facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
1/2012
vol. 99
 
Share:
Share:
Letter to the Editor

Dermatological problems after kinesiology taping

Emilia Mikołajewska

Przegl Dermatol 2012, 99, 75
Online publish date: 2012/02/25
Article file
Get citation
 
 
Kinesiotaping (ang. kinesiology taping ) jest coraz bardziej popularną metodą rehabilitacji, polegającą na oklejaniu pacjenta specjalnymi plastrami o własnościach zbliżonych do własności skóry z wykorzystaniem różnych technik i sposobów oklejania [1–3]. Podstawowe zasady kinesiotapingu nakazują stosowanie oklejeń na oczyszczoną i odpowiednio przygotowaną powierzchnię skóry. Niemniej jednak niekiedy zarówno fizjoterapeuta, jak i cały interdyscyplinarny zespół terapeutyczny stają w obliczu problemów, które wymagają dokładnego przeanalizowania. Jednym z nich jest aplikacja plastrów na skórę pokrytą tatuażem, spotykanym coraz częściej, szczególnie u młodszych pacjentów.

Dotychczas nie ma danych o negatywnych skutkach stosowania kinesiotapingu na okolice pokryte tatuażem. W obserwowanym przez nas przypadku 26-letniej kobiety z bólem w okolicy krzyżowej zastosowaliśmy terapię plastrami na skórę, na której znajdował się wykonany przed 5 laty tatuaż. Plastry pozostawiono na 4 doby, a po ich zdjęciu nie stwierdzono żadnych (poza tatuażem) zmian skórnych.

Innym problemem jest występowanie reakcji niepożądanych po zastosowaniu plastrów do kinesiotapingu na zdrową skórę. W piśmiennictwie dotyczącym kinesiotapingu, pomimo dużej popularności metody, niezwykle mało jest doniesień na temat alergii podczas jej stosowania lub po jej zastosowaniu [1–3].

Wystąpienie ostrych zmian rumieniowych z towarzyszącym świądem i pieczeniem obserwowaliśmy u 45-letniej chorej z uszkodzeniem mięśni międzyżebrowych, w 6 godzin po aplikacji plastra koloru niebieskiego (ryc. 1.). Zmiany ustąpiły po 24 godzinach od zdjęcia plastra. Należy zaznaczyć, że pacjentka miała wcześniej aplikowane plastry do kinesiotapingu w kolorze różowym, które również wywołały zmiany, natomiast plastry czarne i beżowe znosiła dobrze.

Obserwowana reakcja mogła albo powstać w mechanizmie alergicznym (ang. allergic contact dermatitis), albo być kontaktowym zapaleniem skóry z podrażnienia (ang. irritant contact dermatitis). W celu zróżnicowania tych reakcji oraz ustalenia, czy wystąpienie objawów było związane z obecnymi w plastrach barwnikami, niezbędne jest wykonanie prób kontaktowych, czego nie zrobiono u chorej. Nasze obserwacje wskazują, że konieczne są dalsze badania, które pozwolą na ustalenie przeciwwskazań do stosowania kinesiotapingu, szczególnie u pacjentów ze zmianami skórnymi i/lub niepożądanymi reakcjami skórnymi w wywiadzie.

dr n. biol. Emilia Mikołajewska

Klinika Rehabilitacji

10. Wojskowego Szpitala Klinicznego

z Polikliniką SPZOZ w Bydgoszczy

Piśmiennictwo

 1. Mikołajewska E.: Kinesiotaping. Rozwiązania wybranych problemów funkcjonalnych. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2011.  

2. Mikołajewska E.: Alergia u pacjenta po terapii metodą kinesiotapingu – opis przypadku. Rehabil Med 2010, 14, 32-39.  

3. Mikołajewska E.: Hipoalergiczność plastrów do kinesiotapingu – opis przypadku. Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja 2010, 6, 48-49.
Copyright: © 2012 Polish Dermatological Association. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.


Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.