eISSN: 2543-6627
ISSN: 2450-9167
Reumatologia News
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
3-4/2016
vol. 1
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Działalność Kliniki Reumatologii, Chorób Wewnętrznych i Geriatrii PUM w Szczecinie

Marek Brzosko
,
Hanna Przepiera-Będzak

Data publikacji online: 2017/02/20
Jednymi z wiodących projektów badawczych realizowanych w Klinice Reumatologii, Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego są badania nad rolą cytokin prozapalnych, angiogenezy, molekuł adhezyjnych i polimorfizmów wybranych genów w powiązaniu z aktywnością choroby oraz zmianami narządowymi i powikłaniami sercowo-naczyniowymi u chorych na seronegatywne spondyloartropatie zapalne (SSZ), zapalenia naczyń, zapalenie wielomięśniowe i skórno-mięśniowe, toczeń rumieniowaty układowy, zespół antyfosfolipidowy i twardzinę układową.
Klinika Reumatologii, Chorób Wewnętrznych i Geriatrii PUM aktywnie pozyskuje finansowanie na badania naukowe w ramach projektów badawczych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Centrum Nauki.
Realizowane w Klinice projekty badawcze:
• ocena związku między stężeniem interleukiny 23 i polimorfizmem genu receptora interleukiny 23 a aktywnością zapalną i przebiegiem choroby u chorych na seronegatywne spondyloartropatie,
• ocena czynników ryzyka wpływających na grubość kompleksu błony wewnętrznej i środkowej w tętnicach szyjnych oraz występowania miażdżycy u chorych na seronegatywne spondyloartropatie zapalne.
Wyniki badań prowadzonych w Klinice Reumatologii, Chorób Wewnętrznych i Geriatrii PUM są prezentowane na międzynarodowych kongresach naukowych EULAR, ACR, APLAR oraz publikowane w czasopismach międzynarodowych z IF.
Od maja 2014 r. Klinika Reumatologii, Chorób Wewnętrznych i Geriatrii PUM jest uczestnikiem Konsorcjum Naukowego Ośrodków Akademickich Polskiej Grupy Spondyloartropatii (Polish Spondyloarthritis Initiative – PolSPI), którego liderem jest Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum, Katedra Chorób Wewnętrznych i Gerontologii UJ CM w Krakowie. Zadaniami konsorcjum są:
• promocja oraz koordynacja wspólnych projektów badawczych,
• występowanie z wnioskami o dotacje na prowadzenie wspólnych projektów,
• wzajemna wymiana wyników badań oraz doświadczeń dydaktycznych,
• podejmowanie wspólnych przedsięwzięć badawczych i publikacyjnych.
Głównym obszarem zainteresowań naukowych konsorcjum jest ocena udziału komórek układu immunologicznego w oddziaływaniu na przewlekły proces zapalny i przebudowę tkanki kostnej u chorych na SSZ.
Od października 2013 r. we współpracy z Kliniką Reumatologii I Wydziału Medycznego Uniwersytetu Karola i Instytutu Reumatologii w Pradze w Czechach, kierowanej przez prof. Karela Pavelkę, Klinika...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.