ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
10/2006
vol. 9
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Co lekarz poz powinien wiedzieć o postępowaniu w nadciśnieniu tętniczym?
Wytyczne NICE 2006

Maciej Banach
,
Aleksander Goch

Przew Lek 2006; 10: 20-28
Data publikacji online: 2006/12/21
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Nadciśnienie tętnicze (NT) jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka wystąpienia ostrych zespołów wieńcowych, udaru i zgonu z przyczyn sercowych. Wyniki licznych dostępnych badań epidemiologicznych wskazują, że tylko u niewielkiego odsetka osób nadciśnienie jest prawidłowo leczone, w populacjach krajów uprzemysłowionych narasta wraz z wiekiem, a częstość jego występowania dochodzi nawet do kilkudziesięciu procent [1].

Epidemiologia nadciśnienia tętniczego
Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszym rozpoznaniem w Stanach Zjednoczonych (ponad 35 mln wizyt w gabinetach lekarskich z powodu NT w 2004 r.), a wg raportu National Health and Nutrition Examination Survey IV (NHANES IV) z 2004 r. aż 65 mln osób choruje na nadciśnienie [2]. Chociaż odsetek chorych z dobrą kontrolą ciśnienia tętniczego zwiększa się, to jednak nadal jest daleki od założeń przyjętych w programie Healthy People 2010, wynoszących 50% populacji [3]. Światowe dane wskazują, że ponad 30% ludzi chorujących na nadciśnienie tętnicze nadal nie wie o swojej chorobie. Dla porównania – wg raportu NATPOL III Plus rozpowszechnienie nadciśnienia tętniczego w Polsce w 2002 r. wynosiło 29%, ciśnienia tętniczego wysokiego prawidłowego 30%, 21% Polaków miało ciśnienie tętnicze prawidłowe, natomiast tylko 20% – optymalne (ryc. 1.) [4].
Problem niewykrytego nadciśnienia tętniczego w Polsce w 2002 r. wynosił 33% populacji. Niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że aż 10% osób, świadomych swojej choroby nadciśnieniowej, z różnych powodów nie chciało się leczyć. Wśród wszystkich chorych z NT aż 47% było leczonych nieskutecznie, natomiast tylko 12% skutecznie (ryc. 2.) [4]. Rozpowszechnienie nadciśnienia tętniczego różniło się istotnie w poszczególnych grupach wiekowych, od 5% w grupie 18–30 lat do 59% w grupie osób po 64. roku życia. Zwraca uwagę fakt wysokiego odsetka nadciśnienia u osób młodych (20% chorych z NT do 44. roku życia) (ryc. 3.) [4].
Na nieskuteczność leczenia nadciśnienia składa się wiele elementów. Jednym z ważniejszych jest regularne przyjmowanie leków. Według raportu NAPOL III Plus aż 19% z osób z NT deklarowało, że wcale nie przyjmuje leków, tyle samo badanych twierdziło, że przyjmuje leki nieregularnie (ryc. 4.) [1, 4].
Współczesne społeczeństwa preferują styl życia charakteryzujący się dużym spożyciem produktów wysokoenergetycznych, zwłaszcza tłuszczów, napojów alkoholowych oraz produktów zawierających duże ilości sodu. Zbyt...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.