Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
12/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Diagnostyka nadciśnienia tętniczego

Andrzej Januszewicz
,
Tomasz Dobrucki

Przew Lek 2001, 4, 12, 58-64
Online publish date: 2003/11/13
View full text Get citation
 



Nadciśnienie tętnicze należy do najbardziej rozpowszechnionych chorób układu krążenia, będąc jednocześnie jednym z głównych czynników ryzyka wystąpienia zawału serca i udaru mózgu.
W zależności od przyczyny wywołującej wzrost ciśnienia tętniczego w ogólnej populacji chorych z nadciśnieniem tętniczym, wyróżnia się występujące najczęściej (ok. 95 proc.) nadciśnienie pierwotne, zwane inaczej samoistnym oraz wtórne postacie (ok. 5 proc.) – określane inaczej mianem objawowego.








Wprowadzenie


W ostatnich latach dokonał się znaczący postęp w diagnostyce nadciśnienia tętniczego. U chorych z nadciśnieniem tętniczym pierwotnym diagnostyka poza rozpoznaniem i potwierdzeniem pierwotnego charakteru nadciśnienia powinna zmierzać do wykrycia i oceny stopnia zaawansowania powikłań narządowych choroby oraz innych czynników ryzyka rozwoju zmian w układzie sercowo-naczyniowym. Natomiast u chorych z podejrzeniem wtórnych postaci nadciśnienia celem diagnostyki jest ustalenie wywołującej je przyczyny, co dotyczy zwłaszcza pacjentów z nadciśnieniem wywołanym zwężeniem tętnicy nerkowej lub uwarunkowanych hormonalnie. W diagnostyce wtórnego nadciśnienia postęp wyraża się przede wszystkim wprowadzaniem nowoczesnych metod biochemicznych oraz obrazowych.



Kryteria rozpoznania
nadciśnienia tętniczego


Zamieszczona w tekście tabela przedstawia klasyfikację ciśnienia tętniczego opartą na zaleceniach WHO/ISH z 1999 r. (z Postępowanie w nadciśnieniu tętniczym, Medycyna Praktyczna 1999; 5 (99), s. 33, tab. 1.).



Nadciśnienie pierwotne


U przeważającej większości – ponad 90 proc. chorych – nadciśnienie tętnicze ma charakter pierwotny. Pomimo znacznego postępu i rozwoju badań prowadzonych w dziedzinie nadciśnienia pierwotnego, określanego niekiedy mianem samoistnego, przyczyny prowadzące do jego rozwoju nie są w pełni wyjaśnione.

Nadciśnienie pierwotne najczęściej ujawnia się między 30. a 50. rokiem życia, a obraz kliniczny niepowikłanego nadciśnienia jest stosunkowo mało typowy. Przez wiele lat odznacza się zazwyczaj bezobjawowym przebiegiem i nie powoduje uchwytnych dolegliwości. Najczęściej rozpoznawane jest podczas przypadkowego lub przeprowadzonego z powodu ujawnienia się innej choroby pomiaru ciśnienia tętniczego. Objawy kliniczne pojawiają...


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.