ISSN: 1896-7698
Kardiologia na co Dzień
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt
2/2006
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Czy mój pacjent ma napadowe migotanie przedsionków – jak dojść do końcowego rozpoznania? Diagnostyka EKG

Rafał Baranowski

Kardiologia na co Dzień 2006; 1 (2): 68–70
Data publikacji online: 2007/05/15
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Rozpoznanie napadowego migotania przedsionków nie zawsze jest prostym problemem klinicznym. Oczywiście najprostsza sytuacja to rejestracja EKG np. na izbie przyjęć u pacjenta, który zgłosił się z powodu nierównego bicia serca. Jednak nie zawsze napady migotania przedsionków trwają na tyle długo, aby pacjent zdążył zgłosić się do szpitala – nie wszyscy pacjenci odczuwają tę arytmię jako tak dokuczliwą, że natychmiast szukają pomocy medycznej. W codziennej praktyce nierzadko spotykamy się z pacjentami, których dolegliwości mogą wskazywać na występowanie arytmii. Chodzi oczywiście o kołatania, zwłaszcza te, które pacjenci opisują jako niemiarową szybką pracę serca. Nie możemy zakładać a priori, że przyczyną tych dolegliwości jest napadowe migotanie przedsionków. To jest rozpoznanie kliniczne, które niesie za sobą określone dalsze kroki diagnostyczne oraz terapeutyczne, w tym również rozważenie włączenia leczenia przeciwzakrzepowego.
Jak ostatecznie rozpoznać lub wykluczyć tę arytmię? Musimy po prostu zweryfikować zapis EKG podczas występowania objawów u pacjenta. To jest tylko teoretycznie proste. Mamy następujące możliwości:
1. Zwrócenie uwagi na konieczność jak najszybszego poszukiwania pomocy medycznej i wykonania rejestracji EKG – dotyczy to pacjentów, u których objawy utrzymują się zwykle dłużej niż kilka minut. W grę wchodzi szybki dojazd do najbliższej przychodni, szpitala lub wezwanie pomocy medycznej do domu, najlepiej takiej, która będzie mogła wykonać rejestrację EKG (nie wszystkie karetki pogotowia są wyposażone w odpowiednie urządzenia).
2. Spoczynkowy zapis EKG w okresach między napadami arytmii jest zwykle mało przydatny, ale tu trzeba uważać, aby nie rozpoznać migotania przedsionków, gdy go nie ma – zob. rycina 1.
3. Można wykonać rejestrację 24-godzinnego EKG, aczkolwiek rzadko udaje się ją wykonać dokładnie w okresie występowania dolegliwości. Możemy jednak zarejestrować napady migotania przedsionków nieodczuwane przez pacjenta – np. występujące w okresie snu. Przy obecnych możliwościach technicznych rejestrację EKG możemy wydłużać nawet do 7 dni, co zwiększy naszą skuteczność diagnostyczną, ale efektywność kosztowa będzie niska.
Mając przed sobą wynik 24-godzinnego EKG, możemy czasem spotkać opisy „Rejestrowano kilkusekundowe wstawki migotania przedsionków”. To musi budzić podejrzenie i wymaga weryfikacji elektrokardiograficznej. Nie jest niemożliwe, aby wstawki...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.