eISSN: 1897-4295
ISSN: 1734-9338
Advances in Interventional Cardiology/Postępy w Kardiologii Interwencyjnej
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
1/2006
vol. 2
 
Share:
Share:

DEBATE
Ischaemic stroke in a patient with patent foramen ovale (PFO): secondary preventionNeurologist’s statepointHubert Kwieciński

Hubert Kwieciński

Post Kardiol Interw 2006; 2, 1: 111-115
Online publish date: 2006/03/29
Article file
- Niedokrwienny udar.pdf  [0.13 MB]
Get citation
 
 
Wstęp
Przetrwały otwór owalny (patent foramen ovale, PFO) jest jedną z najczęstszych anomalii przegrody międzyprzedsionkowej serca. Otwór owalny jest fizjologicznym otworem w przegrodzie międzyprzedsionkowej, który powstaje w okresie życia płodowego i u większości osobników zamyka się zaraz po urodzeniu. U części zdrowych osób w miejscu płodowego otworu owalnego pozostaje jednak nieczynny PFO, otoczony rąbkiem tkanki łącznej, tworzącym rodzaj zastawki. Przy wzroście ciśnienia w prawym przedsionku, przewyższającym ciśnienie w lewym przedsionku (np. w warunkach próby Valsalvy), dochodzi do otwarcia tej zastawki i udrożnienia otworu owalnego. Na podstawie pośmiertnych badań morfologicznych częstość występowania PFO w ogólnej populacji ocenia się na ok. 26% (17–35%) [1]. W badaniach echokardiograficznych przeprowadzonych u zdrowych osób stwierdzono podobną częstość występowania PFO, która wg różnych autorów wynosiła od 8 do 26% [2]. Od wielu lat wiadomo, że częstość występowania PFO jest istotnie większa u pacjentów, którzy przebyli udar niedokrwienny o nieustalonej etiologii (tzw. udar kryptogenny) [3]. Udary kryptogenne stanowią prawie połowę wszystkich udarów niedokrwiennych u pacjentów w młodym wieku (<55. roku życia). Podobnie jak inni autorzy przypuszczamy, że wiele udarów kryptogennych może mieć etiologię zatorową, a częstą przyczyną tych udarów w młodym wieku jest prawdopodobnie mechanizm zatorowości paradoksalnej poprzez zachowany PFO. Oprócz udarów niedokrwiennych, zatory paradoksalne i PFO powinny być brane pod uwagę także w patogenezie migreny z aurą, przejściowej globalnej amnezji (TGA), choroby dekompresyjnej nurków oraz w rzadkim zespole platypnea-orthodeoxia [4].
Związek między PFO i udarem niedokrwiennym
Jak wskazują dane z metaanalizy 9 opublikowanych badań, częstość występowania PFO u chorych z udarem niedokrwiennym, który wystąpił przed 55. rokiem życia, była istotnie większa niż w grupie kontrolnej, a iloraz szans (OR) dla współistnienia PFO i udaru w tej grupie wiekowej wynosił 3,1 (95% CI 2,29–4,21) [5]. Zależność ta była wyraźnie słabsza wśród pacjentów w wieku powyżej 55 lat, wartość OR 1,27 (0,80–2,01). Stwierdzono również, że PFO częściej występuje u pacjentów z udarem kryptogennym niż w grupie chorych z udarem o ustalonej etiologii (udar zakrzepowy, zatorowy lub lakunarny) [5]. Wyniki retrospektywnych badań pozwoliły ustalić czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia pierwszego i nawrotowego udaru mózgu u chorych z PFO. Do czynników tych należą: duży otwór owalny, duży przeciek z prawa na lewo (right-left shunt, RLS), obecność RLS w spoczynku, zwiększona ruchomość zastawki PFO oraz współistniejący tętniak przegrody międzyprzedsionkowej (ASA) [6]. W literaturze przeważa pogląd, że ASA jest rzadszą anomalią niż PFO, ale wyniki dotychczasowych badań są bardzo rozbieżne. W badaniach autopsyjnych częstość występowania ASA wynosiła 1%, w badaniach echokardiograficznych u pacjentów poddawanych zabiegom kardiochirurgicznym była wielokrotnie wyższa (4,9%), a u pacjentów z udarem niedokrwiennym (lub TIA) oraz z prawidłowymi tętnicami szyjnymi częstość ASA wynosiła 28% [7, 8]. Aż u 78% chorych z ASA można echokardiograficznie wykryć PFO i obecność przecieku prawo-lewego [7]. źródłem zatorowości w przebiegu ASA mogą być skrzepliny włóknikowo-płytkowe, tworzące się na powierzchni tętniaka od strony lewego przedsionka. Ponadto ASA może być przyczyną napadowych arytmii nadkomorowych, a w szczególności migotania przedsionków, co również zwiększa ryzyko powstawania zatorów mózgowych.
W praktyce klinicznej zarówno u pacjentów z PFO, jak i z ASA, rzadko udaje się ustalić źródło materiału zatorowego, mimo dokładnych badań żył głębokich kończyn dolnych i miednicy. Wenografia radioizotopowa, ultrasonografia, pletyzmografia, wenografia rezonansu magnetycznego i inne metody pozwalają wykryć obecność zakrzepicy żył głębokich (DVT) zaledwie u 10–22% chorych z PFO, u których rozpoznano zatorowość paradoksalną [9]. Wydaje się, że u chorych bez DVT źródłem zatorów mogą być skrzepliny powstające miejscowo na brzegach PFO lub na powierzchni ASA. Innym wytłumaczeniem jest przypuszczenie, że źródłem zatorowości paradoksalnej są małe fragmenty materiału włóknikowo-płytkowego, które krążą w układzie żylnym i są zbyt małe do wykrycia przez obecnie stosowane metody diagnostyczne. Istotnym czynnikiem potwierdzającym mechanizm zatorowości paradoksalnej jest zawsze wywiad wskazujący na wystąpienie udaru mózgu w sytuacji odpowiadającej próbie Valsalvy.
Diagnostyka PFO
Charakterystyczną cechą wszystkich zatorów mózgowych jest nagłość i gwałtowność objawów neurologicznych, które od początku są maksymalne i mogą ustępować z upływem czasu. Trzeba podkreślić, że zatory mózgowe są bardziej gwałtowne niż krwotoki wewnątrzmózgowe [3]. Należy ustalić, czy tuż przed wystąpieniem udaru pacjent nie wykonywał dużego wysiłku izometrycznego, przypominającego próbę Valsalvy. Do takich sytuacji należą podnoszenie i pchanie ciężkich obiektów, uporczywy kaszel, nasilone parcie, szczególnie intensywny stosunek płciowy oraz inne czynności. Przed rozpoznaniem udaru z powodu PFO należy wykluczyć inne, tzw. główne przyczyny zatorowości kardiogennej, z których najczęstsze jest migotanie przedsionków. Echokardiografia jest metodą z wyboru w diagnostyce PFO, ASA i innych anomalii przegrody międzyprzedsionkowej. U młodych pacjentów (<55. roku życia) najczęściej stosowana jest echokardiografia przezprzełykowa (TEE) z wstrzyknięciem kontrastu połączona z próbą Valsalvy. Czułość i swoistość tej metody TEE dla wykrywania PFO wynoszą odpowiednio 89 i 100% [10]. Kolorowy doppler zwiększa czułość TEE do 100%. Przezczaszkowa ultrasonografia dopplerowska (TCD) z wstrzyknięciem kontrastu jest również bardzo przydatną metodą w wykrywaniu RLS [11]. W odróżnieniu do TEE metoda TCD nie wykrywa jednak innych źródeł zatorowości kardiogennej i nie pozwala różnicować wewnątrz- i zewnątrzsercowych przyczyn RLS. Przy bezpośrednim porównaniu do TEE, metoda TCD osiąga 89% czułości i 92% swoistości dla wykrywania PFO [12]. Z tych powodów metoda TCD jest powszechnie stosowana w neurodiagnostyce udarów mózgu, jako łatwe do wykonania badanie pozwalające wykryć RLS, wymagający dalszej diagnostyki kardiologicznej. Badanie TCD jest również bardzo przydatne do monitorowania pacjentów, u których wykonano zabieg zamknięcia PFO. Wstępne doniesienie sugeruje, że podwyższony poziom D-dimeru w osoczu może potwierdzać zatorową etiologię udaru [13].
Aktualne zalecenia odnośnie diagnostyki PFO
1. Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Neurologii (AAN, 2004) u młodych pacjentów (<55. roku życia) z udarem niedokrwiennym należy wykonać badanie echokardiograficzne w celu wykrycia PFO lub ASA (poziom C) [14]. 2. Zespół ekspertów ACCP (2004) stwierdził, że badanie TEE może być bardziej czułe od TTE w wykrywaniu źródeł zatorowości kardiogennej, takich jak anomalie przegrody międzyprzedsionkowej [15]. 3. Połączony panel ekspertów ACC/AHA/ASE w zaleceniach wydanych w 2003 r. zaleca stosowanie TEE jako metody z wyboru w diagnostyce ASA lub PFO [16].
Prewencja wtórna udarów mózgu u chorych z PFO
W zapobieganiu nawrotom udaru/TIA u chorych z PFO należy uwzględnić: praktyczne wskazówki dla każdego pacjenta, leczenie przeciwzakrzepowe dla większości chorych oraz zabiegi zamykające PFO u niektórych pacjentów. Wszyscy pacjenci z ryzykiem wystąpienia zatorowości paradoksalnej powinni unikać wszelkich sytuacji, w których może dojść do RLS poprzez przetrwały otwór owalny. Są to przede wszystkim duże wysiłki izometryczne, które wymieniono powyżej. U wszystkich pacjentów z PFO należy stosować profilaktykę DVT.
Leczenie przeciwzakrzepowe
U chorych z izolowanym PFO (bez ASA) ryzyko nawrotu udaru jest podobne jak u chorych bez PFO i dlatego wystarczającym leczeniem jest przewlekłe podawanie kwasu acetylosalicylowego w dawce 81–325 mg/dobę. Przewlekłe leczenie przeciwkrzepliwe acenokumarolem lub warfaryną powinni otrzymywać chorzy z PFO, u których udokumentowano obecność DVT lub zatorowości płucnej, w celu utrzymania wartości INR w granicach 2,0–3,0. Współistnienie PFO z ASA związane jest ze zwiększonym ryzykiem ponownego udaru mózgu. W międzynarodowym badaniu PFO-ASA wykazano, że ryzyko to jest przeszło 4-krotnie zwiększone mimo przewlekłego stosowania kwasu acetylosalicylowego u chorych z PFO-ASA [17]. W oparciu o te wyniki u chorych z PFO-ASA należałoby zatem rozważać inną, bardziej skuteczną metodę leczenia, tzn. leczenie przeciwkrzepliwe lub zabieg zamknięcia PFO. Sugestie te nie znajdują jednak potwierdzenia w wynikach amerykańskiego badania PICSS. Nie stwierdzono w nim różnicy w skuteczności zapobiegania udarom między kwasem acetylosalicylowym a warfaryną [18]. Populacje chorych w obu wspomnianych badaniach były różne, a badanie PICSS było głównie badaniem prognostycznym bez należytej mocy statystycznej, aby ocenić efekt terapeutyczny kwasu acetylosalicylowego lub warfaryny.

Przezskórne zabiegi zamknięcia PFO W ostatnich latach wykonano co najmniej kilka tysięcy zabiegów przezskórnego zamknięcia PFO u chorych z udarem mózgu. W literaturze brakuje nadal końcowych wyników randomizowanych badań klinicznych, porównujących leczenie farmakologiczne z przezskórnym zamykaniem PFO, które w sposób jednoznaczny powinny przesądzić o przewadze leczenia zabiegowego nad przeciwpłytkowym lub przeciwkrzepliwym. Dostępne są jednak wyniki wielu otwartych prospektywnych badań klinicznych, w których oceniano bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów zamykania PFO. Wyniki te podsumowano w tab. 1. Wskazaniem do zamknięcia PFO był przynajmniej jeden przebyty incydent zakrzepowo-zatorowy, np. udar lub TIA. W jednym z największych takich badań zamknięto PFO u 307 chorych, a następnie prowadzono obserwację przez 24 mies. [20]. Uzyskano bardzo dobre wyniki, gdyż ryzyko nawrotów TIA wyniosło 0,6% rocznie i nie obserwowano żadnych udarów mózgu przy zastosowaniu okludera Amplatzer [20]. Podobne wyniki, dla znacznie mniejszej grupy leczonych chorych (n=32) opublikowali Demkow i wsp., stosując także okluder Amplatzer [21]. Do najczęściej używanych obecnie okluderów należą: okluder Amplatzer PFO, PFO-Star oraz Cardioseal/StarFlex. W 2003 r. opublikowano metaanalizę wyników 10 badań z przezskórnym zamknięciem PFO u 1 355 pacjentów oraz ocenę 6 badań z leczeniem farmakologicznym (leczenie przeciwpłytkowe lub przeciwkrzepliwe) u 895 pacjentów [22]. Po roku obserwacji stwierdzono lepsze wyniki dla leczenia zabiegowego, gdyż ryzyko nawrotu udaru/TIA wynosiło 0–4,9% i było mniejsze niż w przypadku leczenia przeciwzakrzepowego (ryzyko 3,8–12%). Powszechnie uważa się, że przezskórne zamknięcie PFO jest bezpiecznym zabiegiem, ale z drugiej strony we wspomnianej metaanalizie wykazano, że ryzyko poważnych powikłań (zgon, krwotok, tamponada serca) wynosi 1,5%, a mniej groźne powikłania obserwowane są u 7,9% leczonych pacjentów. Wahl i wsp. [23] wykazali, że przeprowadzając zabieg u pacjentów z PFO i współistniejącym ASA można uzyskać podobne wyniki, jak w grupie pacjentów z izolowanym PFO. Jak wynika z tab. 1. zamknięcie PFO nie zapobiega całkowicie nawrotowym incydentom niedokrwienia mózgu. Przyczyn tego zjawiska może być kilka: 1) rezydualny przeciek prawo-lewy (RLS); 2) tworzenie się skrzepliny na ścianie PFO od strony lewego przedsionka; 3) zwiększone ryzyko arytmii przedsionkowych z powodu PFO i ASA; 4) inna etiologia udaru niż zatorowość paradoksalna. Jak wynika z tab. 1., obecność rezydualnego RLS po przezskórnym zabiegu zamknięcia PFO można wykryć u znacznego odsetka chorych (1–34%).
Kardiochirurgiczne zamknięcie PFO
Kardiochirurgiczne operacje zamknięcia PFO z uwagi na rozległość zabiegu oraz na istniejącą możliwość przezskórnego zamknięcia podejmowane są obecnie coraz rzadziej. Podobnie do przezskórnych zabiegów zamknięcia PFO, także i w tej metodzie nie przeprowadzono randomizowanych badań klinicznych w celu porównania zabiegów kardiochirurgicznych ze skutecznością leczenia przeciwzakrzepowego. Analiza 91 operowanych chorych (średni wiek 44 lata) wykazała bardzo dużą skuteczność leczenia chirurgicznego, gdyż po 4 latach obserwacji u żadnego chorego nie wykryto obecności rezydualnego RLS. U 17% chorych wystąpiły jednak ponowne incydenty mózgowo-naczyniowe, co należy tłumaczyć inną etiologią niż zatorowość paradoksalna związana z PFO [24].
Aktualne zalecenia na temat prewencji wtórnej udarów
1. Według zaleceń AAN (2004) u chorych z kryptogennym udarem mózgu, u których wykryto izolowany PFO należy stosować aspirynę w dawce 81–320 mg/dobę (lub inny lek przeciwpłytkowy). Warfarynę (INR 2,0–3,0) należy stosować u tych pacjentów z PFO, u których wystąpiły również objawy DVT lub zatorowości płucnej (pulmonary emboliom, PE). Przezskórne zabiegi zamknięcia PFO zaleca się jedynie u tych pacjentów, u których wystąpiły nawrotowe udary kryptogenne mimo stosowania leczenia przeciwkrzepliwego. Trudno określić optymalną metodę leczenia u pacjentów z PFO i współistniejącym ASA [14]. 2. Zgodnie z zaleceniami 7. Konferencji ACCP (2004) aspirynę stosuje się częściej niż warfarynę u pacjentów z izolowanym PFO (stopień 2A). Nie można określić optymalnej metody leczenia w przypadku współistnienia PFO i ASA. U tych pacjentów z PFO, u których wykryto również objawy DVT/PE, zaleca się stosowanie antykoagulacji przez co najmniej 3 mies. [15]. 3. Zgodnie z Rekomendacjami EUSI (2004) nie jest obecnie ustalone, czy pacjenci z izolowanym PFO odnoszą większe korzyści z doustnej antykoagulacji niż z leczenia przeciwpłytkowego. Dlatego pacjenci z izolowanym PFO i bez objawów DVT powinni otrzymywać aspirynę. Przydatność antykoagulacji oraz zabiegów zamykania PFO we wtórnej prewencji udarów powinno się ustalić na podstawie kontrolowanych badań klinicznych [25].
Podsumowanie
Z dokonanego przeglądu piśmiennictwa wynika, że tylko praktyczne zalecenia Amerykańskiej Akademii Neurologii precyzują wskazania do wykonywania przezskórnych zabiegów zamykania PFO. Zabiegi te powinny być wykonywane u chorych z PFO (z lub bez ASA), u których wystąpiły nawrotowe udary kryptogenne mimo stosowania leczenia przeciwkrzepliwego. Nowych rekomendacji można spodziewać się dopiero po zakończeniu randomizowanych badań klinicznych porównujących zabiegi zamknięcia PFO z leczeniem przeciwzakrzepowym.
Piśmiennictwo
1. Meier B, Lock JE. Contemporary management of patent foramen ovale. Circulation 2003; 107: 5-9. 2. Kerut EK, Norfleet WT, Plotnick GD i wsp. Patent foramen ovale: a review of associated conditions and the impact of physiological size. J Am Coll Cardiol. 2001; 38: 613-623. 3. Kwieciński H. Choroby mózgowo-naczyniowe. W: Angiologia (red. T. Pasierski, Z. Gaciong, A. Torbicki, J. Szmidt), PZWL, Warszawa 2004: 224-46. 4. Domitrz I, Kwieciński H. Czy istnieje związek między obecnością drożnego otworu owalnego (PFO) i migreną? Kardiologia po Dyplomie 2005; 3: 35-39. 5. Overell JR, Bone I, Lees KR. Interatrial septal abnormalities and stroke: a meta-analysis of case control studies. Neurology 2000; 55: 1172-1179. 6. Wu LA, Malouf JF, Dearani JA i wsp. Patent foramen ovale in cryptogenic stroke: current understanding and management options. Arch Intern Med 2004; 164: 950-956. 7. Mattioli AV, Aquilina M, Oldani A i wsp. Atrial septal aneurysm as a cardioembolic source in adult patients with stroke and normal carotid arteries. A multicentre study. Eur Heart J 2001; 22: 261-268. 8. Burger AJ, Sherman HB, Charlamb MJ. Low incidence of embolic strokes with atrial septal aneurysms: A prospective, long-term study. Am Heart J 2000; 139: 149-152. 9. Cramer SC, Rordorf G, Maki JH i wsp. Increased pelvic vein thrombi in cryptogenic stroke: results of the Paradoxical Emboli from Large Veins in Ischemic Stroke (PELVIS) study. Stroke 2004; 35: 46-50. 10. Schneider B, Zienkiewicz T, Jansen V i wsp. Diagnosis of patent foramen ovale by transesophageal echocardiography and correlation with autopsy findings. Am J Cardiol 1996; 77: 1202-1209. 11. Kwieciński H, Mieszkowski J, Torbicki A i wsp. Wykrywanie drożnego otworu owalnego w badaniu przezczaszkowej ultrasonografii Dopplera. Neurol Neurochir Pol 1994; 28 (Supl. 1): 29-34. 12. Job FP, Ringelstein EB, Grafen Y i wsp. Comparison of transcranial contrast Doppler sonography and transesophageal contrast echocardiography for the detection of patent foramen ovale in young stroke patients. Am J Cardiol 1994; 74: 381-384. 13. Ageno W, Finazzi S, Steidl L i wsp. Plasma measurement of D-dimer levels for the early diagnosis of ischemic stroke subtypes. Arch Intern Med 2002; 162: 2589-2593. 14. Messe SR, Silverman IE, Kizer JR i wsp. Practice parameter: recurrent stroke with patent foramen ovale and atrial septal aneurysm: report of the Quality Standards Subcommittee of the American Academy of Neurology. Neurology. 2004; 62: 1042-1050. 15. Albers GW, Amarenco P, Easton JD i wsp. Antithrombotic and thrombolytic therapy for ischemic stroke: the Seventh ACCP Conference on Antithrombotic and Thrombolytic Therapy. Chest 2004; 126: 483S-512S. 16. Cheitlin MD, Armstrong WF, Aurigemma GP i wsp. ACC/AHA/ASE 2003 guideline update for the clinical application of echocardiography: summary article: a report of the American College of Cardiology/American Heart Association Task Force on Practice Guidelines (ACC/AHA/ASE Committee to Update the 1997 Guidelines for the Clinical Application of Echocardiography). Circulation 2003; 108: 1146-1162. 17. Mas JL, Arquizan C, Lamy C i wsp. Recurrent cerebrovascular events associated with patent foramen ovale, atrial septal aneurysm, or both. N Engl J Med 2001; 345:1740-1746. 18. Homma S, Sacco RL, Di Tullio MR i wsp. Effect of medical treatment in stroke patients with patent foramen ovale: Patent Foramen Ovale in Cryptogenic Stroke Study. Circulation 2002; 105: 2625-2631. 19. Braun MU, Fassbender D, Schoen SP, i wsp. Transcatheter closure of patent foramen ovale in patients with cerebral ischemia. J Am Coll Cardiol 2002; 39: 2019-2025. 20. Braun M, Gliech V, Boscheri A, i wsp. Transcatheter closure of patent foramen ovale (PFO) in patients with paradoxical embolism. Periprocedural safety and mid-term follow-up results of three different device occluder systems. Eur Heart J 2004; 25: 424-430. 21. Demkow M, Rużyłło W, Kępka C i wsp. Transcatheter closure of patent foramen ovale in patients with cryptogenic stroke. Kardiol Pol 2004; 61: 101-109. 22. Khairy P, O’Donnell CP, Landzberg MJ. Transcatheter closure versus medical therapy of patent foramen ovale and presumed paradoxical thromboemboli: a systematic review. Ann Intern Med 2003; 139: 753-760. 23. Wahl A, Krumsdorf U, Meier B i wsp. Transcatheter treatment of atrial septal aneurysm associated with patent foramen ovale for prevention of recurrent paradoxical embolism in high-risk patients. J Am Coll Cardiol 2005; 45: 377-380. 24. Dearani JA, Ugurlu BS, Danielson GK i wsp. Surgical patent foramen ovale closure for prevention of paradoxical embolism-related cerebrovascular ischemic events. Circulation 1999; 100: II171-II175. 25. Leys D, Kwieciński H, Bogousslavsky J i wsp.: Prevention. European Stroke Initiative. Cerebrovasc Dis 2004; 17 (Supl. 2): 15-29. 26. Hung J, Landzberg MJ, Jenkins KJ i wsp. Closure of patent foramen ovale for paradoxical emboli: intermediate-term risk of recurrent neurological events following transcatheter device placement. J Am Coll Cardiol 2000; 35: 1311-1316. 27. Windecker S, Wahl A, Chatterjee T i wsp. Percutaneous closure of patent foramen ovale in patients with paradoxical embolism: long-term risk of recurrent thromboembolic events. Circulation 2000; 101: 893-898. 28. Martin F, Sanchez PL, Doherty E i wsp. Percutaneous transcatheter closure of patent foramen ovale in patients with paradoxical embolism. Circulation. 2002; 106: 1121-1126. 29. Hong TE, Thaler D, Brorson J i wsp. Transcatheter closure of patent foramen ovale associated with paradoxical embolism using the amplatzer PFO occluder: initial and intermediate-term results of the U.S. multicenter clinical trial. Catheter Cardiovasc Interv. 2003; 60: 524-528. 30. Schwerzmann M, Windecker S, Wahl A i wsp. Percutaneous closure of patent foramen ovale: impact of device design on safety and efficacy. Heart 2004; 90: 186-190. 31. Khositseth A, Cabalka AK, Sweeney JP i wsp. Transcatheter Amplatzer device closure of atrial septal defect and patent foramen ovale in patients with presumed paradoxical embolism. Mayo Clin Proc 2004; 79: 35-41.
Copyright: © 2006 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.