1/2002
vol. 6
Videotoracoscopic (VATS) diagnosis of neoplasmatic pleural effusion
Współcz Onkol (2002), vol. 6, 1, 20-23
Online publish date: 2003/03/26
Get citation
WSTĘP
W ostatnich latach obserwuje się znaczący wzrost liczby chorych z płynem w opłucnej, wymagających szybkiej i pewnej diagnostyki przyczyn jego powstawania. Postęp w dziedzinie wideotorakoskopii (VATS) znacznie powiększył możliwości oceny zmian w opłucnej, ułatwiając prawidłowe i pewne pobranie materiału z miejsc zmienionych chorobowo [5, 8, 10, 19]. Narastanie płynu w jamie opłucnej pomimo kilkakrotnych punkcji i leczenia farmakologicznego, może sugerować znacznie zaawansowany proces rozrostowy [1, 2, 6, 18]. Przyczyn gromadzenia się płynu w opłucnej jest wiele, ale najczęściej w chorobie nowotworowej pojawia się on z powodu:
- zatkania naczyń chłonnych opłucnej przez komórki nowotworowe,
- niedrożności oskrzela spowodowanej tkanką nowotworową i następowym stanem zapalnym z niedodmą,
- zajęcia przez nowotwór węzłów chłonnych śródpiersia,
- hipiproteinemii w uogólnionym stadium choroby nowotworowej,
- powikłań leczenia przeciwnowotworowego: radioterapii (zwłóknienie naczyń chłonnych), chemioterapii.
Wśród wielu objawów klinicznych wysięku opłucnowego dominują: narastająca duszność spoczynkowa i tachykardia, spowodowane ograniczeniami pojemności oddechowej, przesunięciem śródpiersia w stronę zdrową i utrudnieniem spływu żylnego [4, 7]. W diagnostyce płynu z opłucnej stosuje się zwykle badanie laboratoryjne ogólne i cytologiczne płynu opłucnowego, zdjęcie radiologiczne klatki piersiowej, USG i TK klatki piersiowej, biopsję opłucnej oraz metody inwazyjne: klasyczną torakoskopię, wideotorakoskopię i torakotomię diagnostyczną [4, 6, 8]. VATS pozwala na dokładną eksplorację jamy opłucnowej, pobranie wycinków do badania histopatologicznego, uwolnienie zrostów oraz przestrzeni płynowych, co zwiększa skuteczność zabiegu w porównaniu z klasycznym drenażem [5, 8, 10, 19]. Po uzyskaniu rozpoznania nowotworowego charakteru wysięku, zalecanym zabiegiem paliatywnym jest pleurodeza, czyli obliteracja jamy opłucnej, gdyż zwykle stan chorych i zaawansowanie procesu wyklucza możliwość wykonania innych zabiegów. Najbardziej rozpowszechniona oraz możliwa do zastosowania jest pleurodeza chemiczna [3, 6, 7, 11, 16]. Zahamowanie gromadzenia się płynu w jamie opłucnej uzyskuje się przez jej zarastanie w wyniku reakcji zapalnej w odpowiedzi na wprowadzenie środka obliterującego [4, 9]. Jego działanie polega najprawdopodobniej na niszczeniu komórek międzybłonka, powstaniu ziarniny i nagromadzeniu się komórek olbrzymich i makrofagów, a uwalniane przez nie mediatory powodują aktywację fibroblastów z następowym procesem włóknienia [2, 4, 9, 14]. Stosuje się wiele substancji wywołujących tę reakcję: tetracykliny, leki przeciwnowotworowe (Bleomycynę, Nitrogranulogen, Adriablastynę), wyciąg z Corynbacterum Parvum, talk [1, 2, 7, 12, 15, 16, 17, 18, 20]. Powikłania po zabiegu pleurodezy, takie jak krwiak opłucnej, ropniak opłucnej, zapalenie płuc, reakcja gorączkowa oraz bóle w miejscach po troakarach i drenach są rzadkie i łatwe do opanowania. Zwykle nie obserwuje się śmiertelności okołooperacyjnej [3, 12, 13, 21, 22].
Celem pracy była ocena przydatności wideotorakoskopii w diagnostyce i leczeniu nowotworowych wysięków w opłucnej.
MATERIAŁ I METODA
W Oddziale Chirurgii Klatki Piersiowej Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie, od września 1997 do maja 1999 r. wykonano 44 wideotorakoskopie ze wstępnym rozpoznaniem przewlekłego wysięku. Wyselekcjonowano 23 chorych: 16 kobiet w wieku od 36 do 71 lat (średnio 60,1 lat) oraz 7 mężczyzn w wieku od 46 do 72 lat (średnio 60,7 lat), u których na podstawie objawów klinicznych, tj. spadku wagi ciała, wyniszczenia, ciężkiego stanu ogólnego, obrazu RTG klatki piersiowej lub choroby nowotworowej w wywiadzie, podejrzewano proces rozrostowy w opłucnej. Chorzy ci byli wcześniej diagnozowani w innych oddziałach, gdzie mimo wielokrotnych punkcji nie ustalono etiologii wysięku. Zabiegi VATS przeprowadzano w warunkach sali operacyjnej w znieczuleniu ogólnym. Wycinki pobierano z widocznych w obrazie wideo zmian na opłucnej ściennej i płucnej. Zwykle stosowano jeden z środków obliterujących opłucną. U wszystkich chorych stosowano po zabiegu drenaż ssący do czasu zmniejszenia wydzielania się płynu do ok. 50-100 ml/dobę.
WYNIKI
Wideotorakoskopia pozwoliła na ustalenie rozpoznania histopatologicznego u wszystkich chorych. U 7 kobiet, które w okresie 2-7 lat poprzedzających zabieg miały wykonaną mastektomię z powodu raka gruczołowego sutka, rozpoznano rozsiew nowotworowy do opłucnej, w 2 przypadkach stwierdzono rozsiew raka jasnokomórkomórkowego nerki (jedna chora po nefrektomii przed 6 laty, druga leczona i obserwowana od kilkunastu lat z rozpoznaniem degeneratio policystica renum), w jednym przypadku przerzuty do opłucnej raka brodawkowatego tarczycy (fot.) oraz po jednym przypadku przerzutów raka jajnika oraz gruczolaka jelita grubego. U 5 osób rozpoznano międzybłoniaka opłucnej, a u kolejnych 6 rozsiew raka płuca (4 przypadki raka gruczołowego, 1 - płaskonabłonkowego i 1 - drobnokomórkowego) - tab. 1.
U wszystkich chorych, drogą punkcji przed zabiegiem, uzyskiwano płyn wysiękowy z jego charakterystycznymi cechami (tab. 2.). Porównano czas, jaki upłynął od pojawienia się objawów wysięku i całkowitą ilość ewakuowanego płynu z opłucnej przed zabiegiem VATS do czasu drenażu oraz ilość płynu po zabiegu (tab. 3.).
U wszystkich chorych uzyskano doraźne zahamowanie wydzielania się płynu bez konieczności wykonywania powtórnej pleurodezy. Jedynie 10 chorych (43 proc.) wymagało 1-3 punkcji odbarczających ograniczonych zbiorników płynowych stwierdzanych w USG opłucnej.
OMÓWIENIE
Na 23 chorych z rozpoznanym za pomocą wideotorakoskopii rozsiewem nowotworowym w opłucnej, tylko w 10 przypadkach (43 proc.) miano do czynienia z potwierdzoną chorobą nowotworową w wywiadzie, sugerującą etiologię wysięku opłucnowego. U pozostałych 13 chorych nawracający płyn w opłucnej był pierwszym objawem zaawansowanej choroby nowotworowej w stadium nieoperacyjnym. Obraz radiologiczny, jak również dominujące objawy kliniczne u pacjentów z wysiękiem nowotworowym, takie jak kaszel, duszność, bóle w klatce piersiowej, nie są charakterystyczne, a jedynie potwierdzają obecność dużej ilości płynu w opłucnej. Ocena makroskopowa oraz badanie cytologiczne płynu również nie pozwala na postawienie konkretnego rozpoznania, chociaż w rozroście nowotworowym najczęściej jest to płyn krwisty; w badanym materiale 19 chorych (82,6 proc.). Natomiast badanie cytologiczne płynu tylko w 5 przypadkach (21,7 proc.), wynikiem histopatologicznym cellulae suspectae sugerowało proces rozrostowy. Badaniem ogólnym płynu potwierdzono wysięk z jego charakterystycznymi cechami. Odczyn pH płynu opłucnowego poniżej 7,2 jest niepomyślnym wskaźnikiem rokowniczym dotyczącym skuteczności zabiegu pleurodezy, czego nie stwierdzono w badanym materiale [1, 11, 14, 15].
Zwraca uwagę bardzo długi czas diagnostyki zachowawczej oraz duża ilość ewakuowanego ogółem płynu z jamy opłucnowej, zanim wdrożono postępowanie inwazyjne - odpowiednio >14 tyg. i >3 000 ml płynu.
Krótki czas drenażu (średnio 4 dni) i niewielka ilość płynu po zabiegu (ok. 500 ml) świadczy o wysokiej skuteczności takiego postępowania, bez względu na stadium zaawansowania choroby nowotworowej (zwykle stosowano talk lub doxycyclinę). W badanym materiale nie obserwowano poważniejszych powikłań po zabiegu. Lokalne reakcje bólowe i gorączka ustępowały po paru dniach. Średni czas pobytu chorych na oddziale wynosił 11,8 dnia. Wszystkich chorych skierowano do dalszego leczenia na oddziale onkologii.
WNIOSKI
- Wideotorakoskopia połączona z pleurodezą opłucnej jest dobrą metodą w diagnostyce i leczeniu nawracających wysięków w jamie opłucnowej.
w Jest to zabieg bezpieczny i dobrze znoszony przez chorych, a dolegliwości bólowe po zabiegu są łatwe do opanowania środkami przeciwbólowymi i ustępują zwykle po usunięciu drenu z opłucnej.
- Konieczna jest bardziej agresywna diagnostyka nawracających wysięków w jamie opłucnej i wczesne kierowanie chorych do zabiegów wykonywanych techniką VATS. Płyn, który jest diagnozowany ponad 2 tyg. i brak jednoznacznego rozpoznania - wymaga kwalifikacji do zabiegu VATS.
- Ciężki stan ogólny chorego nie dyskwalifikuje go od zabiegu VATS i pleurodezy, gdyż jest możliwy do wykonania w znieczuleniu miejscowym.
- Szybkie uzyskanie rozpoznania histopatologicznego i zahamowanie wydzielania płynu w opłucnej w przypadku rozsiewu nowotworowego pozwala na wcześniejsze wdrożenie chemio- i/lub radioterapii paliatywnej lub leczniczej.
- Oszczędzenie choremu długotrwałej hospitalizacji oraz licznych punkcji stanowi znaczącą rolę w poprawie komfortu życia w terminalnej fazie choroby nowotworowej.
PIŚMIENNICTWO
1. Aelony Y, King RR, Boutin C. Toracoscopic talc poudrage in malignant pleural effusions: effectiv pleurodesis despite low pleural pH. Chest 1998; 113 (4): 1007-12.
2. Angouras D, et al. Talc slurry pleurodesis for symptomatic malignant pleural effusions. International Congres of Thorax Surgery. Athens 1997.
3. Danby CA, Adebonojo SA, Moritz DM. Video-assisted talc pleurodesis for malignant pleural effusions utilising local anestesia and I. V. sedation. Chest 1998; 11 3 (3): 739-42.
4. Droszcz W i wsp. Choroby opłucnej. PZWL 1997.
5. Dyszkiewicz W i wsp. Diagnostyczna i lecznicza przydatność VATS – doświadczenia własne na podstawie 80 przypadków. Wybrane zagadnienia z chirurgii klatki piersiowej. Wrocław 1996.
6. Grossi F, et al. Management of malignant pleural effusions. Drugs 1998; 55 (1): 47-58.
7. Hillerdal G. Pleural malignances including mesothelioma. Curr Opin Pulm Med 1995; 1 (4): 339-43.
8. Jabłonka S i wsp. Wideotorakoskopia w chirurgii klatki piersiowej dzisiaj i w najbliższej przyszłości. Wybrane zagadnienia z chirurgii klatki piersiowej. Wrocław 1996.
9. Krissman M, Pieper K, Muller KM. Pleural reaction pattern after talc pleurodesis. Patologie 1998; 19 (3): 214-20.
10. Lociero J. Toracoscopic management of malignant pleural effusions. Ann Thorac Surg 1993; 56 (3): 641-3.
11. Martinez-Moragon E, et al. Malignant pleural effusion: prognostic factor for survival and respons to chemical pleurodesis in a series of 120 cases. Respiration 1998; 65 (2): 108-13.
12. Milanes RC, et. al. Intrapleural talc for the treatment of malignant pleural effusions secondary to breast cancer. Cancer 1995; 75 (11): 2688-92.
13. Noppen M, et al. A prospectiv, randomised study comparing the efficacy of talc slurry and bleomycin in the treatment of malignant pleural effusions. Acta Clin Belg 1997; 52 (5): 258-62.
14. Rodriguez-Panadero F, Antony VB. Pleurodesis: state of art. Eur Respir J 1997; 10 (7): 1648-54.
15. Rodriguez Panadero F. Curent trends in pleurodesis. Curr Opin Pulm Med 1997; 3 (4): 319-25.
16. Saka H, Shiokata K. State of srt: treatment of malignant pleural and pericardial effusions. Gan To Kagaku Ryoho 1997; 24 (3): 418-25.
17. Tattersal M. Management of malignant pleural effusions. Aust N Z J Med 1988; 28 (3): 394-6.
18. TurlerA, Walter M, Schmitz-Rixen T. Curent treatment strategy in malignant pleural effusions. Wien Klin Wochenschir 1996; 108 (9): 255-61.
19. Wojcik J i wsp. Wideotorakoskopia w materiale własnym. Wybrane zagadnienia z chirurgii klatki piersiowej. Wrocław 1996.
20. Vargas FS, Texeira LR. Pleural malignances. Curr Opin Pulm Med 1996; 2 (4): 335-40.
21. Zimmer PW, et al. Prospective randomized trial of talc slury vs. Bleomycin in pleurodesis for symptomatic malignant pleural effusions. Chest 1997; 112 (2): 430-4.
22. Viallat JR, et al. Toracoscopic talc poudrage pleurodesis for malignant effusions: a review of 360 cases. Chest 1996; 110 (6): 1387-93.
ADRES DO KORESPONDENCJI
dr med. Wojciech Kądziołka
Oddział Chirurgii Klatki Piersiowej
Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc
ul. Rycerska 2
35-241 Rzeszów
Copyright: © 2003 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License ( http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
|
|