4/2014
vol. 101
Artykuł oryginalny
Czy przewlekła glikokortykosteroidoterapia wpływa na stężenie 25(OH)D3 w surowicy chorych na pęcherzycę?
Przegl Dermatol 2014, 101, 288–293
Data publikacji online: 2014/09/11
Pobierz cytowanie
Metryki PlumX:
Wprowadzenie
Pęcherzyca jest śródnaskórkową dermatozą pęcherzową o podłożu autoimmunologicznym, cechującą się występowaniem autoprzeciwciał skierowanych przeciw antygenom desmosomalnym, warunkującym przyleganie komórek warstwy kolczystej naskórka [1]. Jest to ciężka, potencjalnie zagrażająca życiu choroba skóry. Jej leczenie wymaga długotrwałego stosowania preparatów immunosupresyjnych aż do uzyskania pełnej remisji klinicznej i negatywizacji zjawisk immunologicznych. Metodą z wyboru jest stosowanie glikokortykosteroidów (GKS) w skojarzeniu z innymi lekami immunosupresyjnymi, głównie azatiopryną, ewentualnie mykofenolanem mofetyfu lub cyklofosfamidem [2–4]. Terapia ta, jakkolwiek ratująca zdrowie i życie pacjentom, obarczona jest ryzykiem wystąpienia wielu objawów niepożądanych, takich jak cukrzyca, powikłania w zakresie układu sercowo-naczyniowego, osteopenia czy osteoporoza [5–7]. Glikokortykosteroidy upośledzają absorpcję wapnia z przewodu pokarmowego, zwiększają jego utratę z moczem, hamują syntezę 25-hydroksycholekalcyferolu w wątrobie i 1,25-dwuhydroksycholekalcyferolu w nerkach, zmniejszają osteogenezę i wtórnie, poprzez stymulację parathormonu, pobudzają resorpcję tkanki kostnej przez osteoklasty [5, 8].
Właściwe zaopatrzenie organizmu w witaminę D ma fundamentalne znaczenie w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej, modulowaniu odpowiedzi immunologicznej, jak również w procesie wzrostu i różnicowania komórek [9]. Niedobór jej aktywnych metabolitów przyczynia się nie tylko do rozwoju osteomalacji i osteoporozy, ale może zwiększać ryzyko rozwoju wielu innych chorób, tj. cukrzycy typu 1, zespołu metabolicznego, chorób sercowo-naczyniowych [10, 11].
Cel pracy
Celem pracy było porównanie wyników stężeń 25(OH)D3 w surowicy chorych na pęcherzycę i osób zdrowych, stanowiących grupę kontrolną.
Materiał i metodyka
Badaniem objęto 29 osób chorych na pęcherzycę (17 kobiet, 12 mężczyzn) w wieku od 23 do 75 lat (średni wiek 57,4 roku), leczonych w latach 1994–2009 w Klinice Dermatologii i Wenerologii Uniwersytetu Medycznego oraz Centrum Diagnostyczno-Leczniczym Chorób Skóry w Łodzi, a także 24 zdrowych wolontariuszy dobranych odpowiednio pod względem płci i wieku. W badaniu uczestniczyli pacjenci, u których wykluczono współistnienie sarkoidozy, schorzeń przewodu pokarmowego, chorób zapalnych i nowotworowych kości, niewydolność nerek, stosowanie leków z grupy barbituranów, doustnych antykoagulantów, preparatów wapnia i witaminy D. Czas trwania terapii GKS wynosił od 3 miesięcy do 13 lat (średnio 5,5 roku). Rozpoznanie pęcherzycy ustalono na podstawie obrazu klinicznego, badania histopatologicznego oraz immunofluorescencyjnego bezpośredniego i pośredniego. U 24 chorych zdiagnozowano pęcherzycę zwykłą, a u 5 pęcherzycę liściastą.
Projekt pracy został zaakceptowany przez Komisję Bioetyki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (RNN/395/09/KB). Osoby biorące udział w badaniu zostały poinformowane o celu i założeniach pracy oraz wyraziły pisemną zgodę na jego przeprowadzenie.
Od wszystkich osób z grupy badanej i kontrolnej pobierano w okresie letnim krew w ilości 5 ml. Uzyskaną surowicę przechowywano w temperaturze –20ºC do momentu wykonania oznaczeń, tj. przez okres nieprzekraczający 30 dni. Stężenie 25(OH)D3 oznaczano metodą immunoenzymatyczną z zastosowaniem gotowych zestawów firmy Immunodiagnostik AG, ściśle według wskazówek producenta. Optymalny poziom 25-hydroksycholekalcyferolu mieści się w granicach 30–80 ng/ml. Wartości 20–30 ng/ml świadczą o hipowitaminozie, 10–20 ng/ml – o jej niedoborze, a 0–10 ng/ml – o deficycie.
Analiza statystyczna
Uzyskane wyniki poddano analizie statystycznej przy użyciu testu nieparametrycznego Manna-Whitneya dla zmiennych niepochodzących z rozkładu normalnego. Za znamienne statystycznie uznano różnice przy poziomie istotności p < 0,05. Wyniki podano jako wartości średnie i odchylenia standardowe.
Wyniki
W grupie chorych na pęcherzycę stężenie 25(OH)D3 było niższe od zalecanego poziomu (tj. 30–80 ng/ml) u 24 (82,8%) osób, w tym u 5 (17,2%) stwierdzono hipowitaminozę, u 9 (31,1 %) niedobór, a u 10 (34,5%) deficyt. W tej populacji pacjentów średnie stężenie 25-hydroksycholekalcyferolu wynosiło 17,2 ng/ml i było niższe niż u osób w grupie kontrolnej o 19,0 ng/ml, tj. o 52,5%. Wykazana różnica w rozkładzie tej cechy była znamienna statystycznie (p < 0,001) (tab. I, ryc. 1.). Średnie stężenie badanego parametru, zarówno u chorych kobiet, jak i mężczyzn, było istotnie statystycznie niższe niż u osób z grupy kontrolnej zgodnej pod względem płci (odpowiednio p < 0,003, p < 0,001) (tab. II i III, ryc. 2.). W obydwu grupach (chorych i kontrolnej) nie stwierdzono natomiast znamiennej statystycznie różnicy średnich stężeń 25(OH)D3 w zależności od płci badanych.
Omówienie
Przez dziesięciolecia GKS były przedmiotem fascynacji wielu naukowców. Dopiero jednak w latach 1940–1948 ustalono ich budowę chemiczną i dokonano syntezy, a w 1949 roku Hench po raz pierwszy zastosował syntetycznie otrzymany kortyzon u chorego na reumatoidalne zapalenie stawów [wg 12]. Współcześnie GKS znajdują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny ze względu na ich wielokierunkowe działanie, zwłaszcza przeciwzapalne i immunosupresyjne. Wprowadzenie do lecznictwa GKS pozwoliło także w znaczącym stopniu kontrolować aktywność pęcherzycy, niemniej jednak pojawił się problem towarzyszących terapii objawów niepożądanych [6, 13–15].
Glikokortykosteroidy zmniejszają wchłanianie wapnia w przewodzie pokarmowym, zwiększają jego utratę z moczem, a jednocześnie hamują syntezę 25-hydroksycholekalcyferolu w wątrobie i 1,25-dwuhydroksycholekalcyferolu (kalcytriolu) w nerkach. Rozwijająca się hipokalcemia prowadzi do wzrostu sekrecji parathormonu (PTH), który zwiększa zwrotne wchłanianie jonów wapnia w kanalikach nerkowych oraz wydalanie fosforanów z moczem, co w konsekwencji kompensuje poziom wapnia w surowicy i płynach tkankowych. Parathormon pośrednio, poprzez wpływ na receptory błonowe osteoblastów i komórek zrębu szpiku, pobudza procesy destrukcji tkanki kostnej [5, 8, 12]. Receptory dla tego hormonu znajdują się bowiem w komórkach kościotwórczych, nie stwierdza się ich natomiast w komórkach kościogubnych. Parathormon nasila syntezę i wydzielanie cytokin wpływających na przebieg osteoklastogenezy oraz stymuluje ekspresję liganda osteoprotegeryny, tj. liganda receptorów RANK (RANKL) w osteoblastach i komórkach zrębu szpiku. Ligand ten, oddziałując ze swoistym receptorem RANK komórek prekursorowych osteoklastów, indukuje ich rekrutację i dojrzewanie oraz pobudza aktywność dojrzałych, wielojądrzastych komórek kościogubnych. Parathormon reguluje homeostazę wapniowo-fosforanową, aktywując także gen kodujący 1-hydroksylazę, enzym odpowiedzialny za hydroksylację 25(OH)D3 w nerkach do aktywnej postaci 1,25(OH)2D3 [6, 8]. Kalcytriol zwiększa resorpcję zwrotną wapnia i fosforanów nieorganicznych w kanalikach nerkowych oraz odgrywa istotną rolę w procesie dojrzewania osteoblastów. Nie jest on jednak dobrym wskaźnikiem oceny zaopatrzenia organizmu w witaminę D ze względu na krótki okres półtrwania oraz możliwość modyfikacji jego poziomu przez czynniki żywieniowe i hormonalne. Najlepszym wykładnikiem, modyfikowanym jedynie przez syntezę skórną i wchłanianie jelitowe, jest 25(OH)D3 [16]. W badaniach własnych wykazano obniżenie stężenia tego parametru poniżej zalecanego poziomu u 82,8% pacjentów leczonych z powodu pęcherzycy. Średnie stężenie 25(OH)D3 u chorych kobiet i mężczyzn w porównaniu ze zdrowymi wolontariuszami było istotnie statystycznie niższe, co jest prawdopodobnie wynikiem stosowania w leczeniu tej choroby GKS. Hipotezę tę potwierdzają Marzano i Trevisan, którzy w swoich badaniach, opublikowanych w 2012 roku na łamach „British Journal of Dermatology”, stwierdzili u 62% pacjentów chorych na pęcherzycę zwykłą ciężką hipowitaminozę D, a u 54% występowanie złamań kości [17].
Ostatecznym potwierdzeniem, czy niskie stężenie 25(OH)D3 u chorych na pęcherzycę jest wynikiem terapii GKS, byłoby przeprowadzenie analogicznych badań u chorych przed rozpoczęciem leczenia. Problemem okazuje się jednak zgromadzenie odpowiednio licznej grupy pacjentów, którym można wykonać powyższe oznaczenia w surowicy pobranej w określonej porze roku. Warto również zaznaczyć, że niskie wartości stężeń 25(OH)D3 wykazano w grupie chorych niezależnie od czasu trwania terapii.
Dane z piśmiennictwa wskazują, że chociaż zasadniczym efektem działania witaminy D jest utrzymanie właściwego stężenia wapnia w organizmie, to coraz częściej podkreślana jest jej rola w prawidłowym funkcjonowaniu procesów wrodzonej i nabytej odpowiedzi immunologicznej. Witamina D nie tylko hamuje proliferację limfocytów, syntezę cytokin prozapalnych, lecz także zwiększa liczbę limfocytów T regulatorowych i hamuje syntezę przeciwciał produkowanych przez limfocyty B. Jej niedobór może być istotnym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju choroby autoimmunologicznej, jaką jest pęcherzyca, a także wpływającym na jej przebieg [18]. Z tego powodu prawidłowa suplementacja witaminą D jest istotna w trakcie prowadzenia długotrwałej terapii pęcherzycy lekami immunosupresyjnymi i może się przyczynić do zmniejszenia ryzyka jej wystąpienia u osób o pewnych predyspozycjach genetycznych [19].
Niezwykle istotne jest więc zwiększenie świadomości lekarzy dotyczącej konieczności wdrożenia właściwego postępowania profilaktycznego, w tym zachęcanie do modyfikacji stylu życia z uwzględnieniem eliminacji indywidualnych czynników ryzyka (tj. zaprzestanie palenia tytoniu, zmniejszenie spożycia alkoholu, zwiększenie aktywności fizycznej, utrzymanie optymalnej masy ciała) oraz zalecanie suplementacji wapniem i witaminą D [20]. Wykazano, że skojarzone podawanie tych preparatów może zapobiegać zaburzeniom metabolicznym dotyczącym kośćca, a nawet nieznacznie zwiększać masę kostną [6, 10, 11]. Podkreśla się dodatkowo fakt, że witamina D dzięki działaniu receptorowemu na mięśnie zwiększa siłę mięśniową i zmniejsza ryzyko upadku, a tym samym prawdopodobieństwo złamań [11, 21]. Szczególną opieką należy objąć pacjentów, u których występują nieprawidłowości w badaniu densytometrycznym lub stwierdza się złamania kości w wywiadzie. Wymagają oni wdrożenia właściwej terapii, zapobiegającej dalszej destrukcji tkanki kostnej. Niestety badania epidemiologiczne dowodzą, że ponad połowa chorych leczonych przewlekle GKS z różnych wskazań nie jest diagnozowana w kierunku osteopenii i osteoporozy, a tylko nieliczni otrzymują właściwą suplementację [8, 22].
Podziękowania
Praca napisana w ramach pracy statutowej nr 503/1-152-01/503-01.
Finansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Piśmiennictwo
1. Murrell D.F., Dick S., Ahmed A.R., Amagai M., Barnadas M.A., Borradori L. i inni: Consensus statement on definitions of disease, end points, and therapeutic response for pemphigus. J Am Acad Dermatol 2008, 58, 1043-1046.
2. Torzecka J.D.: Pęcherzyca w świetle badań immunologicznych i genetycznych. Praca habilitacyjna. UM w Łodzi, 2004.
3. Bystryn J.C., Steinman N.M.: The adjuvant therapy of pemphigus. An update. Arch Dermatol 1996, 132, 203-212.
4. Harman K.E., Albert S., Black M.M.: Guidelines for the management of pemphigus vulgaris. Br J Dermatol 2003, 149, 926-937.
5. Mazziotti G., Angeli A., Bilezikian J.P., Canalis E., Giustina A.: Glucocorticoid-induced osteoporosis: an update. Trends Endocrinol Metab 2006, 17, 144-149.
6. Summey B.T., Yosipovitch G.: Glucocorticoid-induced bone loss in dermatologic patients: an update. Arch Dermatol 2006, 142, 82-90.
7. Stazi C., Stazi F.: Pemphigus vulgaris: severe osteoporosis during cortisone therapy. Description of a case. Clin Ter 1991, 137, 9-20.
8. Cisło M., Kobierczyka M.: Osteoporoza posteroidowa: patogeneza, diagnostyka i leczenie. Przegl Dermatol 2004, 91, 7-13.
9. Wolpowitz D., Gilchrest B.A.: The vitamin D questions: how much do you need and how should you get it? J Am Acad Dermatol 2006, 54, 301-317.
10. Zespół 23 polskich ekspertów: Polskie zalecenia dotyczące profilaktyki niedoborów witaminy D – rok 2009. Standardy Medyczne 2009, 6, 875-879.
11. Czerwiński E., Lorenc R., Marcinkowska-Suchowierska E., Milewicz A.: Stanowisko Polskiego Towarzystwa Osteoartrologii i Wielodyscyplinarnego Forum Osteoporotycznego w sprawie standardów diagnostyki i leczenia osteoporozy w Polsce. Med Dypl 2006, Supl. 4, 1-12.
12. Langner A., Stąpór W.: Hormony glikokortykosteroidowe w lecznictwie dermatologicznym. [w:] Współczesne leczenie wybranych chorób skóry. A. Langner, W. Stąpór (red.), Ośrodek Informacji naukowej Polfa, Warszawa, 1998, 22-34.
13. Reid I.R.: Glucocorticoid osteoporosis – mechanisms and management. Eur J Endocrinol 1997, 137, 209-217.
14. Kanwar A.J., Dhar S.: Factors responsible for death in patients with pemphigus. J Dermatol 1994, 21, 655-659.
15. Saag K.G.: Glucocorticoid-induced osteoporosis. Endocrinol Metab Clin North Am 2003, 32, 135-157.
16. Lips P.: Relative value of 25(OH)D and 1,25(OH)D2 measurements. J Bone Miner Res 2007, 11, 1668-1671.
17. Marzano A.V., Trevisan V., Eller-Vainicher C., Cairoli E., Marchese L., Morelli V.: Evidence for vitamin D deficiency and increased prevalence of fractures in autoimmune bullous skin diseases. Br J Dermatol 2012, 167, 688-691.
18. El-Komy M.H., Samir N., Shaker O.G.: Estimation of vitamin D levels in patients with pemphigus vulgaris. J Eur Acad Dermatol Venereol 2014, 28, 859-863.
19. Nancy A.L., Yehuda S.: Prediction and prevention of autoimmune skin disorders. Arch Dermatol Res 2009, 301, 57-64.
20. Karlinska M., Waszczykowska E., Torzecka J.D.: Zaburzenia metaboliczne dotyczące kośćca a przewlekła terapia glikokortykosteroidami u chorych na pęcherzycę. Postep Derm Alergol 2010, 6, 484-489.
21. Bischoff-Ferrari H.A., Dawson-Hughes B., Willett W.C., Staehelin H.B., Bazemore M.G., Zee R.Y. i inni: Effect of vitamin D on falls: a meta-analysis. JAMA 2004, 291, 1999-2006.
22. Eastell R., Reid D.M., Compston J., Cooper C., Fogelman I., Francis R.M. i inni.: A UK Consensus Group on management of glucocorticoid-induced osteoporosis: an update. J Intern Med 1998, 244, 271-292.
Otrzymano: 28 II 2014 r.
Zaakceptowano: 29 VII 2014 r.
Copyright: © 2014 Polish Dermatological Association. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License ( http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
|
|