eISSN: 2449-9382
ISSN: 1730-2935
Menedżer Zdrowia
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac
6/2003
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Informatyzacja = kontrola i redukcja kosztów

Ewa Potocka

Data publikacji online: 2003/12/17
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Zaostrzająca się sytuacja konkurencyjna na rynku usług medycznych wymusza prowadzenie rachunku ekonomicznego w każdym szpitalu. Dla osób zarządzających jednostką medyczną jest to wyzwanie, wymuszające racjonalne planowanie oraz kontrolowanie powstających kosztów na wszystkich płaszczyznach działalności szpitala. Rezultatem działania powinno być ukierunkowanie na redukcję kosztów stałych i zmiennych, ponoszonych przez szpital, a także długofalowe planowanie.

Mając pełne i wiarygodne dane, dostępne w szybki sposób oraz poddane odpowiedniej obróbce, można prowadzić precyzyjną ich analizę, a na tej podstawie produktywnie zarządzać kosztami.
Rozpatrując problem zarządzania kosztami, musimy wziąć pod uwagę składowe tego procesu, występujące w postaci zarządzania informacją, dokumentacją, świadczeniami, lekami, strumieniem pracy oraz czasem. Mnogość i stopień złożoności procesu zarządzania wymusza zastosowanie zaawansowanych rozwiązań informatycznych.


Pierwszy etap informatyzacji

Punktem wyjścia do podjęcia decyzji o informatyzacji Szpitala Powiatowego w Chrzanowie było przede wszystkim dążenie do poprawy wyników finansowych jednostki oraz sprostanie coraz bardziej restrykcyjnym wymaganiom jakościowym. Nasze aspiracje dotyczyły również stworzenia wizerunku szpitala nowoczesnego, w którym wysoki poziom obsługi pacjenta wynika z prawidłowego zarządzania jednostką.
Pierwszym etapem informatyzacji było wdrożenie narzędzi ewidencji i generowania raportów z realizacji umów do płatnika. Głównymi korzyściami, które osiągnęliśmy na tym etapie, było usprawnienie procesu rozliczania oraz znaczna oszczędność czasu w tym zakresie. Dotychczasowo tworzone raporty są obecnie generowane przez system w ciągu kilku minut.
Widząc pierwsze efekty oraz dalsze potencjalne korzyści wynikające z zastosowania systemu informatycznego, postanowiliśmy stopniowo komputeryzować kolejne elementy działalności szpitala. Doszliśmy do wniosku, że nakłady finansowe poniesione na zakup i wdrożenie systemu szybko się zwrócą. Dlatego też podjęliśmy decyzję o informatyzacji apteki szpitalnej oraz Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej (ZDL).
Wybrane na drodze przetargu oprogramowanie KS-Laboratorium produkcji KAMSOFT objęło w pierwszym etapie 19 stanowisk, z czego 9 przeznaczono do automatyzacji obsługi aparatury laboratoryjnej różnych producentów. Wdrożony system informatyczny przyniósł od początku wiele...


Pełna treść artykułu...
POLECAMY
CZASOPISMA
Kurier Medyczny
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.