6/2003
vol. 2
Evaluation of importance of the expression p53 and bcl-2 genes and Ki-67 cellular proliferation antigen in malignant transformation of the glandular compartment of uterine mucosa
(Prz Menopauz 2003, 6: 24–30)
Online publish date: 2003/12/16
Get citation
Rak endometrium jest jednym z najczęściej występujących w Polsce nowotworów złośliwych narządu płciowego kobiety. W ciągu ostatnich lat w krajach wysoko uprzemysłowionych, w tym również w Polsce, obserwuje się wzrost zachorowalności na raka trzonu macicy [1–5].
Apoptoza jest ciągiem procesów, występujących na poziomie molekularnym, biochemicznym i morfologicznym, które w konsekwencji prowadzą do śmierci komórki [6]. Udział apoptozy w powstawaniu nowotworów i jej wpływ na ich wzrost jest obecnie przedmiotem licznych badań [7–15]. Analizę przebiegu procesu apoptozy można dokonywać m.in. poprzez ocenę aktywności genów hamujących transformację nowotworową zwanych też antyonkogenami. Gen p53 jest genem supresorowym (antyonkogenem). Produkuje on białko P53, które bierze udział w regulacji cyklu komórkowego, kontroli naprawy DNA oraz inicjacji apoptozy [12, 16–23]. Odpowiada za nienaruszalność genomu [11, 17, 22, 24, 25]. W przypadku niemożności usunięcia nieprawidłowości w DNA inicjuje apoptozę [11, 15, 22, 26–28]. Aktywacja śmierci komórki odbywa się m.in. poprzez hamowanie ekspresji genu bcl-2, który produkuje białko BCL-2 [22, 24, 29]. Fizjologiczna rola tego białka polega na hamowaniu procesów apoptozy [15, 30, 31].
Ostatnio publikowane dane wskazują na to, że regulacja programowanej śmierci komórki jest powiązana z proliferacją. Zazwyczaj im bardziej nasilone jest namnażanie komórek, tym aktywniejsze są czynniki pobudzające programowaną śmierć komórki. Dlatego też analizy przebiegu apoptozy powinny być prowadzone równolegle z oceną procesów proliferacji komórki. Jednym z często stosowanych wskaźników proliferacji jest badanie indeksu ekspresji antygenu Ki-67. Zdaniem wielu autorów badanie ekspresji tego antygenu pozwala na szybką i powtarzalną ocenę frakcji wzrostowej badanej populacji komórek [32–34]. Antygen Ki-67 jest niehistonowym białkiem jądrowym, ściśle związanym z procesem proliferacji komórek [33–37].
Cel
1. Badanie ekspresji białek BCL-2 i P53, związanych z procesem apoptozy, w tkance gruczołowej w łagodnych zmianach rozrostowych błony śluzowej jamy macicy oraz w raku endometrium.
2. Ocena indeksu ekspresji antygenu proliferacji komórkowej Ki-67 w tkance gruczołowej w łagodnych rozrostach endometrium oraz w raku błony śluzowej jamy macicy.
3. Badanie zależności pomiędzy wartościami indeksu ekspresji markerów apoptozy BCL-2 i P53 z indeksem ekspresji wskaźnika proliferacji komórkowej Ki-67 w tkance gruczołowej endometrium w łagodnych rozrostach błony śluzowej jamy macicy i w raku endometrium.
Materiał i metody
Spośród 500 pacjentek objętych badaniem, u których wykonano łyżeczkowanie diagnostyczne jamy macicy oraz histopatologiczną ocenę wyskrobin w Instytucie Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w latach 1999–2003 r., do analizy przeznaczono materiał uzyskany od 39 kobiet w wieku od 40. do 65. roku życia. Pacjentki podzielono na 2 grupy w zależności od rozpoznania histopatologicznego: błona śluzowa jamy macicy z cechami proliferacji (n=22) oraz rak endometrium (n=17).
Badania histopatologiczne
Materiał utrwalony w 10-proc. zbuforowanej parafinie zatapiano w bloczki parafinowe. Skrawki parafinowe, po nałożeniu na szkiełka adhezyjne i wysuszeniu w cieplarce o temp. 56°C przez 24 godz., poddano odparafinowaniu w szeregu składającym się z ksylenów i alkoholi. Skrawki po odparafinowaniu barwiono rutynowo w hematoksylinie i eozynie i poddawano ocenie histopatologicznej.
Następnie przy wykorzystaniu metod immunohistochemicznych oceniano ekspresję markeru proliferacji Ki-67 oraz wskaźników apoptozy: P53 oraz BCL-2 w materiale biopsyjnym z endometrium.
Metody immunohistochemiczne
Badania immunohistochemiczne przeprowadzone zostały wg metody immunoperoksydazowej, opisanej przez Hsu i wsp. [38], z użyciem monoklonalnych przeciwciał, skierowanych przeciwko badanym białkom i awidynowo-biotynowo-peroksydazowego systemu detekcji zwanego systemem ABC (ang. Avidin-Biotin-Peroxidase-Complex).
Skrawki parafinowe, po nałożeniu na szkiełka adhezyjne i wysuszeniu w cieplarce o temp. 56°C przez 24 godz., poddano odparafinowaniu w szeregu składającym się z ksylenów i alkoholi. Następnie hamowano aktywność endogennej peroksydazy, przy użyciu 3-proc. nadtlenku wodoru w metanolu, przez 5 min. W celu otworzenia drogi dla przeciwciał przeciwko białkom: P53, BCL-2 i Ki-67, podgrzewano skrawki 6-krotnie, w buforze cytrynianowym o pH 6,0, w kuchence mikrofalowej, korzystając z następujących poziomów mocy: 150 W, 350 W, 450 W, 650 W [39]. Po wypłukaniu w buforze TRIS o pH 7,6 skrawki inkubowano 20 min z rozcieńczoną surowicą normalną (aby wyeliminować niespecyficzne reakcje tła). Tak przygotowane skrawki poddawano 24-godzinnej inkubacji, w temp. 4°C, z odpowiednio rozcieńczonymi przeciwciałami pierwotnymi, skierowanymi przeciwko badanym antygenom. Charakterystykę i zastosowanie rozcieńczenia użytych przeciwciał przedstawia tab. I. Następnie, po
2-krotnym wypłukaniu skrawków w buforze TRIS zastosowano 3-etapową procedurę ABC, w której biotynylowane, drugie przeciwciało łączy się z przeciwciałem pierwotnym, a w drugim etapie reaguje z kilkoma cząsteczkami awidyny, skoniugowanej z peroksydazą chrzanową. W systemie tym wykorzystuje się powinowactwo awidyny, jednego z białek jaja kurzego do biotyny – witaminy z grupy B. Awidyna może wiązać 4 cząsteczki biotyny, dzięki czemu kompleksy antygen-przeciwciało stają się łatwiejsze do uwidocznienia w reakcji barwnej. Ten ostatni etap detekcji jest przykładem reakcji enzymatycznej, w której, przy zastosowaniu substratu dla peroksydazy-3,3 diaminobenzydyny (DAB) powstaje barwny, brązowy produkt. Po zakończeniu procedury immunohistochemicznej podbarwiono jądra komórkowe hematoksyliną Meyera, a następnie odwadniano skrawki w szeregu alkoholi i przeprowadzano przez szereg acetonów i ksylenów. Tak przygotowane zatapiano w balsamie kanadyjskim.
Kontrolę negatywną metody stanowiły skrawki, w których zastępowano pierwotne przeciwciała buforem TRIS, stosując dalej opisaną procedurę immunohistochemiczną. Kontrolą pozytywną były skrawki dające znaną wcześniej, silnie pozytywną reakcję w kierunku badanych białek (P53 – skrawki raka sutka, BCL-2, Ki-67 – skrawki węzła chłonnego z chłoniakiem limfoblastycznym).
Wszystkie przeciwciała były mysimi, monoklonalnymi immunoglobinami wyprodukowanymi przez firmę Novocastra.
Dla powyższych markerów indeks proliferacji i apoptozy liczono w tkance gruczołowej endometrium podścieliska, a wynik, jako indeks ekspresji podano jako stosunek liczby komórek wykazujących ekspresję badanego białka do liczby wszystkich komórek w dużym polu widzenia. Do badania i oceny morfometrycznej posłużono się mikroskopem (Nikon, MICROPHOT-FXA), a do oceny ilościowej systemem MultiScanBase V. 8.08 firmy Computer Scanning Systems, Ltd. Badano 10 pól widzenia w miejscu największej ekspresji tzw. hot spots w powiększeniu 400 razy.
Analiza statystyczna
Analizę statystyczną uzyskanych wyników przeprowadzono wykorzystując pakiet statystyczny SYSTAT for Windows (Version 5.03, SYSTAT, Inc, Evaston, Illinois,USA, licencja nr: DA021594). Dla oceny różnic pomiędzy wartościami przeciętnymi cech w różnych grupach wykorzystano test Kruskala-Wallisa dla więcej niż dwóch zmiennych oraz test Manna-Whitneya – dla dwóch zmiennych. Przyjęto znamienność badanych różnic na poziomie p<0,05.
Wyniki
Średnią wartość indeksu ekspresji P53 w przypadku zmian proliferacyjnych oceniono na 17.185. W grupie raków endometrium indeks ten wyniósł średnio 37.440. Istnieje silna istotna statystycznie (p<0,001) zależność pomiędzy ekspresją P 53 w gruczołach a rozpoznaniem histopatologicznym (tab. II, ryc. 1.).
Wartość indeksu ekspresji dla Ki-67 w grupie z rakiem endometrium wynosiła średnio 59.804. U pacjentek z proliferacją błony śluzowej jamy macicy indeks ekspresji Ki-67 oceniono średnio na 27.526. Stwierdzono istotną statystycznie zależność pomiędzy ekspresją Ki-67 w gruczołach a rozpoznaniem histopatologicznym (p<0,001) (tab. III, ryc. 2.).
Średnia wartość indeksu ekspresji dla BCL-2 w grupie z rakiem endometrium wynosiła 69.824. W grupie pacjentek z endometrium proliferacyjnym indeks ekspresji BCL-2 oceniono średnio na 44.448. Różnice pomiędzy ekspresją BCL-2 w gruczołach a rozpoznaniem histopatologicznym w teście Kruskala-Wallisa nie były znamienne statystycznie (p=0,114) (tab. IV, ryc. 3.).
Dyskusja
Opisano wiele biomarkerów nowotworowych, ale niewiele z nich do tej pory zbadano w aspekcie przydatności w diagnostyce i określeniu rokowania raka endometrium. Dotychczasowe wyniki badań w wielu przypadkach są niejednoznaczne [40, 41].
Antygen Ki-67 występuje w proliferujących komórkach [33, 35]. Zdaniem wielu autorów badanie ekspresji tego białka pozwala na szybką i powtarzalną ocenę frakcji wzrostowej badanej populacji komórek [32, 33]. Zdaniem niektórych badaczy Ki-67 nie jest uniwersalnym markerem proliferacji [42]. Van Bockstalele i wsp. zaobserwowali ekspresję Ki-67 w komórkach nowotworowych i stymulowanych, lecz nie stwierdzili dodatniego odczynu tego białka w prawidłowych komórkach szpiku kostnego. Ich zdaniem ekspresja białka może służyć jako marker niezrównoważonego wzrostu. W prawidłowym cyklu menstruacyjnym najwyższa ekspresja Ki-67 występuje w fazie proliferacyjnej, a najniższa w fazie wydzielniczej [43, 44]. W dotychczasowych badaniach stwierdzono wysoką ekspresję Ki-67 w przypadkach rozrostu złożonego błony śluzowej jamy macicy oraz raka endometrium. Niska ekspresja Ki-67 występuje m.in. w polipach endometrialnych oraz w endometrium z atypowym rozrostem (Morsi) [43, 45, 46]. W naszym materiale stwierdziliśmy wysokie wartości indeksu ekspresji w elementach gruczołowych raka endometrium. Wyniki te są zgodne z danymi z piśmiennictwa – najwyższe wartości indeksu ekspresji Ki-67 stwierdzano w elementach gruczołowych raka endometrium [43, 46].
W dotychczasowych obserwacjach w endometrium prawidłowym nie obserwowano ekspresji białka P53. Najwyższą ekspresję zauważono w rakach oraz w atypowych rozrostach [47, 48]. W naszym materiale stwierdziliśmy istotne statystycznie różnice pomiędzy średnimi wartościami indeksu ekspresji składnika gruczołowego w obrębie proliferacji p53 błony śluzowej jamy macicy a rakiem endometrium. Komórki raka endometrium charakteryzowały się nasiloną ekspresją P53. Mutacja genu p53 następuje najprawdopodobniej w końcowych etapach nowotworzenia. Tym tłumaczy się brak lub niewielką ekspresję białka P53 w rozrostach bez cech atypii [43, 46, 48, 49].
W dotychczas przeprowadzonych badaniach stwierdzono, że w prawidłowym cyklu menstruacyjnym najwyższa ekspresja białka BCL-2 w obrębie błony śluzowej jamy macicy występuje w fazie proliferacyjnej, najniższa w fazie wydzielniczej [43, 44]. Polipy endometrialne oraz endometrium z hiperplazją atypową charakteryzują się wysoką ekspresją BCL-2 [43, 50]. W przypadku raka błony śluzowej jamy macicy ekspresja BCL-2 jest niska [35]. Wielu autorów uważa, że nie ma dowodów na udział BCL-2 w transformacji komórek ze stanu hiperplazji w raka [50–54]. Innego zdania jest Peiro i wsp. Wysoka ekspresja BCL-2 występuje w rakach estrogenozależnych o najniższym stopniu złośliwości i związanych z receptorem progesteronowym [50, 55, 56]. W naszym materiale nie stwierdzono, aby wartości indeksu ekspresji BCL-2 w składniku gruczołowym endometrium wykazywały korelację z procesem nowotworzenia w obrębie błony śluzowej jamy macicy.
Wnioski
1. Wysoka ekspresja Ki-67 w tkance gruczołowej wiąże się z rozpoznaniem raka błony śluzowej jamy macicy.
2. Wysokie wartości indeksu P53 w obrębie składnika gruczołowego są wykładnikiem procesu nowotworowego endometrium.
3. Wartości indeksu ekspresji BCL-2 w tkance gruczołowej nie wykazują zależności z procesem nowotworzenia w obrębie błony śluzowej jamy macicy.
4. Stwierdzono korelację istotną statystycznie pomiędzy wartościami indeksu ekspresji P53 a Ki-67 w obrębie składnika gruczołowego w przypadkach raka endometrium.
Piśmiennictwo
1. Barakat RR, Park RC, Grigsby PW, et al. Corpus Epithelial Tumors. In: Hoskins WJ, Perez CA, Young CE. Principles and Practice of Gynecologic Oncology. 2 ed. Lippincott-Raven Publishers, Philadelphia 1997.
2. Crissman J, Azoury R, Barnes A, et al. Endometrial carcinoma in women 40 years of age or younger. Obstet Gynecol 1981; 57: 699-702.
3. Gallup DG, Stock RJ. Adenocarcinoma of the endometrium in women 40 years of age of younger. Obstet Gynecol 1984; 64: 417-21.
4. Mattingly RF. Malignant tumors of the uterus. In: Telinde (ed.): Operative gynecology. 5 ed. Philadelphia J. B. Lippincott 1972.
5. Zatoński W, Tyczyński J. Nowotwory złośliwe w Polsce w 1996 roku. Centum Onkologii-Instytut, Warszawa 1999.
6. Kerr JFR, Wyllie AH, Currie AR. Apoptosis, a basic biological phenomenon with wider implication in tissue kinetics. Br J Cancer 1972; 26: 239-45.
7. Dąbrowska A. Apoptoza: przyczyna czy skutek procesów chorobowych? Nowa Med. 1996; 3: 10-8.
8. Gorczyca W, Melamed MR, Darżynkiewicz Z. Programowana śmierć komórek (apoptoza). Patologia Polska 1993; 44: 113-9.
9. Góra-Tybor J, Robak T. Apoptoza – zaprogramowana śmierć komórki. Post Hig Med Dośw 1994; 48: 209-25.
10. Jendryczko A. Apoptoza – kontrolowana śmierć komórki. Post Nauk Med 1995; 8: 267-70.
11. Matuszczyk J, Strządała L. Różnorodność szlaków przekazywania sygnałów do apoptozy tymocytów. Rola genów bcl-2, pim-1, c-myc i p53 w procesach selekcji tymocytów. Post Hig 1994; 48: 663-75.
12. Pileri S, Poggi S, Sabattini E, et al. Apoptosis as programmed cell death (PCD): Cupio dissolvi in cell life. Current Diagn Pathol 1994; 1: 48-55.
13. Radziszewska E. Fizjologiczna rola apoptozy. Post Biol Komórki 1995; 22: 247-63.
14. Stewart BW. Mechanisms of apoptosis: integration of genetic, biochemical and cellular indicators. J Natl Cancer Inst 1994; 86: 1286-96.
15. Williams GT, Smith CA. Molecular regulation of apoptosis: genetics controls on cell death. Cell 1993; 74: 777-79.
16. Berbeć H. Gen p53 człowieka. Post Biochemii 1994; 40: 6-11.
17. Williams GT, Smith CA. Molecular regulation of apoptosis: genetics controls on cell death. Cell 1993; 74: 777-9.
18. Grzelakowska-Sztabert B. Geny supresorowe-molekularne mechanizmy działania i ich znaczenie w kontroli proliferacji komórek. Kosmos 1995; 44: 323-52.
19. Horst A. Działanie produktów genów przeciwnowotworowych w aspekcie cyklu komórkowego. Post Biol Komórki 1993; 20: 311-29.
20. Siedlecki JA. p53 – strażnik genomu. Nowotwory 1993; 43: 84-6.
21. Siedlecki JA. Molekularne aspekty transformacji nowotworowej. Nowa Med 1996; 3: 7-9.
22. Widłak P. Wpływ uszkodzeń DNA na regulację cyklu komórkowego. Post Biochemii 1997; 43: 85-90
23. Wynford TD. Oncogenes and anti-oncogenes: the molecular basis of tumor behaviour. J Pathol 1991; 165: 187-201.
24. Limon J, Siedlecki JA. Choroby nowotworowe. Badania molekularne i cytogenetyczne w medycynie. Elementy genetyki klinicznej. Bal J Springer PWN W-wa 1998; 140-74.
25. Madej JA. Etiologia i patogeneza nowotworów. Alfa medica press 1996; 13-22, 51-67.
26. Rożynkowa D. Genetyczne regulacje apoptozy, programowanej śmierci komórki. Post Biol Komórki 1996; 23: 421-44.
27. Sikora E. Nieśmiertelność, starzenie i śmierć komórek. Rola protoonkogenów, onkogenów i antyonkogenów. Post Biochemii 1993; 39: 212-20.
28. Bokhmann JV. Two pathogenic types of endometrial carcinoma. Gynecol Oncol 1983; 13: 10-7.
29. Sikora E. Cykl komórkowy i apoptoza: śmierć starej komórki. Post Biochemii 1996; 42: 108-13.
30. Schlichtholz B, Soussi T. Perspektywy praktycznego zastosowania badań nad genem p53. Post Biochemii 1994; 40: 21-221.
31. Sikora E. Mechanizmy śmierci programowanej komórek (apoptozy). Post Biochemii 1994; 40: 150-60.
32. Gerdes J, Lelle RJ, Pickartz H, et al. Growth fractions in breast cancers determined in situ with monoclonal antibody Ki-67. J Clin Pathol 1986; 39: 977-80.
33. Gerdes J, Pickartz H, Brotherton J, et al. Growth fractions and estrogen receptors in human breast cancers as determined in situ with monoclonal antibodies. Am J Pathol 1987; 129: 486-92.
34. Key G, Becker MHG, Baron B, et al. New Ki-67-Equivalent Murine Monoclonal Antibodies (MIB 1-3) Generated Against Bacterially Expressed Parts of the Ki-67 cDNA Containing Three 62 Base Pair Repettitive Elements Encoding for the Ki-67 Epitope. Labor Invest 1993; 68: 629-37.
35. Gerdes J, Li L, Schlueter C, et al. Immunohistochemical and molecular biologic characterization of the cell proliferation-associated nuclear antigen that is defined by monoclonal antibody Ki-67. Am J Pathol 1991; 138: 867-73.
36. Kobos J. Rokownicze znaczenie markerów proliferacyjnych Ki-67 i PCNA oraz antygenu HLA-Dr i komórek tucznych w mięsakach tkanek miękkich. Praca na stopień dr. hab. n. med. Akademia Medyczna w Łodzi 1996.
37. Kordek RM. Ocena aktywności proliferacyjnej nowotworów pochodzenia glejowego. Guzy układu nerwowego. Mossakowski MJ, Liberski P. Zakład Narodowy im. Ossolińskich Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk 1997; 41-4.
38. Hsu SM, Raine L, Fanger H. Use of avidin-biotin-peroxidase complex (ABC) in immunoperoxidase techniques: a comparison between ABC and unlabeled antibody PAP procedures. J Histochem Cytochem 1981; 29: 577-80.
39. Taylor CR, Shi SR, Chaivun B, et al. Strategies for improving the Immunohistochemical Staining of Various Intranuclear Prognostic Markers in Formalin – Paraffin Sections: Androgen Receptor, Estrogen Receptor, Progesterone Receptor, p53 Protein, Proliferating Cell Nuclear Antigen, and Ki-67 Antigen Revealed by Antigen Retrieval Techniques. Hum Pathol 1994; 25: 263-70.
40. Meyer JS. Growth and cell kinetic measurments in humantumors. Pathology A. 1981; 16: 53-81.
41. Tateishi M, Ishida T, Mitsudomi T, Sugimachi K. DNA polimerase as a Putative Early Relapse marker in Non-Small Cell Lung Cancer. Cancer 1991; 68: 925-9.
42. Van Bockstaele DR, Lan J, Snoeck HW, et al. Aberrant Ki-67 Expression in Normal Bone Marrow Revealed by Multiparameter Flow Cytometric Analysis. Cytometry 1991; 12: 50-63.
43. Morsi HM, Leers MP, Jager W, et al. The patterns of expression of an apoptosis-related CK 18 neoepitope, the bcl-2 proto-oncogene, and the Ki67 proliferation marker in normal, hyperplastic, and malingnant endometrium. Int J Gynecol Pathol 2000; 19: 118-26.
44. Taguchi M, Kubota T, Aso T. Immunohistochemical lokalization of tenascin and Ki-67 nuclear antigen in human endometrium throughout the normal menstrual cycle. J Med. Dent Sci 1999; 46: 7-12.
45. Kokeguchi S, Hayase R, Sekiba K. Proliferative activity in normal endometrium and endometrial carcinoma measured by immunohistochemistry using Ki-67 and anti-DNA polymerase alpha antibody, and by flow cytometry. Acta Med. Okayama 1992; 46: 113-21.
46. Revel A, Shushan A. Investigation of the infertile couple: hysteroscopy with endometrial biopsy is the gold standard investigation for abnormal uterine bleeding. Hum Reprod 2002; 17: 1947-9.
47. Dueholm M, Lundorf E, Olesen F. Imaging techniques for evaluation of the uterine cavity and endometrium in premenopausal patients before minimally invasive surgery. Obste Gynecol Surv 2002; 57: 388-403.
48. Ioffe OB, Papadimitriou JC, Drachenberg CB. Correlation of proliferation indices, apoptosis, and related oncogene expression (bcl-2 and c-erbB-2) and p53 in proliferative, hyperplastic, and malignant endometrium. Hum Pathol 1998; 29: 1150-9.
49. Elhafey AS, Papadimitrious JC, El-Hakim MS, et al. Computerized image analysis of p53 and proliferating cell nuclear antigen expression in benign, hyperplastic, and malignant endometrium. Arch Pathol Lab Med 2001; 125: 872-9.
50. Niemann TH, Trgovac TL, McGaughy VR, Vaccarello L. Bcl-2 expression in endometrial hyperplasia and carcinoma. Gynecol Oncol 1996; 63: 318-22.
51. Mora I, Diaz JI, Cantor AB, Nicosia SV. Differential diagnosis of endometrial hyperplasia and carcinoma by computerized image cytometry of cell proliferation, apoptosis and Bcl-2 expression. Ann Clin Lab Sci 1999; 29: 308-15.
52. Morsi HM. Leers MP, Radespiel-Troger M, et al. Apoptosis, bcl-2 expression, and proliferation in benign and malignant endometrial epithelium: An approach using multiparameter flow cytometry. Gynecol Oncol 2000; 77: 11-7.
53. Papadaki H, Kounelis S, Kapadia SB, et al. Relationship of p53 Gene Alterations with Tumor Progression and Reccurence in Olfactory Neuroblastoma. Am J Surg Pathol 1996; 20: 715-21.
54. Vaskivuo TE, Stenback F, Tapanainen JS. Apoptosis and apoptosis-related factors Bcl-2, Bax, tumor necrosis factor-alpha, and NK-kappaB in human endometrial hyperplasia and carcinoma. Cancer 2002; 95: 1463-71.
55. Bozdogan O, Atasoy P, Erekul S, et al. Apoptosis-related proteins and steroid hormone receptors in normal, hyperplastic, and neoplastic endometrium. Int J Gynecol Pathol 2002; 21: 375-82.
56. Yamauchi N, Sakamoto A, Uozoki H, et al. Immunohistochemical analysis of endometrial adenocarcinoma for bcl-2 and p53 in relation to expression of sex steroid receptor and proliferative activity. Int J Gynecol Pathol 1996; 15: 202-8.
Adres do korespondencji
Klinika Ginekologii Operacyjnej
i Onkologii Ginekologicznej
Instytut Ginekologii i Położnictwa
Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
ul. Wileńska 37
94-029 Łódź
Copyright: © 2003 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License ( http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
|
|