Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
11/2003
vol. 6
 
Share:
Share:
abstract:

Guzy ośrodkowego układu nerwowego – nowe perspektywy leczenia

Cezary Szczylik
,
Sylwia Oborska

Przew Lek 2003, 6, 11/12, 75-77
Online publish date: 2004/04/17
View full text Get citation
 


Podstawową rolę w leczeniu guzów ośrodkowego układu nerwowego odgrywa neurochirugia. W leczeniu uzupełniającym stosuje się radioterapię oraz chemioterapię. Trwają badania kliniczne nad zastosowaniem nowych terapii, np. terapii genowej, terapii biologicznych z użyciem wirusów onkolitycznych, terapii fizycznych.




Neurochirurgia


Najczęstsze nowotwory wewnątrzczaszkowe wywodzą się z komórek glejowych. Ze względu na naciekający wzrost, często całkowite ich usunięcie nie jest możliwe. Zmniejszenie masy guza wydłuża życie i poprawia jego jakość, poprzez uwolnienie pacjentów od objawów choroby lub zmniejszenie częstotliwości ich występowania. Podczas operacji dąży się do najbardziej radykalnego usunięcia guza z minimalizacją możliwych powikłań. Wzrost radykalności operacji i zmniejszenie urazu operacyjnego uzyskuje się poprzez stosowanie nowych narzędzi chirurgicznych, aspiratorów ultradźwiękowych, przeprowadzanie zabiegów pod kontrolą MRI, używanie neuronawigacji i technik stereotaktycznych. Obiecującą wydaje się technika Gliadel Wafer System (aplikatory płatkowe). W loży po guzie pozostawia się polimery, ulegające biodegradacji zawierające cytostatyk, np. karmustynę. W USA metoda ta została zaaprobowana przez FDA do leczenia nawrotowego GBM.


Radioterapia


Duże znaczenie w leczeniu guzów ośrodkowego układu nerwowego odgrywa radioterapia. Jest ona stosowana w leczeniu wszystkich guzów o niższym stopniu dojrzałości, guzów o większym stopniu dojrzałości po nieradykalnej resekcji, nowotworów szerzących się drogą płynu mózgowo-rdzeniowego, naciekających gruczolaków oraz wznów po leczeniu chirurgicznym.
Tkanka nerwowa jest bardzo wrażliwa na wielkość pojedynczej dawki frakcyjnej (alfa/beta ok. 2). W przypadku, np. złośliwych glejaków, dawka lecznicza przewyższa dawkę tolerowaną przez tkanką nerwową. Zwiększenie dawki, bez wzrostu uszkodzeń popromiennych, uzyskuje się poprzez hiperfrakcjonowanie dawek (teleradioterapia hiperfrakcjonowana). Bez wzrostu ryzyka powikłań popromiennych, podaje się 2 razy dziennie 1,1–1,3 Gy do całkowitej dawki 70 Gy.
Inną metodą zwiększania dawki i minimalizacji uszkodzeń popromiennych jest miejscowe zwiększenie dawki ponad dotychczas stosowaną. W tym celu są używane 2 metody: SRCH stereotaktyczna radiochirurgia (jednorazowo 12–25 Gy) i SRF stereotaktyczna radioterapia frakcjonowana (20–30 frakcji po...


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.