ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
1/2000
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

I Warsztaty Przewodnika Lekarza

Przew Lek 2000, 1, 104-107
Data publikacji online: 2003/12/04
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Od pierwszego numeru staramy się dostarczać Państwu przydatnych, praktycznych informacji. Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że w programie studiów za dużo było informacji teoretycznych. Nie przygotowywały one najlepiej do rozstrzygania tysiąca problemów, jakie pojawiają się w czterech ścianach gabinetu, sam na sam z pacjentem. Dlatego postanowiliśmy pomóc Państwu w doskonaleniu umiejętności praktycznych, organizując pierwsze warsztaty Przewodnika Lekarza w Hotelu Polonez w Poznaniu, 26 listopada 1999 r.

Był to dla nas sprawdzian zapotrzebowania na tego rodzaju wiedzę. Opinie, jakie zebraliśmy, potwierdziły trafność wyboru. Wszyscy uczestnicy byli wdzięczni za tę możliwość doskonalenia swoich umiejętności. W najśmielszych przewidywaniach nie przypuszczaliśmy, że tak bardzo potrzebujecie Państwo „korygowania” własnych czynności na różnego typu imitujących pacjenta fantomach. Zobowiązaliśmy się więc przygotować podobne szkolenia w przyszłości, jak również zwiększyć miejsce w Przewodniku Lekarza na sprawy, którymi dzieliliście się ze sobą wzajemnie, które ściśle wiążą się z Waszą codziennością.
Dobrze się stało, że warsztaty odbywały się w czterech grupach. Dzięki temu poszczególne osoby mogły lepiej przekonać się, czy dobrze diagnozują pacjentów ze schorzeniami urologicznymi, prawidłowo rozpoznają przerost stercza, przeprowadzają cewnikowanie, obsługują aparaty diagnostyczne przeznaczone dla lekarzy rodzinnych, szyją i opatrują rany, przeprowadzają podstawowe zabiegi w gabinecie.
Przedstawiciele Działu Diagnostyki Roche Polska, największego działu aparatury diagnostycznej na świecie, zapoznali naszych czytelników z aparatami cieszącymi się szczególnym zainteresowaniem lekarzy rodzinnych. Firma ta oferuje różnego typu urządzenia, od największych do najmniejszych, w szczególności analizatory biochemiczne, między innymi glukometry, jak też analizatory do oznaczania trójglicerydów lub też innych, 17 ważnych parametrów na podstawie analizy moczu.
Przedstawiciele firmy Brown Aesculap Chifa prowadzili warsztaty chirurgiczne. Pod ich nadzorem uczestnicy spotkania szyli rany, mogli się zapoznać z narzędziami chirurgicznymi, a także aparatami do sterylizacji narzędzi.
Ewa Zarębska, lekarz pierwszego kontaktu z Zakładu Opieki Zdrowotnej Stare Miasto w Poznaniu, bałaby się, będąc pacjentką, powierzyć szycie swojej rany niedoświadczonemu lekarzowi. Ją także, nigdy wcześniej nikt takiego szycia...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.