ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
8/2006
vol. 9
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Era psychofarmakologii. Rozmowa z Januszem Rybakowskim

Janusz Michalak

Przew Lek 2006; 8: 15-20
Data publikacji online: 2006/11/07
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 

Już niedługo pojawi się na naszym rynku przygotowana przez Wydawnictwo Termedia książka prof. Petera C. Whybrowa American mania. Ciągle więcej, ale nigdy dość. W Stanach Zjednoczonych bije ona rekordy popularności. Jaka była pańska rola w polskiej edycji tej publikacji? Był pan inspiratorem tego przedsięwzięcia?
Myślę, że spełniłem rolę orędownika, ponieważ od początku książkę Petera C. Whybrowa uważałem za dzieło niezwykłe, a jego autora zaliczam do grona moich bliskich kolegów od co najmniej 20 lat. Polscy psychiatrzy mieli już zresztą okazjęzapoznać się z prof. Whybrowem podczas jego dwóch wizyt w Polsce. W 1999 r. był on gościem na kongresie neuroendokrynologii i neuroimmunologii w Poznaniu. Drugi raz przyjechał w tym roku, poprzedzając serią wykładów publikacjęksiążki. Peter C. Whybrow jest psychiatrą… Zgadza się – mój amerykański kolega jest kierownikiem Katedry Psychiatrii Instytutu Neuropsychiatrycznego w Los Angeles. Poznaliśmy się, gdy byłem stypendystą na Uniwersytecie w Pensylwanii, na którym Peter C. Whybrow był kierownikiem Katedry Psychiatrii.
Dlaczego zdecydował się pan być promotorem akurat tej książki?
Było kilka ważnych powodów. Publikacja Whybrowa jest swoistą metaforą amerykańskiego społeczeństwa, odnoszącą się do choroby maniakalno-depresyjnej, czyli inaczej choroby afektywnej dwubiegunowej. Zresztą wygłosiłem na ten temat w tym roku wykład inaugurujący rok akademicki na poznańskiej Akademii Medycznej. Wydaje mi się bowiem, że socjoekonomiczny aspekt tej choroby jest niezmiernie istotny. Ponadto z pewnymi cechami patologii przypisywanych społeczeństwu USA – w związku z amerykanizacją naszego życia – spotykamy się coraz częściej w polskim społeczeństwie.
Czy w opinii Petera C. Whybrowa oraz pańskiej społeczeństwo amerykańskie – o ile można tak uogólniać – stanowi typowy przykład rozszerzania się choroby maniakalno-depresyjnej?
To zbyt mocne stwierdzenie. Książka Petera C. Whybrowa jest jedną z kilku prac opublikowanych w USA, które wiążą niektóre cechy społeczeństwa Stanów Zjednoczonych z pewnymi elementami związanymi z chorobą. Jest to m.in. efektem tego, że amerykańskie społeczeństwo to potomkowie imigrantów, którzy charakteryzowali się określonymi cechami osobowości – np. większą ciekawością poznawczą czy gotowością do podejmowania ryzyka. Takie elementy zachowań występują właśnie w chorobie maniakalno-depresyjnej,...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.