eISSN: 1897-4252
ISSN: 1731-5530
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska/Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
2/2011
vol. 8
 
Share:
Share:

Cor triatriatum dexter with underdevelopment of the right ventricle – case report

Maciej A. Karolczak
,
Wojciech Mądry
,
Bożena Werner
,
Krzysztof Godlewski

Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska 2011; 8 (2): 213–215
Online publish date: 2011/07/05
Article file
- 12_Karolczak.pdf  [1.78 MB]
Get citation
 
 
Serce trójprzedsionkowe prawe (ang. cor triatriatum dexter – CTD) zalicza się do grupy rzadkich wrodzonych wad serca diagnozowanych zarówno u pacjentów dorosłych [1–3], jak i w grupie pacjentów pediatrycznych [4]. Istnieje konsensus, że przyczyną anomalii może być patologiczna przemiana lub postępujący rozwój prawej zastawki wczesnozarodkowej zatoki żylnej. Tworzenie się przegrody włóknistej lub włóknisto-

-mięśniowej może skutecznie zmieniać kierunki przepływu krwi wewnątrz prawego przedsionka oraz upośledzać napływ do prawej komory. Opisane poniżej współwystępowanie objawowego CTD z niedorozwojem prawej komory wzmiankowane jest w piśmiennictwie wyłącznie incydentalnie [4].



Opis przypadku



Osiemnastomiesięczny chłopiec z wykrytym przy urodzeniu ubytkiem w przegrodzie międzyprzedsionkowej (ang. atrial septal defect – ASD) został przyjęty do diagnostyki echokardiograficznej z powodu utrzymującej się sinicy centralnej (saturacja przezskórna 85%) i nadkrwistości [hematokryt (Hct) 44,1%, hemoglobina (Hb) 15,9 g/dl]. Pacjent w dobrym stanie ogólnym, z prawidłowym rozwojem psychofizycznym, bez cech niewydolności krążenia.

W przezklatkowym badaniu echokardiograficznym potwierdzono obecność centralnie położonego ASD o średnicy 13 mm. Nie wykazano natomiast powiększenia jam prawego przedsionka i prawej komory ani poszerzenia pnia płucnego i jego gałęzi. Ta uderzająca niezgodność obrazu anatomicznego i hemodynamicznego stanowiła impuls do dokładniejszej analizy obrazu echokardiograficznego i w konsekwencji uwidocznienia dalszych nieprawidłowości.

Po pierwsze, stwierdzono niemal całkowity brak części koniuszkowej prawej komory: jej wolna ściana łączyła się z przegrodą międzykomorową w bezpośrednim sąsiedztwie beleczki przegrodowo-brzeżnej. Na zmniejszoną pojemność i upośledzoną funkcję rozkurczową prawej komory wskazywał charakter przepływu w pniu płucnym rejestrowanego dopplerem impulsowym: obecny był przedskurczowy przepływ o znacznej prędkości i objętości powstający w następstwie skurczu przedsionka (ryc. 1.).

Mimo że nie stwierdzano cech podwyższonego ciśnienia w krążeniu płucnym, przeciek międzyprzedsionkowy był dwukierunkowy, z dominującą komponentą prawo-lewo. Zjawisko to mogło wynikać z upośledzonej podatności prawej komory, jednak badanie w prezentacji dwuwymiarowej wykazało dodatkową przyczynę: błoniastą strukturę okalającą ujścia obu żył głównych i tworzącą dodatkową poprzeczną przegrodę wewnątrz prawego przedsionka (ryc. 2.).

Przegroda ta podzieliła prawy przedsionek na dwie części: żylną – zbierającą krew z żył głównych i zatoki wieńcowej – oraz beznaczyniową – zawartą między wolną ścianą prawego przedsionka i dodatkową przegrodą.

Chociaż powierzchnia otworu łączącego obie części przedsionka była wystarczająco duża, aby nie stanowić przeszkody dla przepływu, strumienie krwi spływające z żył głównych były w znacznym stopniu kierowane do ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej i do lewego przedsionka, powodując desaturację krwi tętniczej (ryc. 3.).

Ostatecznie przyczyną obserwowanej u dziecka sinicy okazała się złożona wada serca w postaci CTD z niedorozwojem prawej komory. W oparciu o badanie echokardiograficzne nie sposób było rozstrzygnąć, który z elementów wady – hipoplazja komory czy nieprawidłowy kierunek przepływu wewnątrz przedsionka – ma większe znaczenie. Wobec wyraźnych cech upośledzenia funkcji rozkurczowej komory istniała obawa, że po wycięciu przetrwałej zastawki Eustachiusza i zamknięciu ubytku międzyprzedsionkowego pojemność komory może okazać się zbyt mała dla podtrzymania prawidłowego przepływu płucnego. Dlatego zdecydowano się na przeprowadzenie cewnikowania serca z próbnym zamknięciem balonem ubytku międzyprzedsionkowego (Klinika Kardiologii, K.G.). W trakcie testu nastąpił istotny wzrost saturacji krwi tętniczej, nie obserwowano zaburzeń hemodynamicznych, co pozwoliło podjąć decyzję o chirurgicznej korekcji wady.

W trakcie operacji (sternotomia, 31ºC, kaniulacja bezpośrednia obu żył głównych) wycięto w całości grubą, włóknisto-mięśniową przegrodę i zamknięto ASD (ryc. 4.).

W echokardiograficznych badaniach pooperacyjnych rejestrowano cechy upośledzonej podatności prawej komory wyrażające się nieprawidłowym profilem napływu przez zastawkę trójdzielną oraz przedskurczowym przepływem w pniu płucnym. Tym niemniej powrót krwi do lewego przedsionka serca był wystarczający, aby zapewnić prawidłowe napełnianie i rzut lewej komory oraz normalizację utlenowania krwi tętniczej. Pacjenta rozintubowano

w 9. godz. po korekcji i wypisano do domu w 14. dobie

pooperacyjnej. W ciągu kilkumiesięcznej obserwacji pooperacyjnej nie odnotowano klinicznych cech niewydolności prawokomorowej.



Omówienie



Prawy przedsionek serca powstaje z dwóch odrębnych komponentów: zatoki żylnej (łac. sinus venosus), której oba rogi zbierają krew z żył żółtkowych, pępowinowych i wspólnych kardynalnych oraz prymitywnego, jednojamowego wspólnego przedsionka. Od 24. doby życia płodowego postępuje utrata symetrii budowy zatoki żylnej – z rogu lewego tworzy się zatoka wieńcowa, z prawego – gładkościenna, żylna część prawego przedsionka. Ujście prawego rogu zatoki żylnej do prawego przedsionka otaczają wtedy dwa fałdy tkanki, zwane lewą i prawą zastawką żylną. W części dogłowowej obie zastawki łączą się ze sobą w tzw. przegrodę rzekomą, która później wraz z pozostałym odcinkiem lewej zastawki zatoki żylnej włączona zostaje w tworzącą się przegrodę międzyprzedsionkową. W dalszym okresie rozwoju serca pozostaje więc już tylko dolna część prawej

zastawki, która utworzy zastawkę żyły głównej dolnej (Eustachiusza) i zastawkę ujścia zatoki wieńcowej (Tebezjusza).

Z informacji przytoczonych powyżej wynika, że opisywana postać CTD może być efektem nie tylko przetrwania całej prawej zastawki ujścia zatokowo-przedsionkowego, ale i jej dalszego patologicznego wzrostu. Tworzenie się przegrody rozmieszczonej od ujścia żyły głównej górnej do ujścia żyły głównej dolnej dowodzi, że mamy do czynienia z wczesnozarodkowym zaburzeniem procesu septacji.

Anatomia prawego przedsionka z przegrodami ułożonymi równolegle uzasadnia spekulację, że przyczyną wady może być obecność w prawej zastawce zatokowej ektopowej tkanki mezynchymalnej (ang. mesenchymal cap) stymulującej jej rozwój w sposób analogiczny do rozwoju właściwej pierwotnej przegrody międzyprzedsionkowej [5].

Brak przeszkody anatomicznej między żylnym spływem systemowym a zastawką trójdzielną może prowadzić do pochopnego wniosku, że brak podstaw do mówienia o restrykcji napływu do prawej komory. Wnikliwa analiza przepływów żylnych wykazanych echokardiograficznie i zobrazowanych na rycinie 3. dowodzi bowiem, że przy tak ukształtowanej dodatkowej przegrodzie krew kierowana jest ze wszystkich trzech spływów: żyły głównej górnej (SVC), żyły głównej dolnej (IVC), zatoki wieńcowej (SC) przez ubytek międzyprzedsionkowy na stronę lewą. Niedorozwój prawej komory z niewykształconą częścią zatokową (koniuszkową) można wiązać z zaburzeniem hemodynamiki płodowej [6] – tym bardziej że brak istotnego powrotu krwi płucnej do lewego przedsionka może dodatkowo ułatwiać prawo-lewy przepływ przez ASD.



Wnioski



1. Studium przypadku dowodzi, że w CTD wymagana jest szczególna czujność diagnostów. Stwierdzanie prawo-

-lewego przepływu przez przegrodę międzyprzedsionkową stawia wymóg wnikliwej analizy morfologii przedsionka i komór.

2. Niedorozwój prawej komory serca nie stanowił przeszkody w całkowitej korekcji wady. Obliteracja balonem otworu międzyprzedsionkowego może być metodą rozstrzygającą w procesie kwalifikowania do operacji kardiochirurgicznej.

Piśmiennictwo



1. Joe BN, Poustchi-Amin M, Woodard PK. Case 56: cor triatriatum dexter.

Radiology 2003; 226: 701-705.

2. Yarrabolu TR, Simpson L, Virani SS, Arora H, Navarijo J, Stainback RF.

Cor triatriatum dexter. Tex Heart Inst J 2007; 34: 383-385.

3. Bendayán I, Rueda-Núńez F. Cor triatriatum dexter in adults? Rev Esp

Cardiol 2010; 63: 1515-1516.

4. Januszewska K, Loeff M, Kozlik-Feldmann R, Franke J, Netz H, Malec E,

Pozza RD. Cor triatriatum dexter: rare case of neonatal cyanosis. Clin Res Cardiol 2010; 98: 861-863.

5. Anderson RH, Brown NA, Webb S. Development and structure of the atrial septum. Heart 2002; 88; 104-110.

6. Kutsal A, Yavuz T, Ulusan V. Right atrial and tricuspid hypoplasia. J Cardiovasc Surg (Torino) 2006; 47: 353-354.
Copyright: © 2011 Polish Society of Cardiothoracic Surgeons (Polskie Towarzystwo KardioTorakochirurgów) and the editors of the Polish Journal of Cardio-Thoracic Surgery (Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska). This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.