ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
5/2004
vol. 7
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Ciśnieniowe bóle głowy – leki przeciwbólowe bez recepty

Maria Mrozińska

Przew Lek 2004; 5: 81-85
Data publikacji online: 2004/06/16
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Według ankiety przeprowadzonej przez IQS and Quant w lutym 2004 r., 66 proc. polskich kobiet w wieku 25–45 lat cierpi na bóle głowy związane ze zmianą pogody i ciśnienia atmosferycznego (ryc. 1.) [1]. Bóle te w potocznym języku ankietowanych polskich kobiet nazywane są bólami ciśnieniowymi, a kryją się tu wszystkie rodzaje bólów: wtórne i pierwotne (napięciowe, migrena i bóle Hortona). Kilka razy w tygodniu cierpi 12 proc. kobiet, 2–3 razy w miesiącu 30 proc. (ryc. 2.) [1]. Bardzo silne bóle występują u 11 proc., umiarkowane u 37 proc., lekkie u 5 proc. kobiet (ryc. 3.) [1].



Według danych epidemiologicznych z różnych zakątków świata, większość ankietowanych nigdy nie była diagnozowana i nie otrzymywała stosownego leczenia. Jednak 1/3 z wydatków na przeciwbólowe leki bez recepty przeznaczana jest na leczenie bólu głowy. Bóle głowy to 1/4 porad lekarskich, udzielanych kobietom w wieku 25–44 lat [2]. U 90 proc. kobiet występują bóle napięciowe i migrenowe [3].

Ból głowy zlokalizowany jest w jednej lub kilku następujących tkankach: w tkance pokrywającej mózg, w strukturach połączonych z podstawą mózgu, w mięśniach i naczyniach znajdujących się na powierzchni czaszki, twarzy i szyi.

Wiele czynników wpływa na występowanie bólów głowy: genetyczne, alergeny, stres, menstruacja, jedzenie, alkohol, pogoda. Według raportu Alana Rappaport z The New England Center for Headache in Stamford (USA) 85 proc. pacjentów wiąże nasilenie bólów ze zmianami pogody [4–6]. Jednak wyniki badania epidemiologicznego (A. Rappaport i wsp.) pokazało, iż pogoda wpływa na nasilenie dolegliwości u 51 proc. pacjentów. Badanie objęło 77 pacjentów i trwało 11 mies., w czasie których każdy pacjent (posługując się 4-stopniową skalą [0 = bez bólu]) 3 razy dziennie odpowiadał na pytania: czy ma ból głowy i o jakim nasileniu. Następnie badacze analizowali zmiany pogody, łącząc je z dolegliwościami. Wysokie temperatury i wilgotność powietrza, zimno i zmieniające się fronty atmosferyczne potęgują bólowe dolegliwości. 22 proc. pacjentów było wrażliwych na niskie temperatury i niską wilgotność powietrza, 12 proc. na niskie temperatury i niską wilgotność, zmieniające się fronty atmosferyczne powodowały nasilenie dolegliwości bólowych u 10 proc., wzrost ciśnienia atmosferycznego u 8 proc., zaś spadek u 5 proc. pacjentów.
Przez wiele lat zmiany pogody wiązano z nasileniem...


Pełna treść artykułu...
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.