ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
8/2000
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Cukrzyca nie musi oznaczać rezygnacji z marzeń. Słodki problem

Marzena Sygut-Nowak

Przew Lek 2000, 8, 10-11
Data publikacji online: 2004/03/02
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Duńska firma farmaceutyczna Novo Nordisk zorganizowała pierwszy w Polsce ogólnopolski program dla pediatrów zajmujących się dziećmi i młodzieżą, cierpiącymi na cukrzycę. Inicjatywa zapoczątkowana pod koniec 1998 r. nie jest tylko jednorazowym chwytem reklamowym. Firma, mając na uwadze dobro pacjentów, stale unowocześnia preparaty insuliny, urządzenia do ich podawania, a także opracowuje nowe programy edukacyjne.




Aby zapewnić środki finansowe ośrodkom monitorującym wspomniany program edukacyjny, w czerwcu tego roku firma zaprosiła znane postacie z życia kulturalnego kraju do udziału w happeningu: Pomaluj życie na nowo – Gwiazdy dla dzieci z cukrzycą.

Leczenie osoby chorej na cukrzycę wymaga przestrzegania zasad prawidłowego żywienia, kontroli wydatkowanej energii, stałej czujności i podejmowania decyzji dotyczących terapii w ciągu dnia, a nawet w nocy. Tylko takie postępowanie zapewnia dobre wyrównanie poziomu cukru we krwi. Z zależności tych doskonale zdaje sobie sprawę lekarz, ale nie zawsze jest ich świadomy pacjent.

Ogólnopolski Program Edukacyjny dla Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą, zorganizowany przez firmę Novo Nordisk, przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Królestwa Danii, służył wzbogaceniu wiedzy chorego na temat istoty cukrzycy. W grudniu 1998 r. spotkało się w Konstancinie 30 polskich specjalistów. Przez tydzień, pod okiem profesjonalistów z Danii, zgłębiano wiedzę na temat sposobu sprawowania opieki nad dzieckiem chorym na cukrzycę. Był to pierwszy etap szkolenia. Następnie wyszkolone osoby stworzyły zespoły, które przeprowadziły 5 dwudniowych kursów w ciągu miesiąca w swoim regionie. Przez 4 mies. udało się wyedukować lekarzy i pielęgniarki w 17 ośrodkach (II stopień). Przeszkolony personel medyczny rozpoczął edukację diabetologiczną chorych dzieci i ich rodzin (III stopień). Wdrożenie programu na terenie całego kraju było monitorowane przez 3 ośrodki regionalne: Klinikę Endokrynologii Dzieci i Młodzieży Instytutu Pediatrii w Krakowie, Klinikę Diabetologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Akademii Medycznej w Warszawie i Klinikę Endokrynologii Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu.

Firma Novo Nordisk zadbała również o środki finansowe niezbędne do wprowadzenia w Polsce programu edukacyjnego. W tym celu w czerwcu tego roku zorganizowała happening pod hasłem Pomaluj życie na nowo – Gwiazdy dla dzieci z cukrzycą. W zabawie, którą...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.