Termedia.pl
 
 
ISSN: 000-1323
Problemy Lekarskie/Medical Problems
Current issue Archive About the journal Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
3/2006
 
Share:
Share:
abstract:

Infekcje cewników dializacyjnych

Krzysztof Kościelniak

Problemy Lekarskie 2006; 45, 3: 172–174
Online publish date: 2006/09/26
View full text Get citation
 
Dostęp do dializy jest podstawą dializoterapii. Bez dostępu naczyniowego nie ma mowy o późniejszej hemodializie. Istnieje kilka rodzajów dostępu naczyniowego: przetoka tętniczo-żylna, cewniki w żyłach centralnych, protezy naczyniowe.
Starzenie się populacji, zwiększone przeżycie ludzi leczonych steroidami, cytostatykami powoduje coraz większe problemy z dostępem naczyniowym.
Najlepszym, najbardziej bezpiecznym dostępem naczyniowym jest dobrze funkcjonująca przetoka tętniczo-żylna. Wiele badań dowodzi, że liczba powikłań infekcyjnych jest zależna od rodzaju dostępu naczyniowego. W przypadku kiedy nie ma możliwości skorzystania z ww. (ostra niewydolność nerek, zły stan naczyń obwodowych), zachodzi konieczność korzystania z cewników dializacyjnych [9].
Największą liczbę powikłań infekcyjnych obserwuje się przy korzystaniu z cewników ostrych, najmniejszą – gdy używa się przetoki tętniczo-żylnej [6].
Jest wiele pytań, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi:

• Z jakiego materiału ma być wykonany cewnik?
Polichlorek winylu, poliuretan, silikon – ze względu na zwiększone zdolności reologiczne, mniejszą częstość zakrzepów, tworzenia biofilmu? W badaniach eksperymentalnych stwierdzono, że silikon jest mniej trombogenny od innych materiałów [7, 8].

• Czy ma być zakończony otworem na końcu czy na bocznej ścianie cewnika?
Otwory boczne mają być umieszczone w linii prostej czy raczej spiralnie? [6].

• Czy używać jednego cewnika dwuświatłowego, czy dwóch pojedynczych?
Nie wykazano znaczących różnic.

• Jak długo cewniki mogą być utrzymywane w żyle?
Wydaje się, że cewniki ostre do 3 tyg., dłużej tylko tunelizowane! Jest duża różnica między oficjalnymi zaleceniami a praktyką kliniczną [6, 9, 12].

• Czy można wymieniać cewniki dializacyjne po prowadnicy?

Taki tryb postępowania nie jest polecany. Pojedyncze prace mówią, że jest to bezpieczna procedura, nieobarczona dużymi powikłaniami. Jest to szczególnie ważne w wypadku konieczności zamiany cewnika ostrego na tunelizowany [13]. W przypadkach dramatycznych, przy braku innego dostępu naczyniowego jest to jednak postępowanie z wyboru.

• Którą żyłę nakłuwać jako pierwszą?
Najlepsza wydaje się żyła szyjna, ale jej nakłucie jest źle tolerowane przez pacjentów (antena koło szyi); zaletą jest mała liczba infekcji: 0,8–2,6–6%. Żyła podobojczykowa jest obarczona...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.