Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
6/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Jak zmniejszyć ryzyko podróży

Danuta Prokopowicz

Przew Lek, 2001, 4, 6, 12-15
Online publish date: 2003/09/23
View full text Get citation
 


Podróże są urodą życia. Poznawanie nowych miejsc, ludzi i ich obyczajów może okazać się niezwykle fascynujące. Jednym z warunków takich doznań jest odpowiednie przygotowanie do podróży i pobytu w innej strefie klimatycznej i warunków odmiennych od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień.







Zasoby finansowe, posiadane i przeznaczone na ten cel są istotne, ale bez rozsądku nie gwarantują radosnych przeżyć. Wybór niewłaściwego organizatora podróży, nieodpowiedniego sposobu podróżowania oraz miejsca pobytu może okazać się ryzykiem zdrowotnym. Należy najpierw zasięgnąć dokładnych informacji, aby odpowiedzieć na pytanie, jaki styl podróży jest dla nas odpowiedni. Lekarze są grupą zawodową podróżujących wyjątkowo często, zawodowo lub z upodobań globtroterskich. Porady oczekują również znajomi i pacjenci, wierząc w ich wiedzę praktyczną. Przezorni traktują zalecenia lekarskie jako coś w rodzaju dodatkowego ubezpieczenia. Medycyna podróży – nowa gałąź, udzieli nam wskazówek w tej mierze. Poza międzynarodowymi spotkaniami, ostatnio w Wenecji i Innsbrucku, szczególnym forum wymiany wiadomości z tego zakresu była pierwsza w Polsce o tym zasięgu, konferencja Medycyna podróży w Białymstoku w grudniu ub.r. Jako organizator spotkałam się z dużym zainteresowaniem, a wielu uczestników proponowało kontynuację tych spotkań.
Na czym polega umiejętność podróży? Nawet wybór właściwego celu podróży jest niełatwy, gdyż to, co najciekawsze jest ukryte. Unifikacja sprawia, że miasta stają się podobne, a samoloty, dworce, autostrady są jednakowe. Istotne jest wybranie stylu podróży. Lee [17] użył określeń, które są z tym związane: who you are, where to go, how you live? Hazard podróży wynika z jej stylu. Ludzie młodzi, żądni wrażeń, bardziej niż starsi skłonni są do ryzykownego stylu podróży – wyboru miejsc, sposobu podróżowania i warunków pobytu. Jako przykład niech posłuży malaria. Mitterholzer i wsp. [20] stwierdzili, że podróżując w te same strefy zagrożenia endemicznego, zarażeniu zarodźcami malarii ulega 7 procent seniorów po 60. roku życia i 13,6 procent osób poniżej tego wieku. Jestem przekonana, że osoby starsze, obok niechęci do podejmowania ryzyka są lepiej przygotowane do podróży dzięki nabytej wiedzy i doświadczeniu oraz zabezpieczeniu finansowemu. Te atuty są potrzebne nie tylko w podróży, której celem jest pobyt w odległych rejonach świata, ale przy każdej...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.