Specjalizacje, Kategorie, Działy

Cukry wolne spożywane przez kobiety w ciąży przyczyną alergii u dzieci?

Udostępnij:
Badacze z Queen Mary University w Londynie (QMUL) przebadali dane dotyczące niemal 9 tysięcy par matka-dziecko. Okazało się, że potomstwo kobiet, które w czasie ciąży przyjmowały więcej cukrów wolnych, narażone jest na większe ryzyko alergii.
Badanie zostało opublikowane w European Respiratory Journal. Naukowcy wykorzystali dane z dużego badania kohortowego (ALSPAC) obejmującego kobiety, które zaszły w ciążę we wczesnych latach 90. Porównali spożycie cukrów wolnych przez matki w ciąży oraz alergie i astmy u dzieci.

Potomstwo matek z najwyższego kwantyla badania (matek, które przyjmowały podczas ciąży najwięcej cukrów wolnych) miało 38-proc. wyższe ryzyko alergii (i 73-proc. wyższe ryzyko uczulenia na dwa lub więcej alergenów) oraz dwukrotnie wyższe ryzyko astmy alergicznej w porównaniu do dzieci matek z najniższego kwantyla.
Nie znaleziono natomiast korelacji między spożyciem cukrów przez matki w ciąży a egzemą u dzieci.

- Na podstawie samych tylko obserwacji nie możemy na pewno stwierdzić, że zwiększone spożycie cukrów wolnych przez matki w ciąży powoduje alergie i astmę alergiczną u dzieci – skomentował badania ich autor, prof. Seif Shaheen. – Niemniej, biorąc pod uwagę generalny wzrost spożycia cukrów na Zachodzie, będziemy dalej testować tę hipotezę.

Naukowcy podejrzewają, że wysokie spożycie fruktozy przez matki w ciąży może prowadzić do uporczywej, alergicznej odpowiedzi immunologicznej u noworodków.

W badaniu wzięto pod uwagę także inne zmienne takie jak status materialny matek i dzieci, czynniki społeczne i pozostałe aspekty diety matek. Nie stwierdzono korelacji między większym ryzykiem rozwoju alergii u potomstwa a ilością cukru przyjmowanego przez nie we wczesnym dzieciństwie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.