Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
6/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Farmakologiczne leczenie depresji

Janusz Rybakowski

Przew Lek, 2001, 4, 6, 48-56
Online publish date: 2003/09/24
View full text Get citation
 


Badania epidemiologiczne przeprowadzone w ostatnich latach jednoznacznie wskazują, że częstość zachorowań na depresję istotnie się zwiększa. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia przewidują również, że w ciągu najbliższych lat depresja wysunie się na czołowe miejsce w grupie chorób związanych z ograniczeniem zdolności do pracy.








Depresja jako problem
medyczny


Ryzyko zachorowania na depresję w ciągu życia dotyczy obecnie co najmniej 15 proc. dorosłych kobiet i 10 proc. mężczyzn. Tzw. rozpowszechnienie punktowe depresji (czyli w danym przedziale czasowym, np. miesięcznym) w populacji, generalnej wynosi ok. 5 proc. Gdyby jednak populację taką zawęzić do osób z określonymi schorzeniami somatycznymi okaże się, że rozpowszechnienie depresji jest u nich istotnie wyższe i często przekracza 15–20 proc.

Jednocześnie z danymi epidemiologicznymi uzyskuje się dowody na to, że depresja jest chorobą poddającą się leczeniu i że największą skuteczność wykazuje tutaj leczenie farmakologiczne. Aby jednak leczenie takie zastosować, choroba musi zostać odpowiednio zidentyfikowana. Okazuje się bowiem, że spośród osób cierpiących na depresję tylko u połowy z nich rozpoznaje się jakiekolwiek zaburzenia czynności psychicznych, a spośród tych ostatnich tylko u połowy rozpoznaje się depresję. Dotychczasowe dane wskazują, że nawet przy prawidłowym rozpoznaniu większość osób chorych na depresję jest leczona w sposób niedostateczny, tj. otrzymuje zbyt niskie dawki leków przeciwdepresyjnych i przez zbyt krótki okres.

W związku z narastającym zakresem problemu depresji powszechnie wyrażany jest pogląd, że podstawowe umiejętności w zakresie rozpoznawania i farmakologicznego leczenia tej choroby winni nabyć lekarze wielu specjalności poza psychiatrią, a w szczególności lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Szczególne znaczenie ma tutaj zarówno rozpoznawanie, jak i leczenie stanów depresji występujących u pacjentów z chorobami somatycznymi i neurologicznymi, pozostających pod opieką lekarzy opieki podstawowej oraz specjalności innych niż psychiatria.



Depresja a choroba
somatyczna


Zależność między depresją a chorobą somatyczną (organiczną) jest złożona. W depresji w przebiegu choroby afektywnej 1-biegunowej lub 2-biegunowej (kodowanych w międzynarodowej klasyfikacji ICD-10 jako F31, F32 i F33) oraz...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.