ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
9/2001
vol. 4
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Czas na zmiany. Rozmowa z prof. Mariuszem Łapińskim, autorem programu wyborczego SLD w zakresie służby zdrowia

Janusz Michalak

Przew Lek 2001, 4, 9, 4-5
Data publikacji online: 2003/10/13
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Czas na zmiany

Rozmowa z prof. Mariuszem Łapińskim,
autorem programu wyborczego SLD w zakresie służby zdrowia




– Jakie powinny być pierwsze decyzje nowego ministra zdrowia?



– Należałoby zacząć od przywrócenia kontroli rządu nad systemem. Dzisiaj mamy 17 kas chorych, udzielnych księstw, z których każda prowadzi własną politykę zdrowotną. Jest ona zależna od opcji politycznej rządzącej daną kasą i nie ma żadnych możliwości dogadywania się czy koordynowania poczynań. W dodatku, w swoich decyzjach kasy nie kierują się potrzebami zdrowotnymi obywateli, a względami czysto ekonomicznymi. Trzeba to zmienić. Na początku powinien więc minister zdrowia uzyskać decydujący wpływ na wybór rad kas. Do czasu, aż zostaną one przekształcone w fundusze ochrony zdrowia.



– Czy, Pańskim zdaniem, wprowadzenie kasy chorych było błędem?



– Oczywiście. Nie stać nas po prostu na system ubezpieczeniowy. System niemiecki, ubezpieczeniowy, kosztuje bowiem 10,5 PKB, a brytyjski, budżetowy – 5,8 proc. Nam z 3,5 proc. PKB wydawanymi na ochronę zdrowia zdecydowanie bliżej jest do systemu brytyjskiego. Mamy już lekarza rodzinnego i publiczne szpitale, a więc system budżetowej ochrony zdrowia byłby o wiele łatwiejszy do wprowadzenia w naszych skromnych realiach. Mnie osobiście najbardziej odpowiadałby system, jaki funkcjonuje w Kanadzie, budżetowo-samorządowy. Tak więc wkrótce trzeba rozpocząć proces likwidowania kas chorych, aby w ich miejsce utworzyć 4–6 funduszy ochrony zdrowia.



– Czym te fundusze będą się różniły od kas chorych?



– Przede wszystkim mniejszą liczbą zatrudnionych osób. Dzisiaj w systemie finansowania ochrony zdrowia, w 17 kasach chorych, pracuje 4 700 osób. Po zlikwidowaniu kas i zracjonalizowaniu zatrudnienia, do tej pracy wystarczy 1 200 osób. Oszczędzimy w prosty sposób 3 500 etatów. Ponadto stworzymy jednolitą strukturę wewnętrzną, jednolity system kontraktowania świadczeń. Część zakładów opieki zdrowotnej będzie finansowana bezpośrednio z funduszy ochrony zdrowia, dotyczy to szczególnie niepublicznych zakładów. Środki dla samorządowych zakładów opieki zdrowotnej będą natomiast przekazywane do samorządów. Dzisiaj samorząd nie ma praktycznie żadnego wpływu na to, co się dzieje w zakładach opieki zdrowotnej, w jaki sposób są...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.