Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
4/2004
vol. 7
 
Share:
Share:
abstract:

Doktor Sokrates

Maciej Banach
,
Piotr Okoński

Przew Lek 2004; 4: 6-11
Online publish date: 2004/05/12
View full text Get citation
 
Szkolenia za unijne pieniądze




Z dniem 1 maja dyplomy i specjalizacje polskich lekarzy będą automatycznie uznawane we wszystkich państwach członkowskich Wspólnoty. Przyznanie prawa wykonywania zawodu jest jednak tylko etapem wstępnym. Unia Europejska duży nacisk kładzie na ustawiczne kształcenie i jego jakość. Sprostanie współczesnym wyzwaniom medycyny i pokonanie konkurencji wymaga nieustannego podnoszenia kwalifikacji, a także zdobywania nowych umiejętności.



W Polsce proces doskonalenia zawodowego lekarzy nie istnieje, brakuje bowiem pieniędzy na specjalizacje, a z roku na rok zmniejszana jest liczba przyznawanych miejsc rezydenckich. Nie ma wystarczających środków na kursy, sympozja, konferencje i zjazdy naukowe. Lekarze w Polsce po zrobieniu specjalizacji często już nigdy nie zaglądają do książek medycznych, nie mają pojęcia o najnowszych badaniach i trendach w medycynie. Jedynie ośrodki kliniczne (choć i tak nie wszystkie) starają się nadążać za rozwojem nowoczesnej medycyny. Sytuacja nie jest ciekawa, ale z drugiej strony trudno dziwić się lekarzowi, otrzymującemu na etacie poniżej 900 zł brutto, że nie ma ochoty zapoznawać się z najnowszymi badaniami klinicznymi, czy nowościami farmaceutycznymi.
W poszczególnych państwach Unii Europejskiej sprawa finansowania dokształcania lekarzy jest rozwiązywana w różny sposób, podobnie jak sprawdzanie, czy realizują oni swój ustawowy obowiązek. Najczęstszą formą weryfikacji jest sprawdzanie zgromadzenia określonej liczby punktów kredytowych. Punkty te otrzymuje się za uczestniczenie w konferencjach naukowych, członkostwo w towarzystwach naukowych, zaliczanie kursów i podobną aktywność. Aby przedłużyć prawo wykonywania zawodu, lekarz musi przedstawić dokumentację zgromadzenia odpowiedniej liczby punktów kredytowych. Polska należy do nielicznych krajów, które nie mają żadnego ustawowego systemu weryfikacji CME/CPD (CME – Continuous Medical Education – oznacza trwający całe życie stały proces kształcenia w obrębie naukowych podstaw praktyki lekarskiej; CPD – Continuous Professional Development – obejmuje dodatkowo podnoszenie kwalifikacji w zakresie zarządzania, porozumiewania się z pacjentami, z politykami, a także w zakresie wszelkich innych zdolności podnoszących jakość i sprawność świadczonych usług). W Polsce nie ma żadnego systemu finansowania dokształcania zawodowego, oprócz uznania, że...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.