ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
8/2000
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Czy zagraniczny kapitał odmieni polską medycynę. Biznes i medycyna

Halina Michalak

Przew Lek 2000, 8, 4-6
Data publikacji online: 2004/03/02
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Po raz pierwszy zagraniczny inwestor kapitałowy (Polish Enterprise Fund, fundusz venture kapital, zarządzany przez Enterprise Investors) ulokował większą kwotę (10 mln USD) w jedną z polskich spółek, świadczących usługi medyczne. W ciągu najbliższych 3–4 lat fundusz ma zamiar przeznaczyć do 50 mln USD na inwestycje w prywatnych firmach z tego sektora. Informacje o planowanych dalszych inwestycjach w tej dziedzinie – zwłaszcza zagranicznych – napływają z różnych miejsc kraju.



– Wygląda na to, że inwestorzy wreszcie uwierzyli w trwałość zmian w polskiej służbie zdrowia. Dla nas jest to niezwykle ważne. Bowiem tylko napływ funduszy może powstrzymać postępującą dekapitalizację – twierdzi Andrzej Ryś, wiceminister zdrowia.

Polish Enterprise Fund zainwestował w spółkę Medycyna Rodzinna, firmę tworzoną przez 5 udziałowców i zatrudniającą 30 lekarzy. Opiekują się oni – w dwóch poradniach w Warszawie – największą wśród prywatnych przychodni w Polsce liczbą pacjentów – 65 tys. Poradnie te podpisały kontrakt z Mazowiecką Regionalną Kasą Chorych na świadczenie podstawowej opieki medycznej oraz umowy na konsultacje chirurgiczne, dermatologiczne, ginekologiczne i okulistyczne. – Nasza sytuacja jest dobra i stabilna, postanowiliśmy więc rozwijać się i utrzymywać dobry poziom opieki. Dla zrealizowania tego celu musieliśmy znaleźć kapitał i inwestora strategicznego – mówi Piotr Olędzki, prezes zarządu.

Na mocy porozumienia z Enterprise Investors, właściciele spółki zdecydowali, że połowę otrzymanych funduszy przeznaczą na budowę sieci 30 poradni w 10 miastach kraju. Drugą część zainwestują w rozwój dodatkowych usług, np. opieki ambulatoryjnej, tzw. chirurgii jednego dnia lub świadczenie usług medycznych dla zakładów pracy. Na mocy porozumienia fundusz objął 90 proc. pakiet akcji spółki, który zamierza po 5–7 latach, jak twierdzi Michał Rusiecki, partner w Enterprise Investors, korzystnie sprzedać. Udziałowcy przedsięwzięcia są przekonani, że uda się im wykorzystać rodzącą się koniunkturę na podstawowe usługi medyczne i dobrze na niej zarobić. Co najważniejsze, skorzystać powinni na tym pacjenci.

Polski rynek usług medycznych jest potencjalnie bardzo atrakcyjny dla inwestorów. Szacuje się go na ok. 9 mld USD. Co prawda rocznie przeznacza się na ten sektor 10–15-krotnie mniej pieniędzy niż w przodujących...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.