eISSN: 2543-6627
ISSN: 2450-9167
Reumatologia News
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
3-4/2016
vol. 1
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Forum wydarzeń

Data publikacji online: 2017/02/20

Obchody Światowego Dnia Reumatyzmu w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie

Światowy Dzień Reumatyzmu to ukłon w stronę wszystkich zmagających się ze schorzeniami reumatycznymi oraz lekarzy niosących pomoc w walce z tymi niezwykle trudnymi chorobami. Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, 12 października, jak co roku, był zaangażowany w obchody tego święta. Z tej okazji przygotowano szereg atrakcji dla osób chorujących na reumatyzm i ich rodzin – kiermasz dedykowany dla reumatyków, serię badań dostępnych dla wszystkich odwiedzających oraz cykl wykładów dotyczących chorób reumatycznych oraz tego, jak z takimi schorzeniami żyć. „Przyszłość w Twoich rękach. Przejdź do działania” – to hasło, które przyświecało tegorocznej edycji Światowego Dnia Reumatyzmu.
Organizatorzy chcieli przekazać wszystkim zmagającym się z chorobą przewlekłą, że nie jest ona wyrokiem i można z nią żyć bez rezygnowania z własnych marzeń i planów zawodowych. Wykłady, które cieszyły się największym zainteresowaniem, dotyczyły samych chorób, jak również tematów związanych z dietą, stylem życia czy profilaktyką zdrowotną.
Profesor Brygida Kwiatkowska, zastępca dyrektora ds. klinicznych Instytutu i zarazem kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów, poprowadziła dwa wykłady – pierwszy dotyczący medycyny personalizowanej w reumatologii oraz drugi poświęcony wracającej do medycyny, a szczególnie leczenia zespołów bólowych – mezoterapii.
Kierownik Kliniki Geriatrii w NIGRiR prof. Tomasz Targowski przybliżył słuchaczom problem sarkopenii – choroby dotyczącej głównie seniorów, objawiającej się utratą masy mięśniowej i pogorszeniem sprawności fizycznej. Uczestnicy wykładów dowiedzieli się również o fibromialgii, chorobie niezwykle trudnej do wykrycia, o której opowiadała dr Maria Maślińska z Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów w NIGRiR. Goście Instytutu w czasie obchodów poznali też różnicę między lekami oryginalnymi i biopodobnymi dzięki prezentacji dr Ewy Stanisławskiej-Biernat, a prof. Piotr Głuszko przedstawił zagrożenia, jakie niesie ze sobą osteoporoza, oboje prelegenci reprezentowali Klinikę Reumatologii w NIGRiR. Na koniec części prelekcyjnej obchodów Światowego Dnia Reumatyzmu omówiono dwa praktyczne tematy dla chorujących na reumatyzm – dietę oraz sposoby na utrzymanie sprawności fizycznej w przypadku gdy prowadzenie takiej aktywności jest znacznie utrudnione....


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.