Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
3/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Dziecko matki zakażonej wirusem C zapalenia wątroby

Małgorzata Aniszewska

Przew Lek 2001, 4, 3, 74-76
Online publish date: 2003/09/03
View full text Get citation
 


Relacja między matką a jej nowo narodzonym dzieckiem jest szczególna. Kontakt matki z niemowlęciem w pierwszych miesiącach jego życia jest bardzo bliski, można powiedzieć fizycznie bezpośredni. Ma to ogromny wpływ na dalszy, prawidłowy rozwój dziecka. Jak powinna wyglądać ta relacja w rodzinach matek zakażonych wirusem C zapalenia wątroby (HCV)? Jakie jest ryzyko odmatczynego zakażenia noworodka, niemowlęcia, dziecka starszego, innych domowników? Są to pytania, na które lekarz rodzinny i pediatra muszą coraz częściej udzielać odpowiedzi.






Wirus zapalenia wątroby typu C jest jednoniciowym kwasem rybonukleinowym (RNA), występującym w formie kulistej z otoczką. Wykazuje wrażliwość na standardowe warunki sterylizacji (analogiczne dla wirusa zapalenia wątroby typu B).
Liczba osób zakażonych HCV na świecie wynosi ok. 170 mln. Uważa się, że w Polsce zakażenie HCV dotyczy 1,5–2 proc. populacji, co daje liczbę ok. 500 tys. osób [1].
Wirus przenoszony jest drogą parenteralną. Do grup wysokiego ryzyka należą:

- osoby uzależnione od środków odurzających przyjmowanych drogą parenteralną,

- pacjenci przewlekle hemodializowani,

- wielokrotni biorcy krwi i preparatów krwiopochodnych (zwłaszcza przed 1994 r., tzn. przed wprowadzeniem rutynowych badań krwiodawców w kierunku zakażenia HCV).

Wydaje się, że do grupy potencjalnego ryzyka w Polsce może należeć większość pacjentów. Panuje zgodne przekonanie, że dominującą rolę w transmisji zakażeń HCV odgrywają niedbale wykonane procedury diagnostyczne i lecznicze przebiegające z przerwaniem ciągłości tkanek, jak pobrania krwi czy iniekcje [2].
Należy podkreślić, że choć do zakażenia HCV może dojść przez kontakty seksualne, częstość zakażeń u długotrwałych partnerów seksualnych osób zakażonych jest bardzo niska. Obliczono, że całkowite ryzyko zakażenia partnera w związku monogamicznym trwającym 10–20 lat jest mniejsze niż 5 proc. Ryzyko to zwiększa się w przypadku częstej zmiany partnerów [3].

Wiedza społeczeństwa na temat dróg transmisji, przebiegu (w 90 proc. bezobjawowym) i odległych skutkach zakażenia HCV jest coraz większa.

Pacjenci z grup ryzyka sprawdzają obecność przeciwciał anty-HCV oraz aktywność aminotransferaz zarówno kierowani przez lekarza pierwszego kontaktu, jak i z własnej inicjatywy. Można więc przypuszczać, że liczba kobiet w...


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.