5/2012
vol. 99
Original paper
Evaluation of photosensitivity based on phototesting in rosacea patients – a retrospective study
Magdalena Misiak-Gałązka
,
Przegl Dermatol 2012, 99, 595–599
Online publish date: 2012/10/27
Get citation
WprowadzenieTrądzik różowaty jest przewlekłą i postępującą dermatozą dotyczącą głównie centralnej części twarzy. Charakteryzuje się występowaniem przejściowego lub utrwalonego rumienia, grudek, krostek oraz teleangiektazji. Zmianom skórnym często towarzyszy uczucie pieczenia lub kłucia skóry.
Etiologia i patogeneza choroby nie są do końca poznane. Wśród czynników mogących zaostrzać bądź wywoływać zmiany skórne wymienia się promieniowanie ultrafioletowe (UV), zmiany hormonalne, stres, alkohol, a także zakażenia Demodex folliculorum i Helicobacter pylori [1, 2]. Istnieje konsensus co
do tego, że rosacea jest dermatozą przynajmniej zaostrzaną przez ekspozycję na słońce [2, 3], a nawet według Fimmela i wsp. [1] chorobą naczyń związaną z działaniem słońca (ang. actinic vasculopathy). Badań potwierdzających, że światło słoneczne jest przyczyną rosacea, jest jednak niewiele. W pojedynczym badaniu zaobserwowano zaostrzenie zmian skórnych u 73% pacjentów po ekspozycji na promieniowanie świetlne [4], jednak w nielicznych badaniach w warunkach laboratoryjnych nie stwierdzono u pacjentów z trądzikiem różowatym nieprawidłowych reakcji na promieniowanie UV [1, 5].Cel pracyCelem badania była retrospektywna analiza wyników prób świetlnych u pacjentów z trądzikiem różowatym. Materiał i metodykaMateriał
Badanie polegało na retrospektywnej analizie wyników prób świetlnych u pacjentów z trądzikiem różowatym (fototypy skóry I–III) wykonanych w Pracowni Fotobiologii Kliniki Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w latach 2005–2010. Grupę badaną stanowiło 102 pacjentów z fototypami skóry I–III z rozpoznanym trądzikiem różowatym. W analizowanej grupie było 80 kobiet i 22 mężczyzn, a średnia wieku wynosiła 49,9 ±2,5 roku. Grupę kontrolną stanowiło 56 zdrowych osobników z fototypami skóry I–III (30 kobiet i 26 mężczyzn, średnia wieku 30 lat), od których uzyskano wyniki prób świetlnych.
Metodyka
Źródła światła
Źródłem promieniowania ultrafioletowego typu B (UVB) był zestaw 5 fluorescen-cyjnych lamp, FS-20, Westinghouse Light Co. (290–320 nm, maks. 310 nm), o natężeniu 0,8 mW/cm2 w odległości 15 cm AIRAM UV-meter, UVM-8BC sensor), a UVA – zestaw 5 fluorescencyjnych lamp, F20-T12-BL, Sylvania Light Co. (320–400 nm, maks. 360 nm), o natężeniu 1,5 mW/ cm2 w odległości 15 cm (AIRAM UV-meter, UVM-8A sensor). Próby świetlne wykonywano na zdrowej skórze dolnej części pleców. Osiem pól o powierzchni 1 cm2 naświetlano zwiększającymi się dawkami UVB (0,023–0,24 J/cm2). Minimalną dawkę rumieniową (ang. minimal erythema dose – MED) stanowiła najmniejsza dawka dająca rumień pokrywający całe naświetlane pole widzialny po 24 godzinach. Jedno pole o powierzchni 50 cm2 naświetlano dawką 10 J/ cm2 UVA. Naświetlane pola obserwowano co drugi dzień przez 2 tygodnie.
Analiza statystyczna
Do analizy statystycznej użyto programu Statistica 8.0. Wartości p poniżej 0,05 przyjęto za istotne statystycznie. Testy U Manna-Whitneya oraz 2-sided Fisher zostały zastosowane odpowiednio według wskazań. Wartości średnie przedstawiono z odchyleniem standardowym (SD).WynikiGrupa kontrolna
U zdrowych osób MED mieściły się między wartościami 0,047 J/cm2 a 0,24 J/cm2. Jedynie w 3 przypadkach z 56 (5,35%) stwierdzono MED poniżej 0,047 J/cm2. Wartość ta była określana jako zmniejszona MED. Nie stwierdzono nieprawidłowych reakcji na promieniowanie UVB (w dawkach 2 MED) w postaci żywego rumienia bądź obrzęku.
Pacjenci z trądzikiem różowatym
W badanej grupie MED mieściły się między 0,023 J/cm2 a 0,119 J/cm2. Zmniejszoną MED ( 0,047 J/cm2) stwierdzono u 34 pacjentów (33,3%) z trądzikiem różowatym w porównaniu z 3 (5,35%) z grupy kontrolnej (ryc. 1.). U pacjentów z rosacea zaobserwowano przesunięcie krzywej MED w kierunku mniejszych wartości w porównaniu z grupą kontrolną (p < 0,0001) (ryc. 2.). Nieprawidłową reakcję na UVB (w dawce 2 MED) w postaci żywego rumienia bądź obrzęku w obrębie naświetlanych pól stwierdzono u 20 pacjentów (19,6%) (95% CI ±7,8%). Nieprawidłowe reakcje na UVB zaobserwowano u 16 z 34 pacjentów (47,05%) ze zmniejszoną MED w porównaniu z 4 pacjentami z 68 (5,88%) z prawidłową MED (p < 0,0001) (ryc. 3.). Nieprawidłową reakcję na UVA (rumień po 24 godzinach) stwierdzono u jednego pacjenta.OmówienieWydaje się, że rola promieniowania UV w patogenezie trądziku różowatego jest poznana. Istnieje wiele koncepcji na temat tego, jak czynniki środowiskowe, takie jak promieniowanie UV, mogą indukować zmiany skórne u osób predysponowanych genetycznie. W 2004 roku Murphy [3] przedstawiła rolę promieniowania UV w trądziku różowatym, skupiając się głównie na obserwowanych w tej chorobie zmianach w obrębie włókien kolagenowych, indukowanych przede wszystkim przez promieniowanie UVA. Promieniowanie to zwiększa ekspresję metaloproteinazy 1 (MMP-1), która powoduje degenerację macierzy skórnej [6]. Poza tym promieniowanie UV zwiększa produkcję reaktywnych form tlenu (ang. reactive oxygen species – ROS) [7]. Ich zwiększoną aktywność stwierdzono w skórze pacjentów z trądzikiem różowatym [6–8]. Wolne rodniki tlenowe pobudzają syntezę cytokin w keratynocytach i chemokin w monocytach [9–11], zwiększają ekspresję metaloproteinaz oraz zmniejszają ekspresję ich tkankowych inhibitorów [6]. W rezultacie u pacjentów z trądzikiem różowatym nadmierna aktywność ROS wzmaga proces zapalny, a także degenerację kolagenu i macierzy w skórze [6].
Ostatnio pojawiły się nowe dane dotyczące patogenezy trądziku różowatego, które mogą pomóc w zrozumieniu roli promieniowania słonecznego w tej chorobie. Jedna z hipotez zakłada, że u podłoża choroby leży zaburzenie wrodzonego systemu immunologicznego [12]. Rodziny receptorów Toll-podobnych (ang. Toll-like receptors – TLR) oraz NLR (ang. nucleotide-binding domain and leucine-rich repeat-containing), należące do systemu rozpoznawania wzorców, odpowiadają na takie bodźce, jak infekcje przez mikroorganizmy, uszkodzenie skóry przez promieniowanie UV, czynniki fizyczne i chemiczne [12]. W rezultacie uwalniane są cytokiny i czynniki antybakteryjne, takie jak katelicydyny [13]. U pacjentów z trądzikiem różowatym stężenie katelicydyn jest duże i różni się od stężenia u zdrowych osobników [14]. Nadmierna odpowiedź wrodzonego systemu immunologicznego zwiększa ekspresję nieprawidłowych katelicydyn. W niedawno przeprowadzonych badaniach stwierdzono, że u pacjentów z trądzikiem różowatym w obrębie zmian skórnych występuje zwiększona ekspresja TLR2. Wykazano ponadto, że zwiększenie ekspresji TLR powoduje zwiększoną produkcję i aktywność kalikreiny 5 – enzymu, który powoduje przejście katelicydyn w aktywne formy, stymulujące procesy zapalne [15]. W efekcie zakłada się, że nadmierna odpowiedź wrodzonego systemu immunologicznego powoduje, że skóra jest bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne, a pacjenci z trądzikiem różowatym są bardziej wrażliwi na bodźce, które u zdrowych osobników nie wywołują reakcji zapalnych [15]. Potwierdzeniem roli kalikreiny 5 i katelicydyn w trądziku różowatym może być poprawa zmian skórnych po zastosowaniu kwasu azelainowego, który zmniejsza ich ekspresję [16].
Także witamina 1,25-D3, której synteza jest pobudzana przez promieniowanie UV, stymuluje ekspresję białek przeciwbakteryjnych, takich jak katelicydyny czy -defensyny [17].
Trądzik różowaty zwykle rozpoczyna się jako actinic lymphatic vasculopathy [1]. Identyczne zmiany w naczyniach limfatycznych obserwuje się w pobliżu raków podstawno- i kolczystokomórkowych u pacjentów bez wywiadu w kierunku trądziku różowatego. Być może elastoza posłoneczna i zmiany w naczyniach limfatycznych są konsekwencją działania promieniowania UV i nie są charakterystyczne dla rosacea [1].
Promieniowanie UVB zwiększa produkcję czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego (ang. vascular endothelial growth factor – VEGF) i czynnika wzrostu fibroblastów 2 (ang. fibroblast growth factor 2 – FGF2) w keratynocytach, stymuluje angiogenezę i obniża ekspresję trombospondyny I (inhibitor angiotensyny) [18, 19]. Czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego zwiększa przepuszczalność naczyń i migrację mediatorów zapalnych. Zmieniona chorobowo skóra u pacjentów z trądzikiem różowatym wykazuje nasilone barwienie immunohistochemiczne dla VEGF w porównaniu ze skórą zdrową, co wskazuje na jego zwiększoną ekspresję [20]. Promieniowanie UV wpływa na funkcjonowanie naczyń limfatycznych, przygotowując je na dalsze uszkodzenia. Nowo utworzone naczynia krwionośne i limfatyczne ułatwiają napływ do skóry komórek zapalnych [12].
Przedstawione retrospektywne badanie własne ma kilka ograniczeń. Nie można określić podtypu trądziku różowatego w grupie badanej i korelacji pomiędzy wynikami prób świetlnych a reakcją skóry na słońce w warunkach naturalnych. Niższy fototyp skóry może prowadzić do mniejszej MED i w konsekwencji zwiększonej wrażliwości na słońce. Co więcej, być może pacjenci z podtypami rumieniowym i grudkowo-krostkowym reagują w różny sposób na ekspozycję na promieniowanie UV, co zostało ostatnio zasugerowane [21, 22]. Zaostrzenie zmian skórnych u pacjentów z podtypem rumieniowym było związane z czasem ekspozycji słonecznej, natomiast u pacjentów z podtypem grudkowo-krostkowym nie zaobserwowano takiej korelacji [21].
Niemniej jednak wyniki naszego badania potwierdzają znaczącą rolę promieniowania UV w patogenezie trądziku różowatego. Kolejne, prospektywne badania powinny wyłonić grupę pacjentów najbardziej wrażliwych na promieniowanie UV.Piśmiennictwo 1. Fimmel S., Abdel-Naser M.B., Kutzner H., Kligman A., Zouboulis C.C.: New aspects of the pathogenesis of rosacea. Drug Discov Today: Disease Mechanism 2008, 1, e103-e111.
2. Crawford G.H., Pelle M.T., James W.D.: Rosacea: I. Etiology, pathogenesis, and subtype classification. J Am Acad Dermatol 2004, 51, 327-341.
3. Murphy G.: Ultraviolet light and rosacea. Cutis 2004, 74 (Suppl 3), 13-16, 32-34.
4. Lazaridou E., Apalla Z., Sotiraki S., Ziakas N.G., Fotia-dou C., Ioannides D.: Clinical and laboratory study of rosacea in northern Greece. JEADV 2010, 24, 410-414.
5. Murphy A., Powell F.C., Murphy G.M.: Assessment of ultraviolet thresholds in rosacea. J Invest Dermatol 1997, 108, 389.
6. Kawaguchi Y., Tanaka H., Okada T., Konishi H., Takahashi M., Ito M. i inni: The effects of ultraviolet A and reactive oxygen species on the mRNA expression of 72-kDa type IV collagenase and its tissue inhibitor in cultured human dermal fibroblasts. Arch Dermatol Res 1996, 288, 39-44.
7. Peus D., Vasa R.A., Beyerle A., Meves A., Krautmacher C., Pittelkow M.R.: UVB activates ERK1/2 and p38 signaling pathways via reactive oxygen species in cultured keratinocytes. J Invest Dermatol 1999, 112, 751-756.
8. Bakar O., Yuksel Z.D.M., Haklar G., Sanisoglu Y.: The effect of azithromycin on reactive oxygen species in rosacea. Clin Exp Dermatol 2007, 32, 197-200.
9. Young C.N., Koepke J.I., Terlecky L.J., Borkin M.S., Boyd S.L., Terlecky S.R.: Reactive oxygen species in tumor necrosis factor-alpha-activated primary human keratinocytes: implications for psoriasis and inflammatory skin disease. J Invest Dermatol 2008, 128, 2606-2614.
10. Lee H.M., Shin D.M., Kim K.K., Lee J.S., Paik T.H.,
Jo E.K.: Roles of reactive oxygen species in CXCL8 and CCL2 expression in response to the 30-kDa antigen of Mycobacterium tuberculosis. J Clin Immunol 2009, 29, 46-56.
11. Yang C.S., Shin D.M., Lee H.M., Son J.W., Lee S.J., Aki-
ra S. i inni: ASK1-p38 APKp47phox activation is essential for inflammatory responses during tuberculosis via TLR2-ROS signalling. Cell Microbiol 2008, 10, 741-754.
12. Yamasaki K., Gallo R.L.: The molecular pathology of rosacea. J Dermatol Sci 2009, 55, 77-81.
13. Dorschner R.A., Pestonjamasp V.K., Tamakuwala S., Ohtake T., Rudisill J., Nizet V. i inni: Cutaneous injury induces the release of cathelicidin anti-microbial peptides active against group A Streptococcus. J Invest Dermatol 2001, 117, 91-97.
14. Yamasaki K., Di Nardo A., Bardan A., Murakami M., Ohtake T., Coda A. i inni: Increased serine protease activity and cathelicidin promotes skin inflammation in rosacea. Nat Med 2007, 13, 975-980.
15. Yamasaki K., Kanada K., Macleod D.T., Borkowski A.W., Morizane S., Nakatsuji T. i inni: TLR2 expression is increased in rosacea and stimulates enhanced serine protease production by keratinocytes. J Invest Dermatol 2011, 131, 688-697.
16. Gallo R., Yamasaki K.: Azelaic acid gel alters kallikrein 5 and cathelicidin expression in epidermal keratinocytes, critical elements in the pathogenesis of rosacea. J Am Acad Dermatol 2010, 62 (Suppl 1), AB1.
17. Bartley J.: Vitamin D: emerging roles in infection and immunity. Expert Rev Anti Infect Ther 2010, 8, 1359-1369.
18. Brauchle M., Funk J.O., Kind P., Werner S.: Ultraviolet B and H2O2 are potent inducers of vascular endothelial growth factor expression in cultured keratinocytes. J Biol Chem 1996, 271, 21793-21797.
19. Bielenberg D.R., Bucana C.D., Sanchez R., Donawho C.K., Kripke M.L., Fidler I.J.: Molecular regulation of UVB-induced cutaneous angiogenesis. J Invest Dermatol 1998, 111, 864-872.
20. Gomaa A.H.A., Yaar M., Eyada M.M.K., Bhawan J.: Lymphangiogenesis and angiogenesis in non-phymatous rosacea. J Cutan Pathol 2007, 34, 748-753.
21. Bae Y.I., Yun S.J., Lee J.B., Kim S.J., Won Y.H., Lee S.C.: Clinical evaluation of 168 Korean patients with rosacea: the sun exposure correlates with the erythematotelangiectatic subtype. Ann Dermatol 2009, 21, 243-249.
22. McAleer M.A., Fitzpatrick P., Powell F.C.: Papulopustular rosacea: prevalence and relationship to photodamage. J Am Acad Dermatol 2010, 63, 33-39.
Otrzymano: 21 V 2012 r.
Zaakceptowano: 20 VI 2012 r.
Copyright: © 2012 Polish Dermatological Association. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License ( http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
|
|