Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
4/2002
vol. 5
 
Share:
Share:
abstract:

Jak dbać o serce. Rozmowa z prof. Grzegorzem Opolskim, kierownikiem Katedry i Kliniki Kardiologii w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, konsultantem krajowym w dziedzinie kardiologii

Janusz Michalak

Przew Lek, 2002, 5, 4, 4-6
Online publish date: 2003/07/31
View full text Get citation
 


– Panie Profesorze, jak można się ustrzec choroby niedokrwiennej serca?



– U podłoża choroby niedokrwiennej serca leży miażdżyca. Biorąc to pod uwagę – rozwój choroby niedokrwiennej serca jest funkcją czasu, im jesteśmy starsi, tym ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca jest wyższe. W pewnym sensie jesteśmy na nią skazani.
Drugi istotny czynnik, obok wieku, na który jeszcze nie mamy wpływu, to predyspozycje genetyczne. U niektórych osób predyspozycje genetyczne są bardzo wysokie. U tych osób objawy choroby niedokrwiennej serca występują bardzo wcześnie, nawet poniżej 40. roku życia. Dobrym przykładem jest rodzinna hipercholesterolemia.
Wracając do Pana pytania, jak ustrzec się choroby niedokrwiennej – są czynniki, które przyspieszają rozwój miażdżycy, na które mamy wpływ.



– Podobno tych czynników jest ok. 350...



– Tak, ale obecnie uważamy, że tylko kilka ma istotny wpływ na rozwój choroby niedokrwiennej serca. Należą do nich: podwyższone stężenie cholesterolu, nadciśnienie, palenie papierosów, cukrzyca, otyłość. Skuteczna walka z tymi czynnikami to wyzwanie dla nas wszystkich.
Zacznijmy od prawidłowego odżywiania się. Nie raz dziennie, wieczorem, a kilka razy dziennie w małych ilościach. W najbardziej zalecanej diecie śródziemnomorskiej jest dużo warzyw i owoców, oliwki, mało soli. Korzystne jest też uzupełnianie jej umiarkowanymi ilościami czerwonego wina. Niedawno na XXIII Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego opublikowano duńskie badanie, w którym niepicie alkoholu, a przede wszystkim czerwonego wina, ze względu na obecność flawonoidów, zaliczono do czynników ryzyka choroby wieńcowej.



– Jakie jest znaczenie wysiłku fizycznego w zwalczaniu czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca?



– Dowiedziono, że regularny wysiłek fizyczny zapobiega nadwadze, sprzyja normalizacji ciśnienia tętniczego krwi, obniża poziom cholesterolu i ma działanie przeciwzakrzepowe. Tak więc warto regularnie wykonywać wysiłek fizyczny – najlepiej 20–30 min codziennie.



– Choroba niedokrwienna serca współistnieje często z cukrzycą.



– U pacjentów z cukrzycą występuje ona 2-krotnie częściej. Jeżeli u pacjenta z cukrzycą wystąpi zawał serca, to jest on...


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.