eISSN: 2450-4459
ISSN: 2450-3517
Lekarz POZ
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors
Editorial System
Submit your Manuscript
5/2024
vol. 10
 
Share:
Share:
abstract:

Dobra praktyka współpracy lekarza rodzinnego z lekarzem medycyny pracy

Paulina Paciej-Gołębiowska
1
,
Tomasz Wittczak
2

  1. Centrum Medyczne LUX MED, Łódź
  2. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, Centrum Profilaktyczno-Lecznicze w Łodzi
Online publish date: 2024/12/20
View full text Get citation
 

Wprowadzenie

Medycyna pracy jest specjalistyczną dziedziną medyczną wyodrębnioną w celu zapewnienia kompleksowej ochrony zdrowia osób pracujących. Jej nadrzędnym celem jest ograniczenie szkodliwego wpływu pracy na zdrowie ludzi, jak również sprawowanie nad nimi wszechstronnej opieki profilaktycznej [1].
W opiece nad pracownikami poza lekarzami uczestniczą również pielęgniarki, psycholodzy oraz inni profesjonaliści posiadający odpowiednie kwalifikacje, zaliczani do tzw. służby medycyny pracy. W ramach wykonywanej działalności współdziałają oni z pracownikami, pracodawcami, przedstawicielami instytucji państwowych (np. Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Państwową Inspekcją Sanitarną), jednostkami badawczo-rozwojowymi, a także z lekarzami rodzinnymi, co wynika bezpośrednio z zapisu w ustawie o służbie medycyny pracy [2]. Można zatem powiedzieć, że współpraca między lekarzami obu tych specjalności jest nie tylko merytorycznie uzasadniona, lecz także usankcjonowana i wymagana prawnie.
Zarówno medycyna rodzinna, jak i medycyna pracy są specjalizacjami łączącymi elementy medycyny klinicznej i zdrowia publicznego. Są również ściśle związane z medycyną środowiskową – nauką dotyczącą skutków zdrowotnych narażenia na szkodliwe czynniki w środowisku oraz sposobów diagnozowania uwarunkowanych środowiskowo zaburzeń zdrowia, zapobiegania im i ich leczenia. Dla lekarza zorientowanego holistycznie istotne są zarówno zagrożenia występujące w środowisku komunalnym, domowym, jak i w środowisku pracy. W działaniach mających na celu kształtowanie zdrowia jednostkowego i populacyjnego należy uwzględniać łączny wpływ wszystkich wymienionych typów zagrożeń. Dlatego też ścisła współpraca lekarzy rodzinnych i lekarzy medycyny pracy, która wydaje się dotąd niedoceniana, znajduje pełne uzasadnienie.
Celem artykułu jest przybliżenie wspólnych obszarów działalności lekarzy rodzinnych i lekarzy medycyny pracy oraz możliwych i pożądanych form ich współpracy.

Badania profilaktyczne pracowników – wstępne, okresowe i kontrolne

Praktyka lekarzy medycyny pracy najczęściej jest kojarzona z przeprowadzaniem przez nich badań profilaktycznych pracowników (choć się do nich nie ogranicza). Badanie wstępne jest wykonywane przed przyjęciem pracownika do pracy, a w jego trakcie ustala się częstotliwość kolejnych badań, nazywanych okresowymi. Jest ona uzależniona od aktualnego stanu zdrowia pacjenta oraz występujących w środowisku pracy czynników szkodliwych....


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.