eISSN: 2543-6627
ISSN: 2450-9167
Reumatologia News
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
2/2019
vol. 4
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Dziesięciolecie „Trendów w Reumatologii”

Piotr Wiland

Data publikacji online: 2019/08/22
Jesienią 2009 r. narodziła się koncepcja cyklu konferencji „Trendy w Reumatologii” połączonego z wydawaniem z tej okazji pozycji książkowych. We wrześniu 2009 r. przestałem pełnić funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie reumatologii. Uświadomiłem sobie wtedy, że jestem w posiadaniu dwóch bezcennych atrybutów: sporej porcji wolnego czasu i wciąż niespożytej energii do działania na rzecz reumatologii. Połączenie tych dwóch elementów, przy inspiracji i wsparciu organizacyjnym prezesa Wydawnictwa Termedia Janusza Michalaka, w kolejnych miesiącach stopniowo się materializowało, wszystko zaś zaczęło się w piątek 26 marca 2010 r. w budynku Politechniki Wrocławskiej.
Jak zawsze na początku było sporo niepewności i pytań: Czy dopisze frekwencja? Czy pierwsze wydanie książki zostanie dowiezione na czas? Jakie będzie zainteresowanie programem merytorycznym? W ramach inauguracji wygłosiłem wykład, który zatytułowałem „Podróż przez Wrocław nie tylko medycznym szlakiem”. Starałem się w nim przybliżyć słuchaczom swoje miasto, które pod wieloma względami może fascynować, zachwycając zarówno wspaniałym położeniem, jak i średniowiecznymi zabytkami, a ponadto może się pochwalić, że właśnie stąd pochodziło dziesięciu laureatów Nagrody Nobla.
Co roku na konferencji z cyklu „Trendy w Reumatologii” gościliśmy ok. 350 uczestników, wśród których najliczniejszą grupę stanowili specjaliści z dziedziny reumatologii oraz chorób wewnętrznych. Od 2011 r. pięć kolejnych konferencji organizowanych było we Wrocławskim Centrum Kongresowym Hali Stulecia, zaś następne cztery w hotelu Ibis Styles, położonym naprzeciwko Dworca Głównego PKP. Zwykle odbywały sie one na początku wiosny, na przełomie marca i kwietnia.
Główną ideą cyklu „Trendy w Reumatologii” było i jest przedstawianie najnowszych doniesień z różnych dziedzin reumatologii, zwykle publikowanych w ciągu roku poprzedzającego konferencję. Były one również omawiane w poszczególnych rozdziałach książki dostępnej podczas tego wydarzenia dla wszystkich uczestników. Najważniejsze zagadnienia o podobnej tematyce prezentowano też w formie wykładów prelegentów z większości czołowych ośrodków reumatologicznych z całej Polski.
Od 2010 do 2014 r. książka była publikowana corocznie, później zaś co drugi rok, zawsze w latach parzystych. Ostatnie wydanie zostało opublikowane w 2018 r. i dotyczyło najnowszych doniesień z dwóch lat poprzedzających konferencję.
Dla porządku i gwoli kronikarskiej skrupulatności wymienię...


Pełna treść artykułu...
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.