Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
3/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Hepatologia w polskich i zagranicznych zasobach sieciowych

Paweł Rzymski

Przew Lek 2001, 4, 3, 96-98
Online publish date: 2003/09/03
View full text Get citation
 



Osoby poszukujące w Internecie fachowej wiedzy medycznej często napotykają na podstawowy problem: jakości informacji. Sieć oferuje dziś ogromną liczbę witryn krajowych i zagranicznych na żądany temat, jednak które z nich są wiarygodne? Gdzie znajdziemy jedynie encyklopedyczną wiedzę, a gdzie dogłębny opis?







Myśląc o Internecie jako nowym narzędziu edukacyjnym konieczne jest kontrolowanie zawartości witryn, bowiem tylko sprawdzone informacje będzie można wykorzystać w praktyce. Od kilku lat trwają dyskusje, w jaki sposób ten problem rozwiązać, zaproponowano nawet różne kryteria oceny internetowej informacji medycznej [1, 2, 3, 6]. System oceny jest ciągle doskonalony, w obecnym kształcie pozwala przynajmniej na częściową weryfikację witryn.
Do podstawowych elementów oceny jakości stron internetowych należą:

- zawartość (w tym: dokładność, dogłębność, przydatność itd.),

- estetyka,

- podpisy autorów i instytucji,

- źródła informacji,

- aktualność,

- łatwość dostępu przez Internet,

- możliwość kontaktu z twórcami
oraz wiele innych [1].

Coraz więcej serwisów tworzy strony o odpowiednim poziomie merytorycznym [3]. Należy jednak podkreślić wyraźnie, że większość witryn tych kryteriów nie spełnia [4, 6]. Najczęściej brakuje podpisów autorów, źródeł oraz aktualności informacji. I tu czeka nas miła niespodzianka w odniesieniu do narodowych zasobów sieciowych. Polski Internet dysponuje już m.in. dwoma poważnymi serwisami hepatologicznymi, które dołączają do rodzimych obszernych i fachowych stron z innych dziedzin [5].

Lekarz poszukujący informacji wysokiej jakości na temat chorób wątroby musiałby spędzić sporo czasu na przeszukiwaniu sieci. Niniejszy artykuł przybliża zakres dostępnych informacji na ten temat, ogranicza prezentowane strony do spełniających w całości lub przynajmniej częściowo kryteria jakości informacji. Szanownym czytelnikom oszczędzi to sporo czasu i uczyni łatwiejszym dokształcanie w dziedzinie hepatologii.
Niewątpliwie z dużym rozmachem zaprojektowano serwis Medycyny PraktycznejHepatologia (http://mp/pl/hepat). Strona jest łatwa w nawigacji i zawiera praktycznie wszystko, co może przydać się lekarzowi (ryc. 1.). Znajdziemy tu kilka cennych i skrupulatnie opracowanych artykułów na temat żywienia w...


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.