eISSN: 2081-2833
ISSN: 2081-0016
Medycyna Paliatywna/Palliative Medicine
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
2/2011
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:
Short communication

Historia Hospicjum Miejskiego w Płocku 1987–2010

Magdalena Kwiatkowska

Medycyna Paliatywna 2011; 2: 101–103
Online publish date: 2011/07/12
View full text Get citation
 
Propagatorką ruchu hospicyjnego w Płocku była dr n. med. Grażyna Przybylska-Wendt, specjalista w dziedzinie anestezjologii i medycyny sądowej. Z jej inicjatywy w 2. połowie lat 80. ubiegłego wieku powstała poradnia przeciwbólowa, do której trafiali pacjenci z chorobą nowotworową. Pani doktor Wendt wspomina, że pracując w tej poradni z ciężko chorymi, zaobserwowała, iż pacjenci często są zbyt słabi, aby do niej dotrzeć. Ponieważ nie chciała ich zostawić w bólu, zaczęła odwiedzać chorych w domach. Podczas jednego z kursów na temat zwalczania bólu zetknęła się z grupami hospicyjnymi działającymi w Gdańsku i Poznaniu. Postanowiła wtedy sama poprowadzić taką grupę w Płocku.

Z pomocą przyszedł Kościół katolicki. W 1987 r. podczas mszy odprawianych w płockiej katedrze pojawiły się ogłoszenia, że dr Przybylska-Wendt tworzy grupę hospicyjną i zachęca do współpracy. Zarówno pierwsze, jak i kolejne spotkania odbyły się w sali katechetycznej przy plebanii katedralnej. Początkowo zgłosiło się 30 osób, z których pozostało 15. Osoby te miały w przyszłości odegrać znaczącą rolę w rozwoju ruchu hospicyjnego w Płocku. Byli to: Wanda Czekaj, Wanda Jakubowska, Urszula Korga, Tomasz Korga, Teresa Sobczak, Teresa Wrońska i Maria Żurowska.

Tak powstała Płocka Grupa Hospicyjna. Początkowo jej zadaniem nie było świadczenie usług medycznych. Jako wolontariusze osoby te odwiedzały chorych w ich domach, służąc pomocą i przynosząc otuchę. Grupa Hospicyjna nie działała w sposób zinstytucjonalizowany, łączyła jedynie ludzi dobrej woli.

Dzięki zabiegom wolontariuszy Urząd Miasta Płocka w 1993 r. przyznał Grupie lokal przy ul. Bielskiej 19, który stał się jej siedzibą. W tym samym roku dołączyli wolontariusze związani z medycyną: lekarz Czesław Hajduk, pielęgniarki – Anna Wilczyńska i Barbara Grabarczyk.

W 1994 r. powstał Komitet Założycielski, który doprowadził do rejestracji Stowarzyszenia Hospicyjno-Paliatywnego „Hospicjum Płockie pod wezwaniem Błogosławionej Urszuli Ledóchowskiej” 18 kwietnia 1994 r. W skład Komitetu Założycielskiego weszli: Wanda Czekaj, Barbara Grabarczyk, Czesław Hajduk, Barbara Haponik, Krystyna Jakubowska, ks. Teofil Kapuściński, Urszula Korga, Tomasz Korga, Lidia Kruszyńska, Grażyna Przybylska-Wendt, Teresa Sobczak, Anna Wilczyńska, Teresa Wrońska i Maria Żurowska.

Patronką Hospicjum została błogosławiona (obecnie święta) Urszula Ledóchowska, założycielka zakonu urszulanek szarych,...


View full text...
FEATURED PRODUCTS
BOOKS
Medycyna Paliatywna
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.