ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
6/2003
vol. 6
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Czy w gabinecie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej można rozpoznawać i leczyć chorych z łagodnym rozrostem stercza

Zbigniew Kwias

Przew Lek 2003, 6, 6, 38-48
Data publikacji online: 2003/07/14
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Od wielu lat zadajemy sobie pytanie, czy tzw. lekarz rodzinny lub podstawowej opieki zdrowotnej powinien zajmować się rozpoznawaniem i leczeniem chorób będących w gestii lekarzy specjalistów. Do takich chorób należą choroby stercza. Wyrobiliśmy już sobie zdanie na temat leczenia chorób nowotworowych, które wymagają leczenia specjalistycznego onkologicznego lub przez lekarza danej specjalności, np. nowotwory układu moczowego powinny być leczone przez urologów i uzupełniane leczeniem onkologicznym. Ciągle jednak ze względu na częstość występowania nie ma jasności, czy lekarz rodzinny powinien umieć rozpoznać, a następnie leczyć chorych na niezłośliwy rozrost stercza.


Przewaga porad lekarskich u lekarza rodzinnego lub podstawowej opieki zdrowotnej nad poradami specjalistycznymi, w tym także urologicznymi sprawia, że znaczna część chorych na łagodny rozrost stercza trafia do gabinetów lekarza rodzinnego. Najczęściej jest to pierwsza porada lub kontynuacja leczenia po konsultacji urologicznej. Zajmowanie się chorobami układu moczowego nakłada więc na lekarzy rodzinnych szczególny obowiązek odpowiedzialności wobec pacjenta. Leczenie farmakologiczne wymaga, mimo wszystko, rozległej wiedzy specjalistycznej i doświadczenia klinicznego. Dlatego wydaje się celowe przedstawienie podstawowych wiadomości z zakresu rozpoznawania i leczenia łagodnego rozrostu stercza. Ale czy ta podstawowa wiedza jest niezbędna tylko do ogólnej orientacji w kontynuacji leczenia specjalistycznego zaleconego przez urologa, czy też wystarczająca do podjęcia samodzielnego procesu diagnozowania i leczenia dowiemy się po przedstawieniu minimalnego zakresu wiedzy teoretycznej z tego zakresu urologii.
Pośród wielu czynników ryzyka występowania łagodnego rozrostu stercza jednym z najważniejszych jest wiek. W ostatnich latach odnotowuje się stopniowe starzenie się populacji europejskiej i także polskiej. Wraz ze wzrostem liczby mężczyzn w wieku podeszłym, zwiększa się liczba chorych na łagodny rozrost stercza. Z wyliczonych statystycznie prognoz wynika, że niedługo większość mężczyzn dożyje takiego wieku, w którym wystąpią objawy łagodnego rozrostu stercza.
Upowszechnienie informacji medycznej, zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy, prowadzi do wzrostu świadomości zdrowotnej i zwiększonego zainteresowania wielu osób stanem własnego zdrowia. W ostatnich latach, a nawet miesiącach, obserwuje się stały wzrost liczby mężczyzn zgłaszających się do...


Pełna treść artykułu...
słowa kluczowe:

zatrzymanie moczu, BPH, rozrost stercza, zwężenie cewki, rak strecza, rak, stercz, prostata, wypieracz moczu, pęcherz moczowy, nietrzymanie, moczowo-płciowy, kolka nerkowa, moczowód, cewka moczowa, mocz, mikcja, nycturia, dysuria, dyzuria, polakisuria, TUR, TUR-P, resekcja przezcewkowa, wyłuszczenie stercza, alfa adrenolityki, 5 alfa reduktaza, reduktaza, adrenolityki, afluzosyna, doksazosyna, prazosyna, osyna

© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.