Wprowadzenie
Rany kłute szyi definiowane są jako rany penetrujące mięsień szeroki szyi i stanowią do 10% wszystkich przypadków obrażeń ciała [1]. Obrażenia, w których nóż pozostaje w ranie, należą do zdecydowanej rzadkości [2]. Głównymi mechanizmami takiego typu urazów są napad z użyciem broni ostrej, postrzał, samookaleczenie i wypadki komunikacyjne [3]. Śmiertelność w tej grupie pacjentów może sięgać nawet 10%, dlatego bardzo ważna jest znajomość postępowania w takich przypadkach [3].
Przedstawiamy przypadek pacjenta z nożem wbitym w przewód słuchowy zewnętrzny lewy.
Opis przypadku
Mężczyzna 38-letni został przywieziony przez zespół ratownictwa medycznego ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) Centrum Medycznego HCP w Poznaniu na ostry dyżur laryngologiczny Szpitala Klinicznego im H. Święcickiego (obecnie Uniwersytecki Szpital Kliniczny) w Poznaniu w celu zaopatrzenia rany kłutej szyi – nóż wbity przez przewód słuchowy zewnętrzny lewy (ryc. 1).
Chory został znaleziony przez policję z podejrzeniem samookaleczenia. Z wywiadu zebranego od członków rodziny potwierdzono zespół zależności alkoholowej (ZZA). W chwili przyjęcia na SOR pacjent był niezwykle pobudzony i agresywny. Podczas wstępnych oględzin chorego stwierdzono nóż tkwiący w przewodzie słuchowym zewnętrznym lewym oraz liczne rany kłute klatki piersiowej. Dalsze badania fizykalne potwierdziły obecność odmy opłucnowej, wymagającej założenia obustronnego drenażu ssącego do jam opłucnowych. W trakcie intubacji chorego doszło do nagłego zatrzymania krążenia w mechanizmie PEA (6 minut). Po przywróceniu akcji serca pacjent niezwłocznie został przekazany z SOR-u na ostry dyżur laryngologiczny, skąd bezpośrednio został przewieziony na blok operacyjny Oddziału Klinicznego Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej w celu natychmiastowego leczenia operacyjnego.
Opis zabiegu
Usunięcie ciała obcego (noża z ostrzem 10 cm) wbitego przez przewód słuchowy zewnętrzny lewy na podstawę czaszki, przekraczającego linię środkową.
W znieczuleniu ogólnym dotchawiczym wykonano cięcie w kształcie litery S w okolicy przyusznej lewej, odpreparowano mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy, mięsień dwubrzuścowy, dolny biegun ślinianki przyusznej oraz uwidoczniono tętnicę szyjną wspólną wraz z podziałem (ryc. 2).
Założono lejce na tętnicę szyjną wspólną i następnie kontynuowano preparowanie w kierunku przestrzeni przygardłowej. Podniesiono śliniankę przyuszną lewą, przecięto ścianę przewodu słuchowego zewnętrznego i uwidoczniono ostrze noża przylegające bezpośrednio do pnia nerwu twarzowego. Docięto ścianę przednio-dolną przewodu słuchowego zewnętrznego i pod kontrolą wzroku bez oporu usunięto nóż penetrujący do dołu skrzydłowo-podniebiennego, przestrzeni przygardłowej i podstawy czaszki. Długość noża wraz z ostrzem wynosiła 10 cm (ryc. 3).
Bezpośrednio po zabiegu pacjent został przekazany na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii (AiIT). W chwili przyjęcia chory w stanie ogólnym poważnym, wentylowany mechanicznie, poddany analgosedacji i wspomagany krążeniowo aminami presyjnymi. W badaniu tomografii komputerowej (TK) klatki piersiowej stwierdzono narastanie rozedmy podskórnej oraz utrzymującą się odmę prężną po stronie lewej – dokonano skutecznej wymiany drenażu ssącego do jamy opłucnowej. W kontrolnych badaniach TK klatki piersiowej wykazano utrzymującą się śladową resztkową odmę opłucnową po stronie lewej, niewymagającą czynnego drenażu. W 6. dobie po zabiegu chirurgicznym wykonano przezskórną tracheotomię. W trakcie pobytu na oddziale AiIT chory był bardzo niespokojny, agresywny, z głębokimi zaburzeniami poznawczymi. Podczas konsultacji neurologicznej poza porażeniem obwodowym nerwu twarzowego po stronie lewej nie stwierdzono objawów uszkodzenia pozostałych nerwów czaszkowych, objawów patologicznych oraz oponowych. W 8. dobie po zabiegu chirurgicznym pacjent był konsultowany laryngologicznie. Opis konsultacji: chory w kontakcie logicznym, na oddechu własnym, z założoną rurką tracheotomijną. Rana pooperacyjna na szyi wygojona, szyja palpacyjnie dość twarda, spoista – najprawdopodobniej obrzęk mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego, bez obecności zbiornika płynowego w okolicy operowanej. W badaniu przedmiotowym wykładniki obwodowego porażenia nerwu twarzowego po stronie lewej (HB6).
W 10. dobie po zabiegu usunięto rurkę tracheotomijną i po kolejnych 5 dniach chory w stanie ogólnym wyrównanym, z dobrym kontaktem, wydolny krążeniowo i oddechowo został przekazany na Oddział Chirurgii Centrum Medycznego HCP w celu kontynuacji leczenia.
Podczas wizyty kontrolnej w Przyklinicznej Poradni Otolaryngologicznej (po ok. 6 tygodniach od urazu) stwierdzono utrzymujące się obwodowe porażenie nerwu twarzowego lewego (HB V/VI). Rana okolicy przedusznej lewej była prawidłowo wygojona. Zlecono kontrolne badanie rezonansu magnetycznego (MR) głowy i szyi ze szczególnym uwzględnieniem ślinianek i poinformowano chorego o możliwościach rekonstrukcji nerwu twarzowego. Do chwili obecnej (tj. 2 lata od urazu) chory nie zgłosił się na wizytę kontrolną.
Omówienie
Rany kłute szyi stanowią nieczęsty problem w praktyce laryngologicznej, a obrażenia, w których nóż pozostaje w ranie, są jeszcze rzadsze. Jest to sytuacja szczególnie niebezpieczna i wymagająca zaplanowanego postępowania oraz najczęściej pilnego zabiegu eksploracyjnego [4]. Do głównych mechanizmów powstawania ran kłutych szyi należą: napad z użyciem broni ostrej, postrzał, samookaleczenie i wypadki komunikacyjne [3].
Szyja jest obszarem o niezwykle skomplikowanej i zwartej budowie. Zawiera elementy wielu ważnych układów, takich jak układ naczyniowy, oddechowy, pokarmowy i nerwowy. Urazy naczyniowe występują u co czwartego pacjenta i dotyczą najczęściej tętnic szyjnych (80%), a rzadziej tętnic kręgowych (43%) [1]. Obrażenia drogi pokarmowej i oddechowej dotyczą do 30% chorych [3]. Do struktur neurologicznych, które mogą zostać uszkodzone, należą rdzeń kręgowy, nerwy czaszkowe VII–XII, pień współczulny i splot ramienny [3].
U pacjentów z penetrującymi ranami szyi bardzo ważny jest szybki transport do oddziału ratunkowego w związku z wysokim ryzykiem nagłego pogarszania się stanu zdrowia. Nie zaleca się podejmowania prób manipulowania ciałem obcym [3]. W ogólnej opiece nad chorym powinno się postępować zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji, czyli ze schematem ABC: zapewnić drożność dróg oddechowych, zdolność do efektywnej wymiany gazowej oraz przeciwdziałać załamaniu się układu krążenia. Ponadto należy każdorazowo dążyć do konsultacji chirurgicznej, najlepiej przez chirurga głowy i szyi [3].
W badaniu przedmiotowym powinno się poszukiwać objawów uszkodzenia i blokowania dróg oddechowych, takich jak duszność, stridor, chrypka czy odma podskórna [3]. W przypadku naszego pacjenta zdiagnozowana została obustronna odma opłucnowa, która wymagała obustronnego drenażu. W trakcie intubacji preferowana jest wideolaryngoskopia lub laryngoskopia fiberoskopowa, która umożliwia bezpośrednią wizualizację krtani i zmniejsza ryzyko pogorszenia możliwych ran w obrębie dróg oddechowych [5]. W przypadku znacznego zniekształcenia górnych dróg oddechowych, ciężkiego urazu twarzoczaszki lub niemożności uwidocznienia głośni, na przykład z powodu krwawienia, powinno się przystąpić do niezwłocznej, ratującej życie konikotomii albo tracheotomii dla zapewnienia drożności dróg oddechowych [3].
Gdy stan pacjenta pacjenta jest niestabilny, konieczna jest natychmiastowa operacja eksploratywna z pominięciem badań obrazowych w celu szybkiego zaopatrzenia potencjalnych obrażeń zagrażających życiu chorego [3]. W przypadku omawianego pacjenta ze względu na pogarszający się stan zdrowia oraz nagłe zatrzymanie krążenia podczas pobytu na SOR zdecydowano się na takie rozwiązanie niezwłocznie po przywróceniu krążenia i przetransportowaniu do Kliniki.
W czasie zabiegu stwierdzono, że nóż, przechodząc przez dół skrzydłowo-podniebienny oraz przestrzeń przygardłową, ominął większość zawartych tam struktur, do których należą odpowiednio: zwój skrzydłowo-podniebienny, nerw szczękowy, tętnica szczękowa wraz z odgałęzieniami, a w przestrzeni przygardłowej bukiet Riolana, tętnica i żyła szyjna wewnętrzna, nerw IX, X i XI oraz pień współczulny [6].
Głównym stwierdzonym obrażeniem było uszkodzenie nerwu twarzowego, do którego nóż bezpośrednio przylegał.
Urazy nerwu twarzowego są drugą najczęstszą przyczyną porażenia nerwu twarzowego [7]. Jeśli nie zostaną odpowiednio zaopatrzone, przyczyniają się do znacznej niepełnosprawności pacjenta rozumianej jako utrudnienie komunikacji czy przyjmowania pokarmów [8]. Uszkodzenia nerwu twarzowego mogą być zaklasyfikowane na podstawie lokalizacji uszkodzenia jako wewnątrzczaszkowe, wewnątrzskroniowe i zewnątrzskroniowe [7]. U naszego pacjenta uraz był zlokalizowany zewnątrzskroniowo i był spowodowany raną kłutą, natomiast ogólnie najczęstszą przyczyną urazowego uszkodzenia nerwu twarzowego jest tępy uraz w wyniku złamania kości skroniowej [7]. Urazowe uszkodzenie nerwu twarzowego uważane jest za nieodwracalne, jeśli płytka motoryczna jest niefunkcjonalna [7]. U omawianego pacjenta uraz dotyczył wyższego odcinka nerwu, dlatego to porażenie zostało uznane za odwracalne i pacjent został wstępnie zakwalifikowany do dalszej rekonstrukcji nerwu twarzowego. Do dnia publikacji chory nie zgłosił się na kolejną wizytę kontrolną z wynikami badań obrazowych (MR ślinianek) i nie podjął dalszego leczenia.
Konflikt interesów
Autorzy nie zgłaszają konfliktu interesów.
Piśmiennictwo
1. Saito N, Hito R, Burke PA, Sakai O. Imaging of penetrating injuries of the head and neck: current practice at a Level I Trauma Center in the United States. Keio J Med 2014; 63: 23-33.
2.
van Lierop AC, Raynham O, Basson O, Lubbe DE. Retained knife blades in the ear, nose and throat: three cases. J Laryngol Otol 2009; 123: 351-5.
3.
Nowicki J, Stew B, Ooi E. Penetrating neck injuries: a guide to evaluation and management. Ann R Coll Surg Engl 2018; 100: 6-11.
4.
Vishwanatha B, Sagayaraj A, Huddar SG, et al. Penetrating neck injuries. Indian J Otolaryngol Head Neck S 2007; 59: 221-4.
5.
Tallon JM, Ahmed JM, Sealy B. Airway management in penetrating neck trauma at a Canadian Tertiary Trauma Centre. CJEM 2007; 9: 101-4.
6.
Schünke M, Schulte E, Schumacher U, et al. Prometeusz – atlas anatomii człowieka. Tom 3. Głowa, szyja i neuroanatomia: mianownictwo angielskie i polskie. Wydanie III polskie poprawione i rozszerzone. MedPharm Polska, Wrocław 2021.
7.
Lee LN, Lyford-Pike S, Boahene KDO. Traumatic facial nerve injury. Otolaryngol Clin N Am 2013; 46: 825-39.
8.
Mistry RK, Hohman MH, Al-Sayed AA. Facial nerve trauma. In StatPearls; StatPearls Publishing: Treasure Island (FL), 2022.
This is an Open Access journal, all articles are distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0). License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.