ONKOLOGIA
Narządy głowy i szyi
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Elektywne wycięcie węzłów chłonnych szyi w N-ujemnych nowotworach jamy ustnej

Udostępnij:
Podczas tegorocznego kongresu ASCO (American Society of Clinical Oncology) zaprezentowano pracę porównującą skuteczność elektywnego (END – elective neck dissection) i terapeutycznego wycięcia węzłów chłonnych szyi (TND – therapeutic neck dissection) u chorych na raka jamy ustnej. Do badania włączono chorych na raka płaskonabłonkowego w stopniu T1 i T2 bez stwierdzonych przerzutów w węzłach chłonnych (N0). W praktyce klinicznej END u chorych T1-2N0 wykonuje się w przypadku dużego ryzyka wystąpienia mikroprzerzutów – np. w przypadku cechy G3. Badacze postanowili wykazać wyższość tej techniki w zakresie wpływu na przeżycie całkowite (OS – overall survival) i przeżycie wolne od choroby (DFS – disease-free survival).
Badanie objęło 596 chorych i zostało zakończone przed czasem po wstępnej analizie pierwszych 500 chorych (245 END i 255 TND). Oba ramiona badania były zbalansowane pod względem stopnia zaawansowania nowotworu i jego punktu wyjścia. Łącznie rozpoznano 427 nowotworów języka, 68 nowotworów błony śluzowej policzków i 5 nowotworów dna jamy ustnej. 221 nowotworów było w stopniu T1, a 279 w stopniu T2. Mediana czasu obserwacji wyniosła 39 miesięcy. W tym czasie stwierdzono 146 wznów w grupie TND i 81 wznów w grupie END. 3-letni OS wyniósł 80,0% u chorych poddanych END i 67,5% u leczonych metodą TND (p=0,01). 3-letni DFS wyniósł 69,5% dla END i 45,9% dla TND (p<0,001).
Podsumowując – END u chorych na raka płaskonabłonkowego jamy ustnej w stopniu T1-2N0 pozwala na 37% redukcję umieralności i powinno stać się standardem postępowania.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.