ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
1/2001
vol. 4
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Dlaczego drożeje opieka medyczna?

Elżbieta Gawryś

Przew Lek 2001, 4, 1/2, 3-5
Data publikacji online: 2003/09/01
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 



Koszty opieki medycznej rosną na całym świecie. Nie ma kraju, który nie próbowałby kontrolować nakładów ponoszonych przez państwo na ochronę zdrowia obywateli. Jednocześnie wiadomo, że mimo rosnących wydatków na ubezpieczenia zdrowotne, chorzy ponoszą znaczne koszty także z własnych kieszeni i nie czują się przy tym usatysfakcjonowani. Pieniądze pochłaniane przez systemy opieki zdrowotnej wydają się wpadać w czarną dziurę i mimo niewątpliwego postępu nauk medycznych, świat pełen jest chorych i niezadowolonych z procesu leczenia ludzi.





Na pytanie, dlaczego tak bardzo rosną koszty opieki zdrowotnej, trudno dać precyzyjną i prostą odpowiedź. Przyczyn, dla których wydajemy coraz więcej pieniędzy na leczenie jest wiele.
Głównym winowajcą odpowiedzialnym za taki stan rzeczy jest system organizacji opieki zdrowotnej. Tak uważa dr Katarzyna Tymowska, kierownik Podyplomowego Studium Ekonomiki Zdrowia Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Dr Maciej Niewada z Katedry Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Akademii Medycznej w Warszawie wymienia inne istotne przyczyny, które generują wzrost kosztów opieki medycznej. Otóż technologie stosowane w medycynie są coraz droższe, a jednocześnie nawet te najbardziej wyrafinowane i najkosztowniejsze są możliwe do wykorzystania w większości ośrodków medycznych. Chodzi tu nie tylko o aparaturę medyczną, ale i nowe leki. Ich wprowadzanie do terapii rzutuje na wzrost kosztów leczenia. Społeczeństwo się starzeje, postęp w terapii chorób przewlekłych nie jest spektakularny, a koszty opieki medycznej nad ludźmi starymi i przewlekle chorymi obciążają cały system opieki zdrowotnej każdego kraju.
Doktor Niewada zastrzega od razu, że łatwo może wymienić kilka procedur, które są niebywale kosztowne, np. przeszczep szpiku albo niektóre badania radiologiczne. Mówiąc o tych wysoko specjalistycznych procedurach, zawsze warto patrzeć jednak nie tylko na koszty, ale na ich przydatność, zestawiać wydatki z korzyściami, jakie ta procedura przynosi. Są metody bardzo drogie, ale wybitnie skuteczne, np. przeszczep szpiku. Bywa, że jest to czasami jedyna metoda terapii, gwarantująca pełne wyleczenie.

Pacjenta chorego przewlekle uderza po kieszeni przede wszystkim koszt powtarzających się badań i leków. Ceny leków stale rosną, a w Polsce wzrasta również udział własny pacjentów w wydatkach na leki. Są dane mówiące o...


Pełna treść artykułu...
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.