Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
3/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Grypa. Szczepić się czy nie szczepić - jest na to odpowiedź!

Lidia B. Brydak

Przew Lek 2001, 4, 3, 24-28
Online publish date: 2003/09/03
View full text Get citation
 


Nawet w przybliżeniu nie podejmujemy wystarczających działań, aby zapobiec epidemiom, które już zabiły, a w przyszłości mogą dalej zabijać o wiele więcej ludzi niż do tej pory AIDS.
dr S.G. Baum, 1990 r.




Infekcje wywołane przez wirus grypy powodują znaczny wzrost śmiertelności w grupach podwyższonego ryzyka, wzrost kosztów medycznych i duże straty ekonomiczne. Grypa pozostaje poważnym problemem zdrowia publicznego, wymagającym sięgnięcia po wszelkie dostępne metody kontroli i profilaktyki w celu minimalizacji jej corocznych skutków.






W większości krajów europejskich, a także w USA, ogólnokrajowe władze medyczne wydają oficjalne zalecenia określające grupy celowe programów szczepień, mających na celu zapobieganie negatywnym konsekwencjom powtarzających się regularnie co sezon epidemii grypy. Pomimo 178,73-krotnego wzrostu liczby użytych dawek szczepionki przeciw grypie w Polsce, szczepieniom w sezonie 2000/2001 poddało się jedynie 9,28 proc. populacji.

Grypa jest chorobą, w której ciągła ewolucja wirusa wywiera zasadniczy wpływ na występowanie w populacji ludzkiej corocznych epidemii i dlatego też jest lekceważona. Podyktowane jest to najprawdopodobniej nieświadomością skutków i zagrożeń, jakie powoduje, nie mówiąc już o pandemiach, które miały miejsce w ubiegłym stuleciu. Sama tylko pandemia wywołana przez wirus grypy typu A (H1N1), tzw. hiszpanka, która miała miejsce w latach 1918–1919, pochłonęła jak sądzono jeszcze parę lat temu ponad 20 mln ofiar. Obecne badania wskazują, iż liczba ta jest zdecydowanie większa i sięga ok. 40 mln. Ogółem na całym świecie z powodu hiszpanki chorowało 2 mld ludzi. Dane te są zatrważające, zwłaszcza w porównaniu z liczbą ofiar I wojny światowej, tj. 9 mln zgonów. Nowe szczepy wirusa grypy, które były przyczyną pandemii, rozprzestrzeniały się szybko i powodowały zachorowania we wszystkich grupach wiekowych. Każda z pandemii związana była z wysokim współczynnikiem zachorowalności, poważnymi kosztami społecznymi oraz wysokimi stratami ekonomicznymi.
Epidemie grypy na świecie i w Polsce występują w każdym sezonie epidemicznym. Liczby zarejestrowanych przypadków są różne i wahają się od kilkuset tysięcy do kilku milionów. W Polsce od czasu tzw. ery Hongkongu szczyt zachorowań na grypę i inne grypopodobne choroby wirusowe przypada, w zależności od sezonu epidemicznego, między...


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.