ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
9/2004
vol. 7
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Jakość życia w chorobach skóry

Izabela Żelazny
,
Roman Nowicki
,
Mikołaj Majkowicz
,
Alfred Samet

Przew Lek 2004, 9, 60-65
Data publikacji online: 2004/11/16
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 



Ostatnio obserwuje się wzrost zainteresowania pojęciem jakości życia, również w naukach medycznych. Jest to zgodne z ogólnym trendem upodmiotowienia pacjenta i poprawy relacji lekarz – pacjent. Pojęcie poprawy jakości życia odnosi się szczególnie do pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe, a zwłaszcza choroby nowotworowe, układu krążenia, reumatologiczne, ale i dermatologiczne. Zagadnieniem jakości życia zajmują się klinicyści, lekarze praktycy, badacze nowych form leków oraz administracja medyczna licząca koszty leczenia pacjentów. Dzięki wprowadzeniu pojęcia jakości życia pacjent staje się współuczestnikiem procedur leczniczych. Ocena jakości życia służy również pośrednio do badania jakości opieki oraz stanowi istotne kryterium oceny wartości leków.



Definicja i opis jakości życia

Termin jakość życia (QoL – Quality of Life) powstał w połowie ubiegłego stulecia na zachodzie Europy. W sensie społecznym początkowo określał on poziom życia materialnego, stopniowo rozszerzając się na inne aspekty życia człowieka, jak poczucie szczęścia, edukację, szeroko pojętą wolność jednostki i zdrowie. Jakość życia jest pojęciem, odzwierciedlającym subiektywną ocenę czynności życiowych człowieka – funkcje somatyczne, psychiczne, rodzinne i społeczne. Pojęcie jakości życia, tak często spotykane we współczesnej literaturze medycznej, nie ma jednak jednoznacznej definicji, uznawanej przez wszystkich badaczy i praktyków.
Według najbardziej uniwersalnej definicji Gilla i Feinsteina jakość życia to sposób, w jaki człowiek odczuwa i reaguje na stan swojego zdrowia i na inne niemedyczne aspekty życia. Pojęcie to zawiera w sobie czynniki nie tylko związane ze stanem zdrowia, takie jak fizyczne, funkcjonalne, emocjonalne i intelektualne dobre samopoczucie, lecz również elementy pozamedyczne, jak praca, rodzina, przyjaciele i inne okoliczności życiowe.
W związku z tym, że jakość życia jest pojęciem wielowymiarowym, o dosyć luźnej definicji związanej z zawodem czy specjalnością osoby, która ją definiuje, z trudnością poddaje się pomiarowi. Trudności w sprecyzowaniu pojęcia jakości życia doprowadziły do sytuacji, w której brak jest uniwersalnych narzędzi precyzyjnie określających jej poziom. Prawdopodobnie łatwiej jest odpowiedzieć na pytanie, dlaczego mierzy się poziom jakości życia, niż jak powinno się to robić. Dlaczego więc poświęca się jakości życia tyle uwagi?

Pełna treść artykułu...
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.