co za tym idzie – zwiększenie objętości płynu wewnątrzkomórkowego w komórkach nowotworowych powoduje powiększenie wymiarów guza. To może korelować ze wzmożoną manifestacją objawów w obrębie głowy u pacjentek, zwłaszcza w zaawansowanej ciąży [15]. Należy dodać, że trudny problem terapeutyczny pojawia się u kobiet w ciąży, u których oprócz radykalnego zabiegu chirurgicznego konieczna jest chemio- lub radioterapia [16–18]. Dlatego też u opisanej pacjentki odroczono RT/CT do czasu wczesnego, ale bezpiecznego rozwoju ciąży.
Potencjał złośliwienia chrzęstniaków wywodzących się z kości czaszki jest wciąż nieznany. Istotną tendencję chrzęstniaków do transformacji złośliwej w chrzęstniakomięsaki obserwuje się w zespole Olliera czy Maffucciego [15, 17, 18].
Wnioski
Nowotwory w obrębie nosa i zatok przynosowych występują rzadko. W piśmiennictwie nie znajduje się wielu opisów przypadków pacjentów z chrzęstniakiem i chrzęstniakomięsakiem w obrębie twarzoczaszki. Nowotwory te cechują się skłonnością do częstych nawrotów. Leczenie tego typu zmian polega na doszczętnej resekcji guza z marginesem zdrowej tkanki. Resekcja oszczędzająca może prowadzić do wznowy i dalszej transformacji zmiany łagodnej w złośliwą.
Piśmiennictwo
1. Salvador AH, Beabout JW, Dahlin DC. Mesenchymal chondrosarcoma: observations on 30 new cases. Cancer 1971; 28: 605-15.
2. Nowaczyk M. Nowotwory niezłośliwe – cechy kliniczne i podział. W: Onkologia szczękowo-twarzowa – wybrane zagadnienia kliniczne. Lewandowski L (red.). Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2008; 45.
3. Sreedharan S, Kamath MP, Hegde MC, et al. Chondroma of the nasal bone: a case report. Ear Nose Throat J 2006; 85: 44-6.
4. Lewandowski L. Mięsaki tkanek miękkich i kości szczęk. W: Onkologia szczękowo-twarzowa – wybrane zagadnienia kliniczne. Lewandowski L (red.). Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2008; 150.
5. Webber PA, Hussain SS, Radcliffe GJ. Cartilaginous neoplasms of the head and neck (a report on four cases). J Laryngol Otol 1986: 10-9.
6. Zielińska-Kaźmierska B. Chondrosarcoma szczęki – opis przypadku. Współcz Onkol 2005; 9: 75-7.
7. Bilewicz R, Marszałek A, Burduk P. Chrzęstniakomięsak szczęki – opis przypadku. Otorynolaryngologia 2010; 9: 98-102.
8. Crawford JG, Oda D, Egbert M, Myall R. Mesenchymal chondrosarcoma of the maxilla in a child. J Oral Maxillofac Surg 1995; 53: 938-41.
9. Vencio EF, Reeve CM, Unni KK, Nascimento AG. Mesenchymal chondrosarcoma of the jaw bones. Cancer 1998; 82: 2350-5.
10. Hossfeld DK, Hermana CD, Love RR, et al. International Union Against Cancer: podręcznik onkologii klinicznej. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, Kraków 1994.
11. Henderson BE, Ross RK, Pike MC, Casagrande JT. Endogenous hormones as a major factor in human cancer. Cancer Res 1982; 42: 3232-9.
12. Nakashima Y, Unni KK, Shives TC, et al. Mesenchymal chondrosarcoma of the bone and soft tissue: a review of 111 cases. Cancer 1986; 57: 2444-53.
13. Roessler PP, Schmitt J, Fuchs-Winkelmann S, et al. Chondrosarcoma of the tibial head during pregnancy: a challenging diagnosis. BMJ Case Rep 2014; 2014: pii: bcr2014205210.
14. Yang JH, Yoo DS, Cho KK, et al. Falcine mesenchymal chondrosarcoma. J Korean Neurosurg Soc 1994; 23: 227-32.
15. Yeung JT, Krznarich TS, Moreno EA, et al. Intracranial parafalcinechondroma in a pregnant patient. Surg Neurol Int 2012; 3: 44.
16. Al-Jubran A, Abdel Salam M, et al. Bone and soft tissue sarcomas during pregnancy. J Clin Oncol 2005 ASCO Annual Meeting Proceedings. Vol 23, No 16S (June 1 Supplement), 2005: 9077.
17. Salomon DS, Paglia LM, Verbruggen L. Hormone-dependent growth of a rat chondrosarcoma in vivo. Cancer Res 1979; 39: 4387-95.
18. Lichtenstein L, Jaffe HL. Chondrosarcoma of bone. Am J Pathol 1943; 19: 553-89.
Adres do korespondencji:
Patryk Philavong
ul. Reja 9
64-100 Leszno
e-mail: sulivanh92@gmail.com
This is an Open Access journal, all articles are distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0). License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
|
|