Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
4/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Dlaczego warto analizować skład mineralny włosów?

Grażyna Jeżewska

Online publish date: 2004/02/06
View full text Get citation
 



– Dieta, którą mi zalecono – na podstawie wyników analizy pierwiastkowej włosów – spowodowała, że tzw. rzuty trwającej u mnie kilkanaście lat nieuleczalnej choroby przebiegają dużo łagodniej niż poprzednio – twierdzi cierpiąca na SM mieszkanka Łodzi.







Do Laboratorium Pierwiastków Śladowych przy Zakładzie Biochemii i Chemii Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, które analizuje skład mineralny włosów, zgłasza się coraz więcej chętnych na badania. Jest to jedyne laboratorium w Polsce, w którym ocenia się aż 21 mikroelementów we włosach pacjenta. W krajach wysoko uprzemysłowionych badania tego typu wykonuje się od 19 lat. Ich wyniki są wymagane m.in. przez towarzystwa ubezpieczeniowe. W Polsce są mało znane i trudno dostępne, ale ostatnio coraz bardziej doceniane. Do badania pobiera się 300 mg włosów ściętych przy skórze pacjenta. Następnie są one myte, suszone, specjalnie mineralizowane i spalane w piecu mikrofalowym. Aby uzyskać wiarygodną analizę, biochemicy posługują się jeszcze absorbcjometrem atomowym, nowoczesnym urządzeniem o bardzo dużej wartości (koszt wyposażenia całego takiego laboratorium to prawie 500 tys. złotych).

Na wynik czeka się ok. 2 tygodni. Uzyskana analiza składu włosów pozwala na ustalenie optymalnej dla danej osoby diety. Ma to ogromne znaczenie w leczeniu wielu schorzeń, rehabilitacji i profilaktyce.

Na podstawie przedstawionej analizy można stwierdzić bardzo wczesne procesy nowotworowe w organizmie, tak wczesne, że nie sposób ich wykryć metodami tradycyjnymi.
W organizmie człowieka można stwierdzić co najmniej 46 związków nieorganicznych. Aż 30 z nich jest niezbędnych do życia. Wśród pierwiastków zwanych makroelementami, występujących w ilościach większych od 0,01 proc., są: wapń, magnez, fosfor, sód i potas. Pozostałymi, występującymi w naszym organizmie w ilości poniżej 0,01 proc. – są mikroelementy, m.in. żelazo, miedź, cynk, mangan, selen, molibden i chrom.

Oprócz makro- i mikroelementów wchłaniamy też pierwiastki toksyczne w wyniku kontaktu ze skażonym środowiskiem i skażoną żywnością. Może to być rtęć, kadm, ołów, glin.

Zaburzenia równowagi mineralnej organizmu mogą być przyczyną wielu chorób: niektórych nowotworów, Alzheimera, nadciśnienia, nadpobudliwości, migreny, hipercholesterolemii, zaburzeń hormonalnych i wielu innych.

...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.