Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
5/2002
vol. 5
 
Share:
Share:
abstract:

Gruźlica - ważny problem zdrowotny

Maria Korzeniewska-Koseła

Przew Lek 2002, 5, 5, 27-39
Online publish date: 2003/08/05
View full text Get citation
 


Gruźlica jest chorobą zakaźną, wywołaną przez prątek gruźlicy Mycobacterium tuberculosis. Charakterystyczne dla gruźlicy jest tworzenie ziarniny, zwanej inaczej gruzełkami. Gruźlica zajmuje zwykle płuca, ale może także w wyniku rozsiewu krwiopochodnego płuc, występować w innych miejscach ciała (gruźlica pozapłucna). Gruźlica pozostaje ważnym problemem zdrowotnym na świecie. Większość zachorowań i zgonów występuje w krajach rozwijających się, ale kraje zamożne także nie są wolne od problemu gruźlicy. Gruźlica powoduje więcej zgonów niż inne choroby zakaźne. Według oceny Światowej Organizacji Zdrowia (World
Health Organization
– WHO) w latach 90. ub. wieku zachorowało 90 mln osób, 30 mln grozi śmierć.






Gruźlica wywołana przez prątek bydlęcy Mycobacterium bovis, przenoszona na ludzi przez mleko przestała być problemem w krajach rozwiniętych, gdzie wybito zakażoną trzodę, a mleko poddaje się pasteryzacji.

Obecnie prawie wszystkie przypadki gruźlicy są wynikiem kontaktu z chorym i wdychania kropelek plwociny zakażonych prątkami gruźlicy. Kropelki powstają, gdy chory na gruźlicę kaszle, kicha, śmieje się i mówi. Głównym zagrożeniem są chorzy z dodatnimi rozmazami plwociny czyli obficie prątkujący, z jamami w płucach, także chorzy na gruźlicę tchawicy i gardła. Kropelki unoszą się w powietrzu i jeśli są odpowiednio małe, tzn. mają średnicę 1–5 mm, dostają się drogami oddechowymi do pęcherzyków płucnych, gdzie rozwija się zakażenie. Każda z małych kropelek przenosi 2 lub 3 prątki.

Nawet 1 prątek może wystarczyć do zakażenia gruźlicą, ale ryzyko jest tym większe, im bliższy i dłuższy jest kontakt z chorym, w którego plwocinie obecne są prątki.
W zamkniętych pomieszczeniach prątki mogą pozostawać zawieszone w powietrzu przez długi czas, aż do ich usunięcia przez wentylację, filtrację lub zniszczenie promieniami ultrafioletowymi. Promienie słoneczne zabijają prątki w ciągu 5 min.
Ważne jest, aby chorzy podczas kaszlu zasłaniali usta i odwracali głowę od osoby stojącej w pobliżu. Używane przez chorych papierowe chusteczki powinny być palone lub wrzucane do pojemników na odpadki, wyłożonych torbami plastikowymi usuwanymi bez otwierania. W szpitalach chorzy opuszczający oddziały izolacyjne powinni nosić maski przykrywające usta i nos. Właściwe wietrzenie pomieszczeń, w których przebywają chorzy prątkujący redukuje...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.