en POLSKI
eISSN: 2084-9834
ISSN: 0034-6233
Reumatologia/Rheumatology
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank


3/2005
vol. 43
 
Share:
Share:
abstract:

I Ogólnopolska Konferencja Zespół antyfosfolipidowy Poznań, 18–19 marca 2005 r.

Irena Zimmermann-Górska

Ru 2005; 43, 3: 169
Online publish date: 2005/06/06
View full text Get citation
 
Konferencja została zorganizowana pod wysokim protektoratem JM Rektora Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr. hab. med. Grzegorza Bręborowicza. Organizatorem spotkania była Sekcja Reumatologiczna Towarzystwa Internistów Polskich (TIP), Sekcja Medycyny Rodzinnej Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego (PTR) oraz Klinika Reumatologiczno-Rehabilitacyjna i Chorób Wewnętrznych AM w Poznaniu. Przewodniczącą Komitetu Naukowego i Organizacyjnego była prof. dr hab. med. Irena Zimmermann-Górska.
Inicjatywa zorganizowania konferencji powstała w wyniku dyskusji prowadzonej w czasie sesji o tej samej tematyce, która odbyła się podczas XIX Zjazdu PTR w Poznaniu w maju 2004 r.
Zespół antyfosfolipidowy ma charakter interdyscyplinarny – proces zakrzepowy toczący się w jego przebiegu może objąć naczynia tętnicze, żylne i włosowate każdego układu i narządu. Choroba ta jest w Polsce rozpoznawana zbyt rzadko. Nawet najczęstsze zagrożenia związane z zespołem antyfosfolipidowym – zawał serca i udar mózgu w młodym wieku oraz wielokrotna utrata ciąży – nie zawsze są z nim kojarzone.
Celem konferencji było omówienie zasad diagnostyki i możliwości leczenia zespołu antyfosfolipidowego. Dokonali tego eksperci reprezentujący różne specjalności. Przedstawiono historię badań związanych z zespołem, zaburzenia homeostazy w jego przebiegu, kryteria klasyfikacyjne, objawy związane ze zmianami w obrębie układu krążenia, układu nerwowego, objawy ze strony nerek, konsekwencje położnicze zespołu, jego związek z miażdżycą oraz zasady wykonywania diagnostycznych testów laboratoryjnych. Podczas sesji poświęconej pracom oryginalnym i kazuistycznym wielokrotnie podkreślano, że zespół antyfosfolipidowy często rozpoznawany jest zbyt późno.
W konferencji udział wzięło ok. 350 lekarzy z całej Polski. Szeroka dyskusja dowiodła celowości omówienia tematyki związanej z zespołem antyfosfolipidowym. Uznano, że konieczne są dalsze działania zmierzające do poprawy możliwości diagnostyki klinicznej i laboratoryjnej zespołu oraz właściwego postępowania leczniczego. Zaplanowano kolejne spotkanie, a także opracowanie odpowiednich zaleceń.


prof. dr hab. med. Irena Zimmermann-Górska


View full text...



Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.