eISSN: 1897-4252
ISSN: 1731-5530
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska/Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
2/2006
vol. 3
 
Share:
Share:

Editorial

Marian Zembala
,
Tadeusz Orłowski

Kardiochir Torakochir Pol 2006; 3 (2): 131–132
Online publish date: 2006/08/31
Article file
Get citation
 
 
Docieramy do Państwa – Koleżanek i Kolegów – w środku upalnego lata, głęboko wierząc, że interesujący numer Kardiochirurgii i Torakochirurgii Polskiej zmieści się nawet w skąpym wakacyjnym bagażu. Urlopowa atmosfera, mimo iż czasami dość krótka, sprzyja przemyśleniom, nadrobieniu wielu zaległości, pozbieraniu porozrzucanych w czasie pracowitego roku myśli i przelaniu ich na papier bez niepotrzebnego pośpiechu i nadmiaru obowiązków.
W tym zeszycie szczególnie polecamy artykuły naszych ekspertów, dr Katarzyny Lietz – Polki zamieszkałej w USA, która przez ostatnich kilka lat odnosi wielkie sukcesy w kardiologii i transplantologii serca, o czym świadczą nagrody i wyróżnienia, jakie otrzymuje na kongresach Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Międzynarodowego Towarzystwa Transplantacji Serca i Płuc. Szczególnie ważnym przesłaniem wynikającym z jej artykułu jest przekonanie polskiego czytelnika, że korzystanie z mechanicznych sposobów wspomagania krążenia staje się postępowaniem coraz częstszym i coraz skuteczniejszym w wypadku chorych z ciężką niewydolnością krążenia.
Polecamy również szczególnej uwadze naszych Czytelników pracę o nowych możliwościach leczenia (za pomocą terapii fagowej) zakażeń wywoływanych przez bakterie antybiotykooporne. Tę ważną problematykę przybliża nam, pokazując równocześnie udokumentowane osiągnięcia w dziedzinie, znakomity zespół immunologów i bakteriologów z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu, pod kierownictwem wybitnego polskiego immunologa prof. Andrzeja Górskiego.
Powracamy także do bardzo ważnej problematyki współczesnej chirurgii wieńcowej, a mianowicie pomostowania tętnic wieńcowych z wykorzystaniem kilku tętnic własnych chorego. Szczególnie dużo miejsca poświęcamy tętnicy promieniowej i jej klinicznemu zastosowaniu oraz nowym możliwościom małoinwazyjnego endoskopowego pobierania. Cieszy rosnące polskie doświadczenie w tej dziedzinie i fakt, że rewaskularyzacja tętnicza z wykorzystaniem kilku własnych tętnic chorego staje się standardem u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, zwykle poniżej 60. roku życia.
Dziękujemy Kolegom kardiochirurgom dziecięcym z zespołu prof. Edwarda Malca z Krakowa za bardzo interesującą i cenną pracę, poświęconą wpływowi morfologii pojedynczej komory na wczesne i odległe wyniki leczenia metodą Fontana. Cennym uzupełnieniem tej pracy są komentarze napisane przez doświadczonych kardiochirurgów dziecięcych.
Postęp we współczesnej kardiochirurgii nie byłby możliwy bez bardzo intensywnej i ścisłej współpracy kardiologów i torakochirurgów z anestezjologami, od których oczekujemy nie tylko stałej pomocy i rad, ale również inspiracji do podejmowania nowych wspólnych wyzwań naukowych i klinicznych, zwłaszcza wobec chorych trudnych, obarczonych licznymi obciążeniami.
Nasi Czytelnicy z zadowoleniem przyjęli widoczny rozwój prac dotyczących rehabilitacji po operacjach serca i klatki piersiowej. Mamy prawo sądzić, że także i w tej dziedzinie będziemy świadkami rosnącej aktywności środowiska.
Dziękujemy prof. Piotrowi Dylewiczowi z Poznania za podjęcie się trudu prowadzenia tego działu w naszym czasopiśmie i życzymy wielu ciekawych inicjatyw redakcyjnych; co najważniejsze, żadnej odmowy wobec jego próśb i propozycji kierowanych do naszego środowiska.
Cieszy nas rosnący poziom prac doświadczalnych drukowanych na łamach naszego czasopisma i nowości przekazywanych przez ekspertów, doświadczonych lekarzy i naukowców z kraju i zagranicy.
W trudnym i burzliwym czasie debat o finansowaniu polskiej służby zdrowia proszę przyjąć refleksję filozoficzną na temat pięknych tradycji naszego zawodu jako swoisty lek (niestety, o dość krótkim działaniu) na zwątpienie, apatię i niepotrzebnie demonstrowaną publicznie beznadzieję. Pragniemy raz jeszcze przypomnieć, że uratowaliśmy system ubezpieczeniowy, co jest niekwestionowaną zasługą Zbigniewa Religi, ministra zdrowia, i jego współpracowników. Dla nas, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, Narodowym Funduszem Zdrowia, ale także korporacjami lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników medycznych, pozostaje nadal do rozwiązania wiele trudnych problemów, którym należy odważnie stawiać czoło. Im więcej będzie racji merytorycznych w tym działaniu, tym mniej rozwiązań przypadkowych, doraźnych, nietrafionych. Aktywność w naprawianiu systemu, pragmatyzm i zdecydowanie w działaniu, a także odwaga i dalekowzroczność, to skuteczne leki o długim i sprawdzonym działaniu. Dopiero zaopatrzeni w takie lekarstwa i przemyślenia, radzimy rozpoczynać wakacyjny urlop, rozglądając się po drodze, co jeszcze w naszym pięknym, prawie 40-milionowym kraju można i należy poprawić.

PS
Krótki bilans 2 lat istnienia Kardiochirurgii i Torakochirurgii Polskiej.
10 zeszytów i 2 suplementy, łącznie 1664 strony zawierające 398 prac, w tym aż 52 prace zagraniczne (!). Wyraźna przewaga prac oryginalnych. Dużo ważnych debat, komentarzy. Obok oczekiwanych i dobrze przyjętych przez Czytelników działów,mamy kolejne, nowe, takie jak perfuzja, rehabilitacja, coraz mocniej jest także widoczna kardiologia i kardiochirurgia doświadczalna.
Dziękujemy Państwu! Zapraszamy do dalszej współpracy.
Copyright: © 2006 Polish Society of Cardiothoracic Surgeons (Polskie Towarzystwo KardioTorakochirurgów) and the editors of the Polish Journal of Cardio-Thoracic Surgery (Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska). This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.