Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
12/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Cukrzyca u chorego z dławicą piersiową

Marek Kośmicki

Przew Lek 2001, 4, 12, 7-18
Online publish date: 2003/11/13
View full text Get citation
 



Cukrzyca jest udowodnionym czynnikiem ryzyka zmian miażdżycycowych w naczyniach tętniczych niemal we wszystkich narządach. Potwierdzenie w koronarografii zwężeń miażdżycowych w tętnicach wieńcowych lub przynajmniej w jednej z nich, stanowi podstawę do rozpoznania choroby wieńcowej, której objawem klinicznym jest ból w klatce piersiowej – dławica piersiowa. Sam zwiększony poziom glukozy we krwi wpływa modyfikująco na funkcję śródbłonka hamując generację prostacykliny. Udowodniony w cukrzycy niedobór prostacykliny i tlenku azotu sprzyja rozwojowi nadciśnienia tętniczego, które jest niezależnym czynnikiem ryzyka choroby niedokrwiennej serca. Obecnie uważa się, że również hiperinsulinemia jest niezależnym czynnikiem rozwoju miażdżycy – insulina sprzyja m.in. syntezie VLDL, prekursorów LDL w wątrobie.






Przyjmuje się, że istotą choroby niedokrwiennej serca u chorych na cukrzycę (diabetyków) nie zawsze są zmiany w dużych naczyniach, czyli makroangiopatia, ale dominującą rolę może odgrywać mikroangiopatia, prowadząca do swoistych dla cukrzycy zmian w mięśniu sercowym, nazywanych kardiomiopatią cukrzycową. U diabetyków choroba wieńcowa i zawał serca występują częściej niż u osób nie chorujących na cukrzycę. Ponadto przebieg choroby niedokrwiennej serca jest zazwyczaj cięższy u pacjentów z cukrzycą – mają oni wyższą śmiertelność w świeżym zawale serca i w okresie pozawałowym, co więcej, częściej rozwija się u nich niewydolność serca, szczególnie po zawale. Rozpoznanie choroby wieńcowej u diabetyków utrudniają nietypowe dolegliwości – szczególnie często występują u nich epizody niemego niedokrwienia, a także częściej niż w pozostałej populacji dochodzi do bezbólowych zawałów serca. Kolejną trudność u tych pacjentów stanowi częste występowanie rozsianych zmian miażdżycowych w tętnicach wieńcowych, co zwiększa problemy techniczne rewaskularyzacji, zarówno przezskórnej, jak i chirurgicznej, a także pogarsza przebieg kliniczny po wykonanych zabiegach. Można zatem mówić o odrębności choroby wieńcowej u chorych na cukrzycę – i temu właśnie jest poświęcona prezentowana praca.



Cukrzyca jako wieńcowy czynnik ryzyka – problemy epidemiologiczne


Cukrzyca jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń metabolicznych i dlatego w naszym społeczeństwie, które się starzeje i prowadzi w większości siedzący tryb życia, w którym...


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.