Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
1/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Elektrokardiograficzne próby wysiłkowe – zalecenia dla pacjentów z chorobą niedokrwienną serca

Marek Kośmicki
,
Zygmunt Sadowski

Online publish date: 2003/12/04
View full text Get citation
 



W pierwszej części (Przewodnik Lekarza, marzec 1999, nr 2 (6), str. 32–40) autorzy przedstawili podstawy fizjologii i patofizjologii krążenia wieńcowego oraz cechy nieprawidłowej odpowiedzi na wysiłek u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca. Omówiono podstawowe zasady rozpoznawania choroby wieńcowej przed wykonaniem próby wysiłkowej, wskazania i przeciwwskazania do tego testu, wybór protokołu badania oraz wskazania do zakończenia badania. Opisano kryteria kliniczne, hemodynamiczne i elektrokardiograficzne dodatniej próby wysiłkowej oraz metody oceny tolerancji wysiłku. Przedstawiono przyczyny fałszywie dodatnich i fałszywie ujemnych testów wysiłkowych, a także podano wskazania do koronarografii na podstawie wyniku próby wysiłkowej – łącznie z oceną stanu klinicznego.




Zgodnie z zapowiedzią, w prezentowanej obecnie drugiej części opracowania omówimy, w jaki sposób wykorzystywać wyniki elektrokardiograficznych prób wysiłkowych przy udzielaniu porad dotyczących wykonywania przez chorych codziennych czynności życiowych, aktywności zawodowej, a także sportu i rekreacji. Zapowiadany przez autorów artykuł omawiający rolę testów wysiłkowych w ocenie skuteczności terapii wieńcowej ukaże się w części trzeciej.
W piśmiennictwie polskim brakuje popularnych opracowań dotyczących dozowania wysiłku w życiu codziennym i przy wykonywaniu pracy zawodowej, u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, które można polecić zarówno lekarzom ogólnie praktykującym, jak i chorym.
Pacjenci z dolegliwościami ze strony serca i naczyń stanowią w naszym kraju na tyle sporą część całego społeczeństwa, że praca lekarza rodzinnego, czy lekarza opieki podstawowej wymaga dobrego przygotowania z zakresu kardiologii. Warto, żeby lekarz zajmujący się chorym całościowo rozumiał podstawowe pojęcia dotyczące choroby wieńcowej i umiał zinterpretować wynik próby wysiłkowej, a następnie na podstawie tego wyniku pokierował dalszymi losami swojego pacjenta.
Siedzący tryb życia jest powiązany z otyłością, która z kolei może ułatwiać rozwinięcie się cukrzycy i prawdopodobnie nadciśnienia tętniczego, dlatego został uznany za istotny czynnik ryzyka choroby wieńcowej. Wielogodzinna praca siedząca lub o niewielkim nakładzie wysiłku fizycznego pozbawia człowieka konieczności korzystania z własnych i tak słabo rozwiniętych mięśni. Rozliczne urządzenia gospodarstwa domowego – roboty, pralki, odkurzacze...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.